«جهاد روشنایی» با ۴۸۰ میلیارد تومان اعتبار در یزد اجرا می شود

طرح جهاد روشنایی با اعتباری بالغ بر ۴۸۰ میلیارد تومان با تشکیل نخستین شورای راهبری این طرح در یزد کلید خورد.

به گزارش یزدی نیوز، طرح جهاد روشنایی در مجموع با مبلغ ۶ هزار میلیارد تومان از محل قانون بودجه سال ۱۴۰۱ تامین منابع خواهد شد و تسهیلاتی برای ایجاد هر واحد مولد خورشیدی تا سقف ۱۲۰ میلیون تومان با کارمزد چهار درصد و مهلت بازپرداخت ۸۰ ماهه برای متقاضیان در نظر گرفته شده است.

این طرح شامل تمامی ساکنان روستاها، مناطق حاشیه‌ای شهرها و مناطق محروم که متقاضی دریافت مولد خورشیدی بوده و از سوی نهادهای معرفی کننده معرفی و شرایط عمومی و اختصاصی آنها مورد تایید شرکت توزیع برق و بسیج سازندگی قرار گیرد، خواهد شد.

با اجرای این طرح در استان قرار است، تا پایان امسال نزدیک به ۲۰ مگابایت از سهمیه ۱۵۰ مگابایتی سند تحولی یزد نوین محقق شود.

تمامی فرآیند اجرای طرح جهاد روشنایی از سوی ۳۶ گروه جهادی متخصص در سطح استان با محوریت قرارگاه جهادی استان انجام خواهد شد.

از اهداف این طرح می‌توان به کمک به افزایش درآمد و رفع فقر در روستاها و مناطق محروم حاشیه شهرستان‌های استان، تنوع بخشیدن به سبد تامین انرژی کشور، تقویت پدافند غیرعامل در پایدار سازی تامین برق و کاهش مخاطرات شبکه توزیع، افزایش بهره‌مندی کشور از مزایای اقتصادی پهنه سرزمینی با توجه به شرایط مطلوب در تابش خورشید، کاهش مصرف سوخت‎های فسیلی و کمک به بهبود شرایط زیست محیطی کشور و بسترسازی برای افزایش ظرفیت تولید قطعات و ادوات مورد نیاز احداث نیروگاه‌های خورشیدی در داخل به منظور تقویت روند گسترش راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی اشاره کرد.

توانمند سازی اقشار کم توان و زایل کردن فقر مطلق از جامعه روستایی و حاشیه نشین شهرهای استان و مناطق محروم، افزایش ظرفیت تولید انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر، گسترش عدالت و بهره‌مندی اقشار کم توان از درآمدهای حاصل از تولید و فروش برق، تقویت توجه مسئولین به مزیت‌های تولید برق بر پایه انرژی‌های تجدیدپذیر و تقویت پدافند غیرعامل در حوزه تامین امنیت انرژی از دیگر راهبردهای طرح جهاد روشنایی در استان است.

منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..