بهره‌برداری از طرح‌های بزرگ آبی آب منطقه‌ای یزد تا پایان امسال

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای یزد از بهره‌برداری از سه مجموعه بزرگ این شرکت در راستای مدیریت تامین آب و تعدیل مشکلات کم آبی استان تا پایان سال خبر داد.

«محمدمهدی جوادیان زاده» با بیان این که طرح‌های آبی متعددی در راستای مدیریت تامین آب در استان تعریف شده است، گفت: برای این که از این پتانسیل‌های آبی به بهترین شکل استفاده شود با حمایت وزارت نیرو و دولت، برنامه‌ریزی شده که عمده این طرح‌ها در سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری برسد.

وی مجموعه طرح ایجاد ۱۱۰ هزار مترمکعب مخازن در سه محل به منظور افزایش قابل قبول پایداری تاسیسات خط اول انتقال آب یزد را از مهمترین این طرح‌ها برشمرد و گفت: با راه‌اندازی این مخازن بیش از ۵۰ درصد به حجم مخازن ذخیره یزد اضافه و به طور متوسط نزدیک به ۱۲ ساعت ذخیره آبی مطمئن یزد افزایش می‌یابد که رقم بسیار چشمگیری بوده و ما را در مدیریت تامین آب مخصوصا در زمان بروز حادثه و قطعی بر روی خط انتقال، یاری خواهد داد.

جوادیان‌زاده، طرح خط سبز آبرسان صنایع را از دیگر طرح مهم آبی استان در راستای تعدیل مشکلات کم آبی و باکیفیت‌تر کردن آب شرب معرفی کرد و افزود: این طرح با برآورد بالغ بر ۶۰۰ میلیارد ریال شامل ۲۲ کیلومتر خط لوله به قطر ۵۰۰ میلیمتر و یک باب مخزن دو هزار مترمکعبی با ظرفیت طراحی و قابلیت انتقال ۲۰۰ لیتر بر ثانیه در دست اقدام بوده و در حال حاضر۲۲ کیلومتر لوله GRP به قطر ۵۰۰ میلیمتر تامین و در حال تخلیه در مسیر خط است.

به گفته این مسئول، خط بازچرخانی پساب در فاز اول و با برآورد ۷۰ میلیارد ریال از دیگر طرح‌های مهم و منحصر به فرد بخش آب استان است که با توجه به افت شدید سطح آب در دشت‌های مهم استان، ضمن کاهش آسیب‌های اجتماعی حاصل از تجمع پساب در تصفیه خانه فاضلاب می تواند تا حدودی از افت سطح آب دراین دشتها جلوگیری کند.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..