عضو هیات مدیره سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری یزد:

اقدام جهت ۲۵ طرح سرمایه‌گذاری در شهرداری یزد/رفع بلاتکلیفی سرمایه‌گذاری‌های یک دهه اخیر

عضو هیات مدیره سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری و نماینده شورای اسلامی شهر یزد در این سازمان با اشاره به اینکه ۲۵ طرح سرمایه‌گذاری در دست اقدام در شهرداری وجود دارد، گفت: اولویت اصلی در این باره تکمیل طرح‌های در دست اجرا و تعیین تکلیف طرح‌های بر زمین مانده از سالهای گذشته است و امیدواریم در این دوره از ش...

«محمد مهدی نیکونژاد» با اشاره به لزوم و اهمیت کسب درآمدهای پایدار در شهرداری یزد جهت ارائه خدمات بهتر به شهروندان، تصریح کرد: یکی از مهمترین روش‌های کنونی در خصوص تأمین درآمد شهرداری‌ها، دریافت بهای خدمات و اخذ عوارض از شهروندان است.

وی افزود: البته شیوه‌های سنتی دیگری مانند فروش زمین‌های مازاد شهرداری و اخذ وام از بانک‌ها نیز وجود دارد ولی هرگز به عنوان روش‌های پایداری جهت تامین منابع درامدی شهرداری‌ها محسوب نمی‌شود چرا که بعضاً در دراز مدت مشکلاتی را برای ارائه خدمات مطلوب به شهروندان به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: در همین راستا نیز اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداری یزد درصدد ارائه راهکارهایی نوین و مناسب جهت توسعه و کسب منابع درآمدی پایدار با بهره گیری از تجربیات کشورهای دنیا و برخی کلان‌شهرهای کشورمان هستند که یکی از مهمترین آنها جلب مشارکت‌سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی براساس مشوق‎ها و بسترهای تدارک دیده شده در استان است.

نیکونژاد یکی از موضوعات مهم جهت تعریف طرح‌های مشارکتی در حوزه شهری را در نظر گرفتن شرایط و اقلیم شهر یزد و همچنین شناسایی نیازهای شهر و شهروندان خواند و گفت: پس از تعریف طرح‌های مشارکتی که می‌تواند شامل طرح‌های کوچک تا بزرگ حتی مگاپروژه‌هاست، از سرمایه‌گذاران برای مشارکت در آنها دعوت به همکاری می‌شود تا علاوه بر بهره‌مندی شهروندان از سودآوری آن در قالب ارایه خدمات با کیفیت شهری بهتر، رنگ و لعاب بهتری به شهر و به سیما و منظر بصری آن داده شود.

وی با بیان این که شورای شهر دوره ششم با بهره‌گیری از برند نام «یزد» به ‌عنوان دومین شهر خشت خام جهان و پس از دو سال محدودیت‌های کرونایی، در نوروز امسال شاهد استقبال خوبی از جاذبه‌های تاریخی این شهر بود، گفت: البته این شهر میراث جهانی دارای جاذبه‌های دیگری نیز هست که می‌تواند مشوق خوبی جهت اجرای طرح‌های مشارکتی بزرگ از سوی سرمایه گذاران باشد.

عضو کمیسیون درآمد پایدار و سرمایه گذاری شورای اسلامی ششم شهر یزد در ادامه مفهوم سرمایه‌گذاری را استفاده بهینه از منابع جهت تولید و بهره‌وری بیشتر خواند و گفت: شورای اسلامی شهر یزد در مسیر شعار امسال یعنی «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» گام برداشته و در همین راستا تکمیل و تسریع در اجرای طرح‌های سرمایه گذاری بلاتکلیف حوزه شهری را در دستور کار خود قرار داده است.

وی در این باره تصریح کرد: بسیاری از این طرح‌ها از قبل تعریف ‌شده ولی متأسفانه به دلایل مختلف از ابتدای کار دچار مشکل جهت اجرا یا در جریان فرآیند عملیاتی با مشکلاتی مواجه شده‌ و عملاً ثمراتی از آنها تاکنون برای شهر حاصل نشده است لذا در گام نخست تلاش داریم که این طرح‌ها که تعدادی از آنها مربوط به سال ۱۳۸۶ و بعد از آن هستند و عمدتاً نیز با مشکلات ناشی از ناهماهنگی‌های داخلی مواجه‎اند را سامان ببخشیم.

وی تاکید کرد: این طرح‌های بر زمین مانده، علاوه بر هدر دادن سرمایه‌های این شهر، به دلیل تعلل در فرآیندهای کاری و عدم انجام حمایتهای لازم می‌تواند موجب خستگی و بی انگیزگی سرمایه گذاران شود و به همین دلیل با جدیت پیگیر رفع مشکلات آنها هستیم.

نیکونژاد یکی از طرح‌های سرمایه‌گذاری شهرداری یزد که عملیات اجرایی آن در روز ها و ساعات پایانی عمر شورای پنجم شهر رقم خورد را مجتمع مسکونی ۸۳۷ واحدی شهرک شهرآرا ذکر کرد و گفت: عزم و اراده شورای ششم به اتمام رساندن این طرح در دوره کنونی است و در همین راستا نیز بازدیدهایی از فعالیت‌های سرمایه‌گذار و طرح‌های وی در تهران داشتیم و امیدواریم با این سرمایه‌گذار، اولین طرح سرمایه‌گذاری شورای ششم را به سرانجام برسانیم.

وی مجتمع تجاری اداری رفاهی میدان امام حسین(ع) را یکی دیگر از طرح‌های سرمایه گذاری شهرداری خواند و گفت: این طرح نیز از شروع کار با یکسری مشکلات و موانع مواجه شده که درصدد رفع آن‌ها هستیم.

وی به مجتمع اداری تجاری بلوار آیت‌الله طالقانی موسوم به «ساختمان پزشکان» نیز اشاره و تصریح کرد: این طرح دارای پیشرفت فیزیکی حدود ۵۰ درصدی است ولی به دلیل تغییر سرمایه‌گذار دچار موانعی شده که امیدواریم با سرمایه‌گذار جدید به نقطه مشترکی برای ادامه اجرای آن دست یابیم و طی روزهای آتی شاهد سرعت گرفتن آن باشیم.

این عضو شورای شهر در ادامه مجتمع مسکونی میدان امام علی که بخشی از آن تجاری و رفاهی خواهد بود را یکی دیگر طرح‌های سرمایه‌گذاری بر زمین مانده شهرداری یزد از حدود ۱۲ سال قبل ذکر کرد و گفت: درصدد مذاکره با سرمایه‌گذار این طرح هستیم که در صورت مصمم بودن به اجرای آن، حمایتهای لازم را لحاظ کنیم.

وی یکی دیگر از طرحهای سرمایه گذاری شهرداری یزد را طرح ساخت پردیس سینمایی شهر یزد اعلام کرد و افزود: در همین راستا ارزیابی‌های لازم در مورد توانمندی سرمایه گذار از طریق بازدید از عملکرد وی در شهرهای تهران و مشهد انجام که با تغییرات نوینی که در حوزه سینمایی کشور انجام داده اند آشنایی صورت گرفت که نهایتاً مقرر شده بعد از ماه مبارک رمضان قرارداد عملیات اجرایی آن در محدوده بلوار بسیج منعقد و کلنگ زنی آن انجام شود.

نیکونژاد ایجاد پارکینگ وسایل نقلیه سنگین شهر یزد با ظرفیت سه هزار خودرو که دارای امکانات متعددی اعم از خدمات رفاهی، خوابگاهی و فنی و غیره را برای رانندگان وسایل نقلیه سنگین فراهم ساخته است را از دیگر طرح‌های مشارکتی مورد نظر برای تامین درامدهای پایدار شهرداری مربوط به شورای دوره گذشته برشمرد و افزود: این طرح به دلیل ناهماهنگی‌های بین دستگاهی راکد مانده بود ولی خوشبختانه با پیگیری‌های شورای ششم به‌ ویژه مرحوم دکتر غلامحسین دشتی رئیس فقید شورا در حال شکل‌گیری است و می‌تواند خدمات مناسبی را به رانندگان خودروهای سنگین فراهم کند.

وی با اشاره به برخی از مشکلات که باعث تعلل در اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری می‌شود، گفت: متأسفانه این مشکلات به ویژه مساله تورم و گرانی‌ها گاها باعث رها کردن طرح‌ها از سوی سرمایه‌گذاران می‌شود که تلاش داریم این موانع را به حداقل ممکن برسانیم.

نیکونژاد در پایان نیز با بیان این که طرح‌های مشارکتی متعدد دیگری نیز در دست ‌اقدام است، اعلام کرد: در مجموع حدود ۲۵ طرح بزرگ و کوچک سرمایه‌گذاری در شهرداری یزد در دستور کار است که امیدواریم در طول عمر شورای ششم با تلاش همکاران به ثمر برسد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..