دفتر نمایندگی صندوق احیاء بناهای تاریخی در یزد افتتاح شد

دفتر نمایندگی صندوق توسعه و احیای استان یزد با حضور مدیر عامل کشوری این صندوق و مسئولان استان افتتاح شد.

«هادی میرزایی» مدیر عامل توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و مرمت و احیای بناهای تاریخی در این مراسم که در آستانه روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در محل خانه تاریخی نواب واقع در بافت جهانی شهر تاریخی یزد برگزار شد، ضمن قدردانی از رویگرد گردشگر محور مسئولان استان یزد، اظهار کرد: صندوق توسعه و احیاء اماکن تاریخی در سال ۱۳۸۴ به استناد بند «ز» ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با هدف تشویق، هدایت و حمایت از فعالیتهای قانونی سرمایه‌گذاران و تعیین کاربری و اعطای مجوز بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور راه اندازی شد.

وی با بیان این که عمده ماموریت این صندوق در عمر ۱۵ ساله خود صرف اعطای محوز بهره برداری از اماکن تاریخی به بخش خصوصی شده است، گفت: طی سالهای اخیر با تاکید مقاممعظم رهبری موضوع حمایت از اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با احیای بناها و اماکن تاریخی و نیز امور مرتبط با توسعه و تقویت احیا و بهره برداری اماکن تاریخی نیز در دستور کار این صندوق قرار گرفته است.

به گفته میرزایی، مهمترین مسئله امروز بافت‌های تاریخی کشور فرسودگی و ترک سکونت اهالی این بافتها و مهاجرت آنها به مناطق دیگر شهری است که علاوه بر رکود بافتها، آسیبهای اجتماعی مختلفی را در آنها به وجود می‌آورد.

وی افزود: متاسفانه در بسیاری از شهرهای کشورمان به دلیل نگاه شهرنشینی مدرن، شاهد نابودی بناهای تاریخی در انها بوده‌ایم ولی مردم شهر تاریخی یزد با اهتمام به میراث ارزشمند گذشتگان، گستره‌ی وسیعی از بافت تاریخی شهرشان را با ۲۲ هزار بنای کهن حفظ کرده‌اند و امیدواریم با راه اندازی این دفتر نمایندگی هم افزایی و تعامل بیشتر مسئولان استان در این حوزه را در قالی یک کار تیمی قوی شاهد باشیم.

مدیر عامل صندوق توسعه و احیاء کشور در پایان ابراز امیدواری کرد که اثرات راه اندازی این دفتر نمایندگی برای ساکنان بافت تاریخی محسوس و ملموس باشد و ضمن رفع مشکلات ساکنان این بافت تاریخی، اقتصادی پایدار در این پهنه را شاهد باشیم.

«مهران فاطمی» استاندار یزد نیز راه‌اندازی این نمایندگی را اقدامی مبارک در راستای رسالتها و ماموریتهای صندوق توسعه و احیاء بناهای تاریخی خواند.

وی با تاکید بر معرفی سبک زندگی و زیست بوم یزدیها، گفت: گردشگران جدا از زیبایی از معماری زیبا و ارزشمند بافت تاریخی، زندگی جاری و ساری مردم در این پهنه را دوست دارند لذا احیای زندگی در این بافت تاریخی حائز اهمیت است.

فاطمی ابراز امیدواری کرد با راه اندازی این نمایندگی، از ظرفیت‌های صندوق توسعه و احیاء بناهای تاریخی برای شناسایی و معرفی بیشتر میراث ارزشمند یزد بهره گرفته شود.

استاندار یزد در پایان نیز از آمادگی مجموعه مدیریتی استان برای تعامل و کمک به این نمایندگی در راستای تحقق اهداف راه اندازی آن خبر داد.

در این مراسم «احسان دهقانی» با صدور و ابلاغ حکمی از سوی هادی میرزایی مدیر عامل صندوق توسعه و احیا کشور به عنوان مسئول دفتر نمایندگی این صندوق در استان معرفی و منصوب شد.

گفتنی است؛ افتتاح دفتر نمایندگی صندوق توسعه و احیا در پی امضای تفاهم‌نامه احیای بناها و بافت‌های تاریخی یزد که در اسفند ماه سال گذشته به امضای استاندار یزد و مدیرعامل صندوق توسعه و احیا رسید، انجام شد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..