عضو شورای شهر یزد:

بودجه‌های فعلی برای احیای بافت تاریخی شهر میراث جهانی کافی نیست

عضو شورای اسلامی شهر یزد با بیان این که بافت تاریخی به عنوان قلب تپنده شهرها و نماد فرهنگ‌ ملی نیازمند توجه و احیاست، گفت: بودجه های فعلی برای احیای بافت تاریخی شهر میراث جهانی کافی نیست و لازم است از سوی وزارت کشور و وزارت میراث درخواست بودجه ویژه برای حفظ و نگهداری و احیای بافت تاریخی یزد صورت گیر...

«فاطمه حقیر السادات» گفت: بافت‌ های تاریخی به‌عنوان هسته اولیه و قلب تپنده شهرها و نماد فرهنگ ملی و اسطوره‌های قومی هستند، همچنین تمایل مردم به بازدید بافت تاریخی و تجدید خاطرات اهمیت و ضرورت این نواحی تاریخی را دو چندان می کند و به دلیل وجود عناصر و المان‌های با ارزش تاریخی و میراث فرهنگی، اهمیت توریستی این بافت‌ها را نیز نباید فراموش کرد.

وی گفت: به‌ این ترتیب بافت‌های تاریخی موجودیتی کهن و منسوخ نیستند، بلکه نمادی از سوابق فرهنگی و مدنی شهر هستند که مرمت و احیای آنها وظیفه‌ای ملی است زیرا تجلی‌گاه ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردمانی است که در دوره‌های تاریخی در این بخش از شهر روزگار سپری کرده و هویت فرهنگی آن را به ثبت رسانده‌اند.

وی با اشاره به اهمیت بهره وری از بافت تاریخی گفت: با پیروی از شرایط فرهنگی، تاریخی، اقلیمی و اقتصادی مناطق مختلف،این موضوع می تواند بعنوان یک پتانسیل بالقوه در زمینه احیای بافت های ناکارآمد شهری و تبدیل آنها به جاذبه های گردشگری در شهرها به شمار آید.

به گفته این عضو شورای اسلامی شهر یزد، کاهش نشانه ها و شاخص های هویتی شهرها سبب گشته تمامی شهرها و بالاخص کلانشهرها در یک مسیر همسان سازی قرار گیرند، به طوریکه دیگر تفاوت چندانی در معیارهای شهرسازی و تاریخی و فرهنگی در آنها مشهود نمی باشد.

وی گفت: همچنین تمایل گردشگران به سمت گردشگری تاریخی و فرهنگی بخصوص در ایران در حال افزایش است که باید با شناخت، حفظ، نگهداری و احیای آثار و نقاط بالقوه گردشگر پذیر و با اهمیت تاریخی و میراث فرهنگی در صنعت رو به رشد گردشگری و جهانگردی بتوانیم علاوه بر تامین و توسعه زیرساخت های لازم از مزیت ها و ارزش افزوده صنعت پرسود گردشگری در شهرها بهره مند گردیم.

حقیر السادات گفت: بافت های تاریخی در حقیقت شناسنامه افراد و گروهی هستند که در هر منطقه سکونت دارند لذا تلاش برای حفظ بافت تاریخی، تلاش برای حفظ سند هویت شهروندان است.

وی گفت: بافت تاریخی زنده و خشتی و پهناور یزد نیز به دلیل ارزش های منحصربه فرد معماری و فرهنگی و شاخص های پایدار، در سال ۱۳۹۶ به عنوان شهر میراث جهانی از سوی یونسکو انتخاب شد و در سال ۱۳۹۷ نیز به عنوان پایتخت تاریخی و فرهنگی شهرهای پایدار جهان برگزیده شد و نمونه بارز اهمیت جهانی یک بافت تاریخی و الگوئی برای جهان است.

این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه شهر یزد با داشتن ۹۷۰ هکتار بافت تاریخی ناپیوسته و زنده بزرگترین و مهمترین بافت تاریخی استان را دارد و پس از یزد، میبد و اردکان دارای بافت تاریخی ارزشمند با بناهای شاخص و بادگیرهای زیبا و منحصر به فرد هستند گفت: در یک دهه اخیر ساکنان یزد بیش از پیش به ارزش تاریخی و منحصر به فرد بافت تاریخی یزد پی بردند و در این سال ها شهرداری ناحیه تاریخی نیز شکل گرفت و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یزد اقدامات بسیار خوبی برای حفظ، مرمت و احیای بافت تاریخی با مشارکت ساکنان بافت و سرمایه گذاران بخش خصوصی گردشگری انجام شده است.

وی گفت: البته لازم است با تشکیل کارگروه ویژه مدیریت بافت تاریخی نسبت به حل معضلات اجتماعی فرهنگی خاص بافت و تامین امنیت آن نیز اقدام شود، همچنین هزینه نگهداری بافت تاریخی نیز با توجه به ویژگی های خاص معماری خشتی، درون گرا، متراکم و تاسیسات خاص شهری مورد نیاز آن نسبت به سایر بخش های شهر بالاتر و متفاوت تر است اما یقینا دستاوردهای قابل توجهی نیز خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی شورای شهر یزد، حقیر السادات در پایان گفت: رویکرد بودجه گذاری در سال های اخیر نیز مثبت بوده و روند افزایشی داشته است اما بودجه های فعلی برای احیای بافت تاریخی شهر میراث جهانی کافی نیست و لازم است از سوی وزارت کشور و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخواست بودجه ویژه برای حفظ و نگهداری و احیای بافت تاریخی یزد صورت گیرد، همچنین برای تامین هزینه ها می توان از سرمایه اجتماعی و مشارکت مردم محلی نیز بهره برد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..