استاندار:

یزد قابلیت تبدیل به بهشت تعاونی‌های کشور را دارد

استاندار یزد از قابلیت این استان جهت تبدیل به بهشت تعاونی‌های کشور با توجه به ظرفیت‌های خود خبر داد و گفت: استان نگاه ویژه به حوزه تعاونی‌ها به عنوان یکی از حوزه‌های موثر در تحقق رشد اقتصادی هدف‌گذاری شده برای استان دارد.

«مهران فاطمی» در نشست شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را یکی از وزارتخانه های بسیار بزرگ با ماموریت های بسیار متفاوت، متنوع و پر حجم دانست و گفت: قریب به ۹۰ درصد جمعیت استان اعم از کارآفرینان و فعالین اقتصادی، جامعه کارگری، خانواده بزرگ تامین اجتماعی و دیگر مجموعه‌ها و اقشار به نوعی با مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ارتباط هستند.

وی با بیان این که بر اساس آمار موجود از گروه های مخاطب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، این وزارتخانه یک ابر وزارتخانه و دارای سهم بزرگی در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و مسائل اجتماعی است، اظهار کرد: عملکرد این وزارتخانه می تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم تاثیرات معناداری را بر فضای کشور، رضایتمندی مردم، رشد اقتصادی و بهبود وضعیت اجتماعی و اوضاع کسب و کار داشته باشد.

استاندار با اشاره به لزوم تدوین برنامه تحولی در حوزه‌های مرتبط با ماموریت و فعالیت‌های مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان و تلاش در جهت فعال‌سازی ظرفیت‌های مرتبط در استان، خاطرنشان کرد: استان یزد با توجه به ظرفیت های خود، قابلیت تبدیل به بهشت تعاونی‌های کشور را دارد ولی لازمه تحقق این مهم تدوین برنامه مشخص، مدون و تحولی در این حوزه است.

فاطمی در ادامه بر تدوین برنامه تحولی متناسب با ظرفیت‌های استان در این حوزه در کوتاه‌ترین زمان ممکن و ذیل معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری تاکید کرد.

وی افزود: در صورت وجود چنین برنامه‌ای به جای برگزاری جلسات شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان به صورت فصلی، جلسات این شورا به صورت ماهانه برگزار و در هر جلسه برنامه های پیشنهادی این حوزه تصویب، درصد پیشرفت مصوبات پیگیری و موانع احتمالی رفع خواهد شد.

وی با اشاره به نگاه ویژه استان به حوزه تعاونی ها به عنوان یکی از حوزه‌های موثر در تحقق رشد اقتصادی ۸.۳ درصدی هدف گذاری شده برای استان، اظهار کرد: سهم بخش تعاونی ها در تحقق این رشد اقتصادی باید یک سهم قابل توجهی باشد لذا انتظار است این موضوع در اولویت قرار گرفته و این بخش، برنامه های خود را در این راستا ارائه کنند.

استاندار یزد در بخش دیگری از سخنانش بر موضوعات مطرح شده در جلسه درخصوص صندوق کارآفرینی اشاره کرد و گفت: یکی از مصوبات سفر رئیس جمهور به استان یزد سرمایه‌گذاری ستاد فرمان امام معادل آورده بخش خصوصی استان است.

وی افزود: همچنین باید کارگروه، اقدامی جهت هدایت بخشی از منابع حاصل از انتقال حساب مالی شرکت های بزرگ صنعتی و معدن به استان جهت تقویت بنیه صندوق های ارائه دهنده خدمات اجتماعی و صندوق های کارآفرینی انجام دهد.

وی در ادامه خواستار مکتوب سازی درخواست ها و مطالبات مجموعه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان شد و خاطرنشان کرد: مشکلات و درخواست های ارائه شده، دوشنبه هفته آینده و در دیدار با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونین ایشان و مجموعه های اقتصادی و سرمایه گذاری مرتبط با این وزارتخانه پیگیری خواهد شد.

فاطمی در پایان بر توجه به ارائه مهارت‌های متناظر و مبتنی بر اشتغال استان به گروه های هدف، حضور فعالانه مدیران استان در جلسات وزارتخانه ها و ارائه پیشنهادات ملی جهت مشارکت در تصمیم سازی های ملی، برگزاری هیئت های اندیشه در حوزه اشتغال و زیست بوم اشتغال استان و ارائه گزارش های تحلیلی از وضعیت بیمه اجتماعی استان جهت ارزیابی صحیح از مباحث مربوط به اشتغال، سرمایه گذاری های در حال انجام و وضعیت مهاجرت ها، تاکید کرد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..