امام جمعه بخش مرکزی یزد:

دشمن در میدان ما بازی می‌کند نه در میدانی که خود می ‌خواهد

امام جمعه بخش مرکزی یزد گفت: استکبار امروز به برکت درایت نظام اسلامی و حضور و صبوری مردم در حقیقت در میدانی که ما می خواهیم دارد بازی می کند نه در میدانی که او می خواهد و این نشان بصیرت انقلابی مردم است.

آیت الله «سیدمحمدکاظم مدرسی» در خطبه های نماز جمعه این هفته بخش مرکزی در روستای محمدآباد اظهار کرد: شیطان با عناوین مختلف و با راهکارهای متفاوت دشمن تقوای همه جامعه است و به تعبیر قرآن سعی می کند زینت بخشی کرده و نگذارد کارهای تقوایی محقق شود.

وی افزود: یکی اینکه به بعضی از متدینین می گوید چون دینتان قوی است دیگر عیب و ایرادی ندارد و در هر مجلسی که خواستید شرکت کنید مشکلی وجود ندارد.در برابر نامحرم، در دانشگاه ها، ماهواره ها، هر کجا می خواهید شرکت کنید ایرادی ندارد. همچنین هر کاری که دیگران انجام دادند را می‌گوید ایرادی ندارد اگر آن‌ها بهشت نرفتند ما هم نمی‌رویم و اگر آن ها هم رفتند ما هم می‌رویم و یک نوع بی تفاوتی این چنینی در ذهن ایجاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مشغولیت به مستحبات و غفلت از فرائض و واجبات، به طور مثال فردی نمازش را نمی خواند اما می رود دنبال کار، تولید و امور دنیا و عزاداری و این چنین موضوعات؛ به اسم آبروداری اسراف و زیاده روی می‌کند، به اسم مراسم مذهبی مردم آزاری می‌کند، به اسم اینکه گناه خیلی مهم نیست و کوچک شمردن گناه به میان می‌آید و مثلا یک شاخه مو که مشکلی ندارد و یک شب که هزار شب نیست. به اسم محبت اهل بیت گناهی را مرتکب می شود. به اسم شوخی کردن آبروی دیگران را می برد و تحقیر می کند و این ها همه زینت سازی های شیطان است که راه نجات از این موضوعات تقواپیشگی است.

مدرسی در ادام به اشاره به سالگرد شهادت شهید حسین فهمیده، یاد و خاطره این شهید عزیز را گرامیداشت و گفت: توجه به این مناسبت که روز نوجوان و بسیج دانش آموزی نامگذاری شده است، ضرورت دارد؛ از این رو بسیجی یعنی کسی که خودش را نبیند و جامعه را ببیند و اگر شهید محمدحسین فهمیده یک بسیجی شهید است به خاطر اینکه خودش را ندید و یک نوجوان سیزده ساله برای یک کشور،برای اسلام، برای یک انقلاب، یک جامعه و برای امنیت و ناموس خود حرکت کرد.

وی بیان کرد: دورانی اگر یک جوان و نوجوانی انگیزه داشت چون بستر سعادت و هدایت برای او فراهم بود به خیل خوبان و نیکان می پیوست.در دوران دفاع مقدس جوان بسیجی جز انگیزه و شوق چیز دیگری لازم نداشت و مانعی هم سر راهش وجود نداشت.می رفت به جبهه ها و اگر ترسو بود شجاع می شد اگر بدون احساس مسئولیت بود این حس در او تقویت می شود. اگر تنبل بود در آن محیط فعال می شد،اگر اهل عبادت نبود اهل عبادت می شد ، اگر اهل گناه بود اهل ترک گناه می شد و اگر خام بود پخته می شد.یعنی محیط جبهه جوانان و نوجوانان ما را می ساخت و اگر هم از جبهه بر می گشت تا مدت ها حال و هوای زندگی و وجود او برگفته از آن بود.

مدرسی ابراز کرد: اما شرایط امروز متفاوت از آن زمان است و به هر حال هدایت نسل جدید به محیط سالم بسیار سخت تر و با فراز و نشیب بیشتری همراه است.انگیزه فراهم کردن برای جوانان بسیار سخت است، محیط مناسب را جذاب نشان دادن و نگهداری از جوانان در برابر آسیب ها بسیار دشوار است و لذا افراد و گروه هایی که در عرصه فرهنگی دارند تلاش می کنند باید بسیار تلاش کنند و یکی از مشکلات امروز این است که امکانات متفاوتی را غربی ها ایجاد کرده و در اختیار دنیا قرار داده اند از جمله فضای مجازی و سایر امکاناتی که در این حیطه قرار دارد و چون آن ها خودشان این فضا را ایجاد کرده اند، محصول را هم برای خودشان می خواهند و محصول این فضا را هم دو چیز معرفی می کنند که سلطه فرهنگی و سلطه سیاسی است.سعی می کنند برجستگی های فرهنگی هر ملتی را صاف کنند و با فرهنگ خودشان یکسان سازی کنند و به هر حال در این زمینه ما وظیفه داریم دست در دست هم دهیم و برای اینکه جوانان ایران اسلامی را در این محیط بسیار سخت نگهداری کنیم و از انحراف در امان بداریم.

امام جمعه بخش مرکزی یزد افزود: ممکن است یک انسانی به خاطر جذابیت های مالی منحرف شود، مگر نبودند امت حضرت موسی که نه تا معجزه بزرگ و کوچک را از حضرت موسی دیده بودند اما بعد از چهل روز غیبت به خاطر جذابیت مادی منحرف شدند و یک گوساله سامری توانستند آن ها منحرف کند.

وی گفت: امروز به کارهای فنی، پیچیده ، طراحی یا سخت افزارها و نرم افزارهای بسیار خوب جهت نگه داشتن جوانان با فطرت سالم در میدان ارزشی نیاز است. آموزش و پرورش، شورای فرهنگ عمومی، اداره فرهنگ و ارشاد، دستگاه های موثر فرهنگی و اجتماعی، مردم، مساجد و هر که در این زمینه می تواند اثرگذار باشد باید به پای کار بیایند تا بصیرت دینی، معنویت و روحیه جهادی و انقلابی در جامعه تقویت شود و عملا ما نیاز داریم به جهاد تبیین.

مدرسی افزود: فتنه حمله سایبری و هک سیستم نرم افزاری بنزین کشور در هفته گذشته اتفاق افتاد و زمان را به خوبی انتخاب کرده بودند؛آبان ماهی که به هر حال برای برخی از حوادث در گذشته بستر ساز بوده است و برنامه ریزی همزمان این موضوع با شایعه تصمیم دولت برای گران شدن بنزین که هدف هم فقط فلج شدن زندگی مردم، شعله ور شدن خشم عمومی و ایجاد هرج و مرج و در نهایت آشوب و حضور گروه های تروریستی در کشور و از بین بردن سرمایه های زیرساختی کشور ما مثل سوریه و عراق و سایر جاها اما این فتنه به چند دلیل نتیجه نداد.

وی صبوری و بصیرت مردم و اطلاع رسانی دقیق صدا و سیما، حضور میدانی دولت و وزارت نفت برای حل مسئله و همچنین حضور شهرداری ها در شهرهای بزرگ جهت ارائه خدمات به شهروندان برای ایاب و ذهاب را از جمله این دلایل خواند.

وی گفت: ضروریست راهکارهایی را برای مقابله با این جریان ها و جلوگیری از وقوع آن ها به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در نظر بگیریم.در کوتاه مدت باید سطح امنیتی نرم افزارها را بالا برده و تقویت کنیم، در دروه میان مدت هم باید مکان ها و محل های در بردارنده این نرم افزارها و امکانات از دسترس افراد نفوذی خارج شود و برنامه ها نباید در اختیار دیگران باشد تا مورد حملات سیابری قرار بگیرد و از لحظا بلند مدت هم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است که به عنوان حرکت راهبردی نیازمند توجه جدی است.
سیزدهم آبان ماه و روز ملی مبارزه با استکبار است و این موضوع دارای اهمیت فراوان است چرا که استکبار امروز به برکت درایت نظام اسلامی و حضور و صبوری مردم در حقیقت در میدانی که ما می خواهیم دارد بازی می کند نه در میدانی که او می خواهد و این نشان بصیرت انقلابی مردم است.

وی با بیان این که استکبار مجور شد از افغانستان فاصله بگیرد، تصریح کرد: دشمن در سوریه نتیجه مطلوبی را نتوانست رقم بزند، در عراق آنچه را که می خواستند محقق نشد، در یمن آنچه را که نمی خواستند ومورد هدف نداشتند را شاهد بودند و در لبنان و فلسطین هم با موارد این چنینی روبه رو شدند. پس میدان بازی امروز در منطقه در اختیار استکبار در منطقه نیست و در اختیار معنویت نظام اسلامی است و یک نمونه آن عبارت از این است که وقتی آمریکایی ها لبنان را تحریم کردند و سید مقاومت سید حسن نصرالله بیان کرد که ما نفت را از ایران می خریم و کشتی ها خاک لبنان هستند و کسی حق تعرض به آن ها را ندارد آنها جرات هیچ کاری را نکردند و کشتی ها بدون اسکورت وارد دریای سرخ شدند و در سواحل مدیترانه آزادانه رفت و آمد کردند و کسی هم جرات تعرض به کشتی ها را نداشت، حتی همان کسانی که به اصطلاح جنگ لفظی را راه انداخته بودند و بعد که دیدند ملت لبنان با ملت ایران یکی شدند و پیام دادند به دولت لبان که ما خودمان نفت و گاز و …برای شما می فرستیم و مجبور شدند گاز را از مصر بفرستند و نفت را از جای دیگر تامین کنند و این همان چیزی بود که نظام اسلامی برای ملت لبنان می خواست و مجبور شد استکبار در میدانی که ما میخواهیم و به اراده نظام اسلامی رقم خورده است بازی کند.

مدرسی عنوان کرد: موضوع لازم به توجه دیگر اینکه مسئولان استانی باید در رابطه با تقویت مراکز دانش بنیان و پارک های علم و فناوری برای ایجاد سیستم های امنیتی و کمک گرفتن از جوانان نخبه و پای کار برای تقویت سیستم‌های نرم افزاری اقدامات چشمگیر و اثرگذاری انجام دهند تا با تکیه بر توان استانی و بهره مندی از ظرفیت های داخلی بتوانیم در این عرصه نیز شاهد درخشش و اثرگذاری باشیم.

وی در پایان گفت: موضوع دیگر نیز کنترل و نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی برای ایجاد مسکن به ویژه مسکن جوانان است که برنامه ریزی و انجام اقدامات فوری در این زمینه ضروریست تا بتوان در عرصه ساخت و ساز نیز شاهد جهش و پویایی به نفع مردم و برای تسهیل زندگی جوانان بود.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..