امام جمعه یزد:

معماری اصیل و خلاقانه یزد در ساخت و سازها احیا شود

امام جمعه یزد با اشاره به نقایصی که در معماری‌های امروز به ویژه در زمینه مصرف انرژی وجود دارد، گفت: معماری اصیل و خلاقانه یزد در ساخت و سازها احیا شود.

به گزارش یزدی نیوز آیت‌الله محمدرضا ناصری، در دیدار با اعضای منتخب شورای شهر یزد با اشاره به روایتی از حضرت علی (ع) در نهج البلاغه اظهار داشت: ایشان می‌فرمایند که خداوندا تو می دانی که آنچه از ما در طریق تلاش برای بسیج مردم صورت گرفت، به خاطر رقابت در امر زمامداری و یا به چنگ آوردن ثروت و مال نبود، بلکه هدف ما آن است که نشانه‌های دین تو را آشکار سازیم و اصلاح و درستی را در همه بلاد برملا کنیم تا بندگان مظلومت آسوده باشند و فرایض و سنت‌ها و احکامت مورد عمل قرار گیرد.

وی افزود: این روایات نشان می دهد که در مسیر خدمت باید چه مواردی را مدنظر قرار دهیم و در چه مسیری قدم برداریم.

ناصری ادامه داد: یکی از مواردی که امام خمینی (ره) بر آن تاکید داشتند، آیه شریفه قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَی وَفُرَادَی بود که خداوند در آن به مسلمین تاکیداتی داشته است و معتقدم این آیه تنها دلیل آغاز حرکت مبارزاتی امام راحل است.

امام جمعه یزد عنوان کرد: حرکت همه ما باید خالصانه و برای خدا باشد همانطور که امام راحل نیز ذره ای حرکتی در مسیری غیر از خدا انجام نداد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: وقتی عده‌ای در مناصب خود دچار مشکل می شوند علت این است که معنای کار برای خدا را درک نکرده اند و نمی دانند که اینها حاکم شدند که دین خدا را در جامعه حاکم کنند.

ناصری خطاب به منتخبان شورای شهر ادامه داد: دست یاوری به هم بدهید و برای نجات مردم و رفاه آنها کار و تلاش کنید و بدانید که حرکت و کار برای خدا بسیار حائز اهمیت است و اگر انسان در مقابل خدا برای خودش خودیتی قائل باشد، ارزش کار از بین می رود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد تصریح کرد: باید در نظام اسلامی خود را وقف بندگان خدا کنید و بندگان خدا را تکریم کنیم بنابراین باید نسبت به همگان یک نیت صاف و پاک داشته باشیم.

اعضای شورای شهر قبل از تصمیم‌گیری اطلاعات دقیق کسب کنند

وی با تاکید بر اینکه اعضای شورای شهر یزد حرمت یکدیگر را حفظ کنند و مراقب باشند که غیبت و تهمت وارد کارهای شما نشود، افزود: باید قبل از تصمیم گیری‌ها اطلاعات و آگاهی صحیح کسب کنید و بر اساس حدس و گمان و شنیده‌ها، تصمیم گیری نکنید و روی برخی گزارش‌ها نیز دقت کنید.

امام جمعه یزد تصریح کرد: در مورد تصمیم‌گیری‌هایی که انجام می دهید، دقت نظر داشته باشید و زود وارد قضاوت نشوید و در کارهای خود تأمل داشته باشید.

ناصری ادامه داد: اعضای شورای شهر با مسائل عمرانی و فرهنگی و رفاهی شهر مواجه هستند که باید برای همه اینها کار کنید و در کمیسیون‌هایی که تشکیل می دهید، از متخصصان به‌روز بهره بگیرید و نظرات جمعی از نخبگان و صاحب نظران را داشته باشید.

وی عنوان کرد: چهره شهر ما باید اسلامی باشد و در کارهای عمرانی هم فرهنگ اسلامی و هم فرهنگ اصیل یزد را مدنظر داشته باشید همچنانکه در خانه های قدیمی و مساجد، حتی کوبه‌های در نیز فلسفه و معنا داشته باشد.

ساختمان سازی جدید در یزد بر اساس مصرف گرایی در حال پیشرفت است

ناصری اظهار داشت: در برخی مناطق مهندسی‌ها باید عوض شود زیرا توجهی به تامین نور و روشنایی و سرما و گرمای آن نشده و مروج مصرف گرایی است که می توان این موضوع را در مقایسه مهندسی پاساژها و مراکز خرید امروزی با بازارهای سنتی یزد مقایسه کرد.

نماینده ولی فقیه در استان یزد ادامه داد: هزینه های هنگفتی برای ساخت پاساژهایی می شود که باید مقادیر زیادی انرژی برق صرف شود تا روشنایی و سرمایش و گرمایش آن تامین شود در حالی که در گذشته معماری بر پایه اقلیم و شرایط حاکم بر شهرها بوده است.

وی اظهار داشت: در مسئله معیشتی به دولت پیشنهاد کردم که صنعت پوشاک را در کشور راه اندازی کند و این موضوع را به اعضای شورای شهر و مدیران شهری یزد نیز توصیه و پیشنهاد می کنم که صنایع پوشاک را احیا و در هر شهری دو سه صنعت پوشاک راه اندازی کنید.

شهرداری برای کسب درآمد پایدار صنعت پوشاک را راه اندازی کند

ناصری به تشریح دستاوردهای این صنعت در ابعاد اشتغالزایی، درآمدزایی، تامین مایحتاج کشور و بی‌نیازی از واردات پرداخت و گفت: در حالی که در کشور خودمان ظرفیت وجود دارد، نباید اجناس بی کیفیت چین و ترکیه را وارد کنیم.

وی ادامه داد: حتی شهرداری هم اگر بخواهد برای خود یک منبع درآمدی ایجاد کند، می تواند در این زمینه ورود و سرمایه گذاری کند.

ناصری در مورد مسائل شهری یزد نیز بیان کرد: سر و سامان دادن به اتباع خارجی، کار ویژه روی مباحث مرتبط با خانواده که دشمن با زیرکی روی آن سرمایه گذاری کرده و بسیاری از مباحث دیگر را در دستور کار خود قرار دهید.

لزوم کار جدی و ویژه اعضای شورای شهر یزد بر مباحث فرهنگی

نماینده ولی فقیه در استان یزد تاکید کرد: باید به سگ گردانی به عنوان یک آسیب در جامعه نگاه کرد و باید با ظرافت ویژه‌ای روی این موضوع کار شود.

وی بر کار ویژه روی پارک بانوان نیز تاکید کرد و گفت: لازم است بحث دوچرخه سواری بانوان در پارکهای بزرگ ویژه بانوان ساماندهی شود.

ناصری عنوان کرد: برای جوازها نیز قانونی مصوب کنید که با سرعت بیشتری صادر و ظرف یک هفته کار مردم انجام شود و اگر اینگونه انقلابی عمل شود، نارضایتی مردم را نخواهیم داشت و باید به سرعت برای این منظور برنامه ریزی شود.

در این مراسم همچنین مباحثی همچون اهمیت انتخاب شهردار و شهردار مدنظر شورای ششم، بررسی معیارهای شهردار و فرآیند انتخاب شهردار به صورت شفاف توسط دبیر موقت شورای ششم مطرح شد.

منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..