روغن زیتون kirsal استاندارد نیست

روغن زیتون خوراکی تصفیه شده خارجی با نام kirsal مطابق استاندارد نیست.

به گزارش یزدی نیوز در راستای کنترل و نظارت بر بازارعرضه و فروش کالاهای استاندارد، به محض دریافت گزارش وجود این روغن خوراکی در بازار، تیمی به سرپرستی مدیرکل اداره استاندارد استان یزد به محل فروش که دریکی از شهرهای اطراف یزد بود اعزام ونسبت به نمونه برداری و توقیف مابقی روغن های موجود تا روشن شدن تکلیف نهایی اقدام شد.
مدیرکل اداره استاندارد استان یزد که شخصا در این بازرسی حضور داشت گفت:در ابتدا، قیمت پایین این روغن خوراکی تقریبا ۴ کیلویی بسیار شک برانگیزشد، ضمن این که کالاهای خارجی وارداتی که از مبادی رسمی وارد کشور می شوند به ویژه در حوزه صنایع غذایی، می بایست حاوی هولوگرام، علائم و برچسب های معتبرسازمان های قانونی از جمله معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت باشند که این روغن فاقد این موارد بود.
محمد رضا زارع بنادکوکی افزود: نمونه اخذ شده بلادرنگ جهت تعیین تکلیف وانجام آزمون های مرتبط به آزمایشگاه صنایع غذایی ارسال شد و پس از دریافت نتیجه آزمون، مشخص شدکه روغن توزیع شده در بازار یزد، روغن زیتون خالص نیست و با استاندارد ملی ايران به شماره ۱۴۴۶ مغایر و مخلوط دو روغن زیتون و سویا می باشد.
این مسئول در پایان تاکید کرد:مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۵۹۵۰ ترکیب روغن زیتون با روغنهای دیگر مجاز نیست و روغن زیتون باید بصورت خالص عرضه شود، لذا مخلوط روغن زیتون با روغن سویا که روغن ارزانتری نسبت به زیتون است، سودجویی و تقلب محسوب شده وتجار این حوزه می بایست این موضوع را مد نظر داشته باشند.
شایان ذکر است، اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل استاندارد استان یزد، طی این خبر و گزارش، از مردم محترم وفهیم استان تقاضادارد از خرید این روغن خودداری کنند و در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک،موارد رابه دایره حقوقی اداره کل اطلاع دهند.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..