یزد، پُرظرفیت در تولید پاکت‌های چند لایه در کشور

پاکت‌های چندلایه که تولید داخل آن، جوابگوی نیاز صنایع است، اما، واردات بی رویه سد راه در این زمینه شده است.

به گزارش یزدی نیوز یکی از اقلام پُرمصرف در صنایع لبنی و آبمیوه کشور پاکت‌های چند لایه هستند که ترکیبی از لایه‌های مختلف برای نگهداری لبنیات و آبمیوه می‌باشند که البته کاربرد زیادی هم در این صنایع دارند.

مدیرعامل یک واحد تولیدی پاکت چند لایه در یزد گفت: سالانه بالغ بر پنج میلیارد عدد پاکت چند لایه در کشور مصرف می‌شود که ۹۰درصد آن از دیگر کشور‌ها از جمله کشور‌های اروپایی تامین می‌شود.

دهقان افزود: مهمتر اینکه برند‌های معروف تولیدکننده آبمیوه و لبنیات کشور نیز همه مصرف کننده پاکت‌های چند لایه خارجی هستند که عمدتا با نام تجاری تترا پک شناخته می‌شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که ظرفیت بالایی در کشور برای تولید این محصول وجود دارد، اما بی مهری‌ها به واحد‌های تولیدی پاکت‌های چند لایه برخی از این واحد‌ها را به تعطیلی کشانده است.

مدیرعامل واحد تولیدی پاکت چند لایه گفت: از هفت واحد تولیدکننده پاکت‌های چند لایه هم اکنون چهار واحد آن در استان‌های البرز، کرمان و یزد فعال هستند.

دهقان افزود: اگر چه این واحد‌ها انگشت شمارند، اما به تنهایی قادر هستند، همه نیاز داخل را تامین کنند.

 

دهقان با اشاره به اینکه واحد تولیدی وی ظرفیت تولید ۸۰۰میلیون پاکت در سال را دارا است افزود: بدلیل مشکلات با نیمی از این مقدار تولید انجام می‌شود.

وی ادامه داد: عدم تخصیص ارز دولتی و نیمایی، تعرفه بالای گمرکی برای تامین مواد اولیه مهمترین این مشکلات است که مانع رشد تولید می‌شود و همچنان واردات این محصول آزادانه در کشور انجام می‌شود.

دهقان افزود: با این وجود امسال سی درصد به تولیداتمان افزوده شد و در حال حاظر نیز ۵۰تولیدکننده لبنیات و آبمیوه در کشور از پاکت‌های هشت لایه تولید ما استفاده می‌کنند.

مدیرعامل این واحد تولیدی تصریح کرد: اگر حمایت‌های لازم از این صنعت در کشور انجام نشود، این چهار واحد فعال در این حوزه نیز به تعطیلی کشیده خواهند شد.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..