نقش مهم جهاددانشگاهی، درایجاد ارتباط صنعت و دانشگاه

مدیرکل اداره استاندارد استان یزد: جهاددانشگاهی استان یزد می‌تواند ایفا گر نقش مهمی در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه باشد.

به گزارش خبرگزاری یزدی نیوز یزد، محمد رضا زارع بنادکوکی اظهار داشت: از جمله دغدغه‌های اصلی مسئولین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان و همچنین گرداندگان صنعت استان آن است که در این استان دانشگاهی و صنعتی هنوز ارتباط خوبی بین این دو مجموعه برقرار نشده است

وی ادامه داد: هر دو مجموعه دانشگاه و صنعت خدمات خوبی را به جامعه هدف خود ارائه می‌دهند، ولی متاسفانه به نظر می‌رسد که هرکدام راه و مسیر خود را رفته و به خاطر حفظ منافع عمومی، هم مسیر شدن را هنوز جدی نگرفته اند.

مدیرکل اداره استاندارد استان یزد افزود: جهاد دانشگاهی استان دارای برند بسیار خوب و امکانات وافری درحوزه آزمایشگاهی و علمی است که می‌تواند با ورود در حوزه آموزش مسئولین کنترل کیفیت واحد‌های تولیدی و خدماتی، یکی از حلقه‌های تشکیل دهنده زنجیر ارتباط صنعت و دانشگاه باشد.

 

محمد رضا زارع بنادکوکی در خصوص مسئولین کنترل کیفیت واحد‌های تولیدی و خدماتی گفت: این افراد در واقع نمایندگان اداره کل در واحد‌های تحت پوشش استاندارد هستند که مسئول کنترل کیفیت کالا‌های تولیدی و نظارت برفرآیند‌های تولید از ابتدای ورود مواد اولیه تا انتهای کار هستند، که انجام وظیفه آنان در این پست، منوط به دارا بودن تاییدیه از اداره کل هست.

وی افزود: اعتبار تاییدیه‌های مسئولین کنترل کیفیت دوساله می‌باشد که شرط اعطاء آن موفقیت در آزمون کتبی و گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط در مجموعه آزمایشگاه‌های همکار است، ضمن این که در هر سال برای تمدید این تاییدیه، ارائه گواهی ۱۶ ساعت آموزش امری الزامی است.

رییس جهاددانشگاهی یزد نیز در این نشست اظهار داشت: مجموعه جهاد دانشگاهی استان یزد با تمامی امکانات خود و بر اساس چارچوب‌های تعیین شده، آماده همکاری کامل با اداره کل استاندارد استان یزد به ویژه در زمینه توسعه فعالیت‌های آزمایشگاهی، مراکز آموزشی همکار، تدوین استاندارد‌های ملی و بین المللی، ایجاد دفتر استاندارد سازی، پروانه کارشناسی استاندارد و انعقاد تفاهم نامه مشترک می‌باشد.

فاطمه سعادت جو افزود: برای این که بتوانیم در جامعه تغییر و تحول ایجاد کنیم، نیازمند فرهنگ سازی هستیم، توسعه و ترویج فرهنگ استاندارد کار مشترکی است که ما می‌توانیم با یکدیگر انجام دهیم.

وی در پایان تاکید کرد: آگاه بودن همه جانبه شهروندان از استاندارد در ایجاد آرامش روحی و روانی آنان بسیار موثر است، و به نظر می‌رسد که هرچقدر فعالیت در حوزه توسعه و ترویج فرهنگ استاندارد از مجموعه‌های آموزشی استان‌ها شروع شود اثر بخشی و کارایی آن بیشتر و تسری آن در سطح جامعه محسوس‌تر خواهد بود.

 

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..