پرچم عزا در یزد به اهتزاز درآمد

no-thumbs

مردم حسینیه ایران، دارالعباده یزد، امشب به سوگ ام‌الائمه، حضرت فاطمه زهرا (س) نشسته‌اند و ارادتمندان دخت نبی مکرم اسلام، امشب رخت عزا به تن کرده‌اند.

به گزارش یزدی نیوزاین شهرستان از ابتدای ایام فاطمیه، مشکی‌پوش صدیقه کبری (س) است اما امشب شهر حال و هوای دیگری دارد.

کوچه‌ها و خیابان‌ها،‌ بازارها و مساجد، حسینیه‌ها و ادارات همه مشکی‌پوش شده‌اند و پرچم عزا بر در نقاط مختلف شهر به اهتزاز درآمده است.

مراسم روضه‌خوانی نیز در دهه اول و دوم فاطمیه در مساجد و حسینیه‌‌های مختلف و منازل مردم برپا بوده و امشب و فردا، این مراسم به اوج خود می‌رسد.

اجتماع بزرگ فاطمیون، صبح فردا در میدان امیرچخماق یزد و در کنار تربت مطهر هشت شهید گمنام یزد، تشکیل می‌شود و ارادتمندان به دخت نبی مکرم اسلام، به عزاداری می‌پردازند.

این اجتماع ساعت ۱۰ صبح فردا با حضور اقشار مختلف مردم در حسینیه امیرچخماق آغاز می‌شود.

مراسم‌های روضه‌خوانی در دیگر مناطق شهر و استان نیز برگزار می‌شود که یکی از این مراسم‌ها، به رسم هر ساله در بیت شهید محراب، آیت‌الله صدوقی برگزار می‌شود.

این مراسم، ساعت هشت صبح فردا با حضور و سخنرانی حجت‌الاسلام راشد یزدی و با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان برگزار خواهد شد.

در امامزاده‌ها و بقاع متبرکه یزد نیز مراسم‌های متعددی به همین مناسبت برگزار می‌شود و سخنرانان و مداحان، در سوگ حضرت زهرا (س) عزاداری می‌کنند.

امامزاده سیدجعفر (ع)، امامزاده جعفر (ع)، شاهزاده فاضل و برخی از حسینیه‌های بزرگ شهر نیز مراسم عزاداری از امشب تا فردا شب برگزار می‌کنند.

یزدی‌ها به رسم هر سال، دیگ‌های نذری خود را نیز در این ایام برپا کرده‌اند و امشب در اغلب محله‌ها، طبخ غذای نذری به سنت و آیین مردم یزد انجام می‌‌شود.

اغلب دیگ‌ها از غروب امشب روی اجاق قرار گرفته‌اند و همزمان با اذان صبح در میان مردم توزیع می‌‌شود.

در بسیاری از منازل نیز بانوان یزدی، مراسم‌های ویژه برپا کرده‌اند و در سوگ حضرت زهرا (س) عزاداری و مدیحه‌سرایی می‌کنند.

اداره کل تبلیغات اسلامی نیز بیش از ۴۰ مبلغ به مناطق مختلف استان یزد به ویژه روستاها اعزام کرده و در روستاها نیز شور عزای فاطمی برپاست.

فارس

بخش نظردهی بسته شده است..