تدوین سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی در کشور

به گزارش یزدی نیوزمدیرکل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بهزیستی کشور با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت‌های بومی در ساماندهی اوقات فراغت اقشار مختلف جامعه، گفت: سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی به منظور شناسایی و جمع‌آوری آمار آسیب‌های اجتماعی کشور تدوین شده است.

به گزارش خبرنگار«اجتماعی» خبرگزای دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه یزد،‌ شیرین احمدنیا در کارگاه همیاران سلامت روان اجتماعی سراسر کشور که به میزبانی استان یزد برگزار شد،‌ با اشاره به ضرورت تدوین برنامه‌های فرهنگی در راستای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی، اظهار کرد: برنامه‌های دفتر همیاران سلامت روان اجتماعی کشور براساس نیازهای بومی هر استان تدوین می‌شود.

 

وی گفت: هدف از تشکیل گروه همیاران سلامت روان اجتماعی،‌ ارتقای سلامت روانی جامعه و ایجاد تغییر رویه زندگی معمولی مردم در راستای توسعه بیش از پیش فرهنگی کشور است.

 

مدیرکل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با اشاره به راه‌اندازی سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی در بهزیستی کشور، گفت: سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی به منظور شناسایی و جمع‌آوری آمار آسیب‌های اجتماعی کشور تدوین شده است.

 

وی تلاش جهت ایجاد فضایی برای مشارکت مردم درخصوص تصمیم‌گیری برای حل مسائل مربوط به خود، محله و اجتماع، توانمندسازی مردم متناسب با شرایط زندگی امروزی و افزایش مهارت‌های فردی و اجتماعی را از دیگر اهداف تشکیل گروه‌های همیاران سلامت روان اجتماعی دانست.

 

وی اضافه کرد: قالب‌های تعریف شده با آسیب‌های جدید همسان نیست و باید همراه با وضعیت روز تغییر کند.

 

این مقام مسئول با اشاره به آسیب‌های اجتماعی نوپدید، بیان کرد: ساماندهی اوقات فراغت افراد محله از طریق شرکت در فعالیت‌های همیاری‌ها از جمله ضرورت‌های ساماندهی فرهنگی است.

 

وی تلاش در جهت تعامل با مراکز اشتغال محور با هدف کارآفرینی، فراهم کردن زمینه‌های لازم برای تصمیم‌گیری‌های جمعی به منظور تغییر و فراهم کردن زمینه مساعد برای مشارکت عمومی و ایجاد حس استقلال فردی و جمعی را از جمله رسالت‌های شاخص همیاران سلامت روان اجتماعی در سازمان بهزیستی عنوان کرد.

 

وی ادامه داد: ترویج تدوین و اجرای برنامه‌های گروهی نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی ایفا می‌کند.

 

احمدنیا در پایان خاطرنشان کرد: رویکرد دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی کشور تغییر شیوه‌های فردی به اجتماعی، استفاده از ظرفیت بالای استان‌ها و رویکردهای مشارکتی و بومی است.

بخش نظردهی بسته شده است..