برای قالیشویی‌های سنتی یزد مجوز صادر نمی‌شود

به گزارش یزدی نیوزرئیس اتحادیه قالیشویی‌های یزد با اشاره به فعالیت بیش از ۳۰ قالیشویی صنعتی در یزد، از صادر نشدن مجوز برای قالیشویی‌های سنتی به دلیل مشکلاتی مانند کمبود آب و مشکلات بهداشتی خبر داد.

 

مسعود استقامت در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد، با اشاره به رونق گرفتن فعالیت قالیشویی‌های استان با قرار گرفتن در آستانه سال نو و سنت دیرینه‌ی خانه تکانی، گفت: در حال حاضر ۳۱ قالیشویی دارای مجوز در شهر یزد فعالیت می‌کنند که همگی صنعتی هستند.

 

وی بیان کرد: متاسفانه قالیشویی به صورت سنتی علاوه بر ایجاد تداخل در رنگ‌های قالی، باعث کاهش کیفیت و طول عمر آنها می‌شود لذا دیگر مجوزی در این رابطه صادر نمی‌شود.

 

استقامت از درجه‌بندی قالیشویی‌های شهر یزد در سه سطح، تصریح کرد: یزد هم‌اکنون دارای پنج قالی‌شویی درجه ‌یک، ۱۳ مورد درجه ‌دو و ۱۳ مورد قالیشویی درجه ‌سه است، ضمن این که حدود ۱۵ دفتر قالی‌شویی هم وجود دارند که زیرنظر برخی از این قالیشویی‌ها فعالیت می‌کنند.

 

وی، نرخ شست‌وشوی هر متر قالی را در قالی‌شویی‌های درجه‌ یک یزد ۲۵۰۰ تومان، درجه ‌دو ۲۰۰۰ تومان و درجه ‌سه به ازای هر متر ۱۵۰۰ ذکر کرد و افزود: هر متر موکت نیز در قالی‌شویی‌های درجه ‌یک، درجه دو و درجه سه شهر یزد به ترتیب به نرخ ۱۳۰۰، ۱۱۰۰ و ۹۰۰ تومان شسته می‌شود.

 

رئیس اتحادیه قالیشویی‌های یزد با بیان اینکه تاکنون پنج یا ۶ مورد شکایت از قالیشویی‌های استان دریافت شده که که با رضایت طرفین منتفی شده است، ادامه داد: شهروندان برای طرح تخلفات مربوط به این صنف می‌توانند موارد را با مراجعه به محل اتحادیه واقع در خیابان قیام یا از طریق شماره ۳۶۲۶۱۴۹۲ گزارش کنند تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

 

استقامت با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ واحدی در یزد به دلیل تخلفات احتمالی پلمب نشده است، خاطرنشان کرد: البته اتحادیه برای نظارت بیشتر بر فعالیت واحدهای تحت پوشش خود علاوه بر اسفند که به صورت ویژه از واحدها سرکشی می‌کند، دو یا سه مرتبه بازرس به این واحدها اعزام می‌کند و در کنار آن نیز گشت‌های مشترک تعزیرات، بازرگانی و اتاق اصناف نیز قرار داده می‌شود.

بخش نظردهی بسته شده است..