عزم دادگستری برای صیانت از منابع طبیعی استان

no-thumbs

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: برای صیانت از منابع طبیعی باید اقدام های پیشگیرانه مد نظر و در دستور کار مسئولان امر باشد.

به گزارش یزدی نیوز "محمدرضا حبیبی" در نشست با محیط‌بانان و ضابطان قضایی منابع طبیعی و مسئولان ذیربط حفظ و صیانت از منابع طبیعی از پیشگیری از تعدی و تجاوز به عرصه‌های منابع طبیعی به عنوان یک عنصر مهم یاد کرد.

وی اظهار کرد: برخورد با متجاوزان و متعدیان به منابع ملی همواره در دستور کار بوده است اما آنچه باید به آن پرداخت، بحث پیشگیری است که بسیار کم هزینه‌تر و اثرگذارتر است.

حبیبی بر استفاده از مجازات‌های بازدارنده در زمینه تعدی به منابع طبیعی تأکید کرد و افزود: چارچوب برخورد با متجاوزان در قوانین مشخص است و ضابطان قضایی هم حق برخورد با متجاوزان را دارند و هم مکلف به این امر هستند چرا که تجاوز به منابع طبیعی جرم مشهود است و نیاز به دستور مقام قضایی ندارد.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان یزد از حمایت قاطع دستگاه قضایی در برخورد با متعدیان به منابع طبیعی خبر داد و تصریح کرد: امروز آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی که گریبان‌گیر شهرهای بزرگ و کلانشهرهاست بر کسی پوشیده نیست و اگر ما بخواهیم بر این گونه مشکلات فائق بیاییم یکی از راهکارهای مهم حفظ و احیای منابع طبیعی است.

وی از اجرای طرح کمربند سبز اطراف شهر یزد به عنوان یک کار ماندگار و ارزشمند یاد کرد و گفت: طرح بسیار خوبی که با کمترین مصرف آب برای اطراف شهر در حال اجراست، گام بلندی در جهت حفظ محیط زیست محسوب می‌شود.

این مقام قضایی تأکید کرد: هرگز نباید اجازه داد عده‌ای فرصت طلب به جهت مطامع مادی خود کوچک‌ترین آسیبی به منابع طبیعی که یک ثروت ملی است وارد کنند.

وی خاطرنشان کرد: البته باید حق افراد نیز در این مسئله در نظر گرفته شود و اگر کسی با سند و مدرک متقن ثابت کرد که جایی را مالک بوده و امروز به دنبال احیاء آن است، مورد حمایت قرار گیرد.

حبیبی یادآور شد: حقوق خصوصی نیز به اندازه حقوق عمومی محترم است و اگر کسی به اندازه حتی یک متر نسبت به جایی صاحب حق است، باید نسبت به آن حساس بود و حقّ او را از اراضی دولتی مستثنی کرد

بخش نظردهی بسته شده است..