مشاور رئیس جمهور :

توسعه کشور ریشه در توسعه فرهنگی دارد/جامعه نیازمند به زیست فرهنگی است

مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی توسعه کشور را ریشه در توسعه فرهنگی دانست و تاکید کرد: توسعه فرهنگی بدون توسعه کتاب و کتابخوانی بی‌معنی است.

به گزارش یزدی نیوز به نقل از ایسنا دکتر "سیدرضا صالحی‌امیری" امروز در مراسم آغاز بکار هشتمین نمایشگاه بزرگ کتاب یزد با تبریک حماسه حضور مردم در انتخابات هفتم اسفندماه،  آن را ناشی از شخصیت بالای ملت ایران و در پاسخ به مطالبه مقام معظم رهبری در سراس کشور خواند و گام برداشتن مردم کشورمان در این حماسه ملی همزمان با سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را نیازمند واکاوی دانست.

وی در ادامه با اشاره به برپایی هشتمین نمایشگاه کتاب یزد، در اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی اظهار کرد: کتاب بستر توسعه است و توسعه فرهنگی بدون توسعه کتاب و کتابخوانی معنی ندارد.

صالحی امیری تاکید کرد: اگر بناست که کشورمان و استان یزد در سال‌های آینده شاهد اتفاقات مبارکی باشد، باید از همین امروز بذر کتاب و کتابخوانی را در جامعه کاشت و باید کتابخوانی در روح و ذهن فرزندانمان در مهدکودک‌ها و مدارس نهادینه کنیم.

وی ادامه داد: اگر بناست که پا در مسیر توسعه اقتصادی بگذاریم، ناگزیر باید در جهت توسعه فرهنگی کشور گام برداریم.

مشاور رئیس جمهور هویت‌سازی، شخصیت‌سازی، همدلی و همزبانی و سازگاری و از همه مهمتر انسجام بخشی از چهار میوه اصلی فرهنگ دانست و تصریح کرد: اگر در حوزه اقتصاد شاهد اختلاس، فساد مالی و رانت‌خواری و غیره هستیم، اگر در حوزه اجتماعی شاهد اعتیاد و ایدز و نامنی هستیم و اگر در حوزه سیاسی شاهد انگ‌زنی و تخریب و غیره هستیم، همگی ریشه در فرهنگ دارد لذا توسعه در کشورمان ریشه در توسعه فرهنگی جامعه دارد و توسعه فرهنگی نیز بدون توسعه کتاب و کتاب‌خوانی بی‌نتیجه خواهد بود.

وی با بیان این که امروز جامعه نیازمند یک حرکت و عزم ملی برای جای دادن کتاب در سبد خانوارهاست، اظهار کرد: متاسفانه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در کشورمان وضعیت خوبی ندارد به نحوی که تعداد بنگاه‌های خودرو و لوازم آرایشی‌های قطعاً بیشتر از کتاب‌فروشی‌هاست.

وی افزود: متاسفانه امارها نشان می‌دهد که تعداد کتاب‌فروشی‌های کشورمان پس از انقلاب افول یافته است و امروز سیاست دولت تدبیر و امیدف تقویت جدی حوزه فرهنگی به وی‍ژه صنعت نشر و کتاب است.

صالحی امیری با تاکید بر ایجاد این باور که کتاب نیز همانند غذا برای افراد جامعه مهم است، اظهار کرد: انسان‌ها در شرایط آلودگی هوا می‌توانند زندگی کنند ولی در آلودگی فرهنگی به نابودی کشیده خواهند شد.

وی ادامه داد: امروز جامعه به زیست فرهنگی نیز نیاز دارد یعنی فضایی که انسان را با اخلاق و با فضیلت تربیت می‌کند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در پایان نیز با اشاره به چالش‌ها و مشکلات متعدد مولفان و ناشران در کشورمان، بر ایجاد یک برنامه و باور ملی به ویژه در بخش غیردولتی برای توسعه فرهنگ کتابخوانی در جامعه تاکید کرد.

 

بخش نظردهی بسته شده است..