چند درصد زوج های ایرانی نابارورند؟

به گزارش یزدی نیوزمعاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۳ میلیون زوج نابارور (۲۰ درصد) در کشور وجود دارد.

محمد سلامی در حاشیه نشست منطقه ای مدیران گروه سلامت خانواده و کارشناسان مسئول باروی سالم ۵۹ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور در آبادان در جمع خبرنگاران گفت: براساس آمارها، از هر ۵ زوج، یک زوج نابارور است.

او شیوه های نادرست زندگی، افزایش سن ازدواج، عوامل محیطی شامل مواد شیمیایی، آلاینده های تنفسی و امواج الکترومغناطیس را از عوامل موثر در ناباروری زوجین عنوان کرد و گفت: شناسایی زود هنگام زوجین و پیگیری برای درمان آنان از اقداماتی است که این دفتر برای کاهش ناباروری انجام داده است.

سلامی با تشریح سیاست های وزارت بهداشت درباره کاهش ناباروری، گفت: بخشی از اعتبارات وزارتخانه ها برای تامین هزینه های درمان زوج های نابارور به این مهم اختصاص یافته و بنیاد برکت نیز به عنوان یکی از نهادها به عرصه آمده است.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طبق آخرین آمارها، میزان باروری کلی در ایران حدود ۱.۸ به ازای هر زن است که بر اساس سیاست های ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب، این آمار باید به ۲.۱ به ازای هر زن افزایش یابد.

سلامی از کاهش ۸۵ درصدی بستن لوله رحمی زنان پس از ابلاغ سیاست های افزایش جمعیت کشور خبر داد و گفت: آموزش های هنگام ازدواج نظیر هماهنگی و همکاری با شورای فرهنگ عمومی در راستای بازنگری و همسو شدن آموزش های هنگام ازدواج، بازنگری و به روز رسانی استاندارد ارائه خدمات کلاس های آموزش هنگام ازدواج در دستور کار قرار گرفته است.

او همچنین از بازنگری و به روز رسانی لوح های فشرده دانستنی های لازم برای ازدواج و تدوین کتاب ازدواج و مبانی اسلامی روابط عاطفی و اجتماعی، روابط زناشویی و باروری سالم در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

سلامی گفت: ارائه مهارت های لازم برای برقراری ارتباط عاطفی، فرهنگی، زناشویی در خانواده به عنوان سرفصل های مهم در راستای تحکیم بنیان خانواده در آموزش های پس از ازدواج مورد توجه قرار گرفته است.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به روند موجود شاخص های ازدواج و طلاق ضروری به نظر رسید که برنامه بهینه ای در راستای افزایش رضایت از زندگی زناشویی، تحکیم و تعالی بنیان خانواده و فرزندآوری مناسب تدوین و اجرا شود.

نشست منطقه ای مدیران گروه سلامت خانواده و کارشناسان مسئول باروی سالم ۵۹ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور به مدت ۲ روز در هتل کاروانسرای آبادان برگزار شد.

بخش نظردهی بسته شده است..