مدیر گروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی یزد تشریح کرد:

مهمترین عامل بروز سوانح رانندگی در یزد چیست؟ /سالمندان یزدی در معرض خطر جدی

هفته اول اسفند ماه به عنوان هفته ملی سلامت مردان و با هدف حساس سازی مردان نسبت به سلامت خود، ترویج رفتارهای سالم و افزایش دسترسی آنان به اطلاعات سلامتی، نامگذاری شده است.

 مهمترین علل سالهای از دست رفته عمر مردان در تمام سنین، بویژه جوانان، حوادث عمدی و غیر عمدی است و محور هفته سلامت ملی مردان در سال ۹۴" نقش سوانح و حوادث ترافیکی در سلامت مردان"،  تعیین و شعار "فرمان سلامتی در دستان شماست"انتخاب گردیده است.

مدیر گروه سلامت در حوادث و بلایای دانشگاه علوم پزشکی یزد در این خصوص در گفتگو با وبدا بااشاره به اینکه استان یزد در چهار راه شمال به جنوب کشور واقع شده، اظهار داشت: در شش ماهه نخست سالجاری، ۴۲ درصد تصادفات برون شهری، به علت عدم توانایی در کنترل وسیله نقیله، ۲۹ درصد تصادفات به علت عدم توجه به جلو،هشت درصد نیز به دلیل عدم رعایت حق تقدم، چهار درصد به دلیل مسائل نقص فنی و ۱۷ درصد به سایر عوامل مربوط می شود.

حسن جانفدا ضمن اشاره به ضرورت آموزش و فرهنگ سازی در زمینه ترافیک، بر توسعه و اصلاح ساختار شهرییزد به منظور کاهش  میزان آمار تصادفات و مرگ و میر ناشی از آن تاکید کرد و گفت: در شش ماهه نخست سال ۹۴، درصد رشد متوفیان تصادفات رانندگی درون شهری ۱۳ درصد و برون شهری نیز رقم  5/2 درصد را نشان می دهد و این آمار در مقایسه به مدت مشابه سال قبل، افزایش ۸/۶ درصدی را نشان می دهد که این امر ضرورت اصلاح ساختار شهری، ترویج فرهنگ استفاده از کلاه ایمنی و اصول رانندگی ایمن را نیز بیش از پیش مشخص می کند.

وی خاطر نشان کرد: ۹۳ درصد کشته شدگان حوادث ترافیکی شهر یزد مربوط بهموتور سواران و عابران پیاده می باشد و بیشترین گروه سنی درگیر را سالمندان تشکیل می هند  به طوریکه این افراد در گروه سنی ۵۷ سال به بالا قرار دارند و در معرض خطر جدی تصادفات قرار دارند.

 

بخش نظردهی بسته شده است..