اهمیت انتخابات برای دوران پسا اسفند

به گزارش یزدی نیوزحمیدرضا عسگری در روزنامه آفرینش نوشت: کمتر از یک هفته تا انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی باقی مانده و حال و هوای جامعه انتخاباتی شده، به طوری که از در و دیوار خیابان‌ها تا صدای رادیو داخل تاکسی و گفت و شنود عامیانه مردم، همه و همه، حاکی از آن است که انتخابات روز جمعه برای کشور و ملت بسیار با اهمیت و تعیین کننده است.


البته همه ادوار انتخابات در تاریخ انقلاب از اهمیت خاصی برخوردار بوده‌اند و هریک به منزله تایید نظام و حکومت قلمداد می‌شوند، اما این دوره اهمیتی مضاعف بر تارک این انتخابات نقش بسته است که بستگی به رای تک تک افراد جامعه دارد.

ویژگی این دو انتخابات اخیر را باید به یک پیچ تاریخی و یا یک دوران پسا اسفندی تعبیر کرد. چرا که با این دو انتخابات نشان داده خواهد شد که وزن و جایگاه هریک از طیف‌های سیاسی که طی دو دولت گذشته ریشه دواندند و خود را صاحب نفوذ قلمداد کردند، مشخص خواهد شد.

البته جایگاه عقلا و زعمای انقلاب در هر دوره برای مردم مشخص و محترم است، اما روی سخن با آن دسته از افراد و گروه‌هایی است که طی سال‌های گذشته با سرلوحه قرار دادن اقدامات خودسرانه و فراقانونی و متکی بر سلیقه شخصی و گروهی خود منافع بسیاری کسب کردند و درآخر نتیجه عملشان حاصلی جز فشار و مشکلات فراوان برای مردم چیزی به دنبال نداشت.

انتخابات خبرگان رهبری در این برهه یکی از حساس ترین و سرنوشت ساز ترین ادوار خود را سپری می‌کند. چرا که نقش و اهمیت این مجلس در انتخاب رهبری بسیار حائز اهمیت است. لذا اگر نحله‌هایی از افراط گرایی و باند بازی‌های سیاسی به این مجلس رسوخ کند، نتایج مسموم آن در آینده خود را نمایان خواهد ساخت. لذا انتخاب مردم در فرستادن نمایندگان به این مجلس بیش از هرزمان دیگری اهمیت پیدا کرده است. تصمیم گیری درمورد رکن اول حکومتی کشور مسئله ساده‌ای نیست و قطعاً مردم در انتخاب افراد حاضر حساسیت خاصی به خرج خواهند داد.

اما انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز اهمیتش کمتر از انتخابات مجلس خبرگان نیست، چرا که مجلس به عنوان بازوی قانون گذاری کشور نقش بسیار مهمی در همراهی و ریل گذاری اهداف اجرایی دولت خواهند داشت. ضمن اینکه غلظت بازی‌های سیاسی در انتخاب نمایندگان خانه ملت بسیار بیشتر از نمایندگان مجلس خبرگان می‌باشد. اهمیت این دوره از انتخابات مجلس در بروز خط فکری اعتدال گرایی است که اکثریت مردم به سمت آن سوق پیدا کرده‌اند و دیگر گرایش صرف به سمت چپ و راست دیده نمی‌شود. بلکه معتدل‌های هر دو طیف در قالب جریان اعتدال ضمن گرایش به جریان دولت تدبیر و امید، خود را برای انتخابات آماده ساخته‌اند.

انتخابات مجلس قطعا برای دولت اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت، چرا که مجلس قبل علی رغم همراهی‌های طیف اعتدال‌گرا، با سنگ اندازی‌های فراوانی از سوی افراطیون مواجه شد که اگر حمایت‌های رهبری و خواست عمومی در میان نبود امروز خبری از برجام و توافق هسته‌ای به گوش نمی رسید. لذا انتخابات روز جمعه برای یک دوران پسا اسفندی از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار
است .

برای داشتن یک دوران پسا اسفند خوب که در آن رونق اقتصادی و تعامل سازنده با جهان محور فعالیت دولت و مجلس باشد، باید از راه یافتن جریان افراط گرایی که طی سال‌های گذشته خود را حاکم بر عقل و مال ملت و کشور دانسته‌اند، به خانه ملت جلوگیری کرد و تنها راه آن نیز حضور همه جانبه در انتخابات و رای دادن به عقلای سیاسی کشور می‌باشد.

این طیف‌ها اگرچه از قدرت و نفوذ بالایی در لایه‌های مختلف حکومتی برخوردارند، اما با حضور تمام اقشار جامعه، چه آنها که از عمل سیاسیون دلسرد شده‌اند، چه آنها که آینده خود را وابسته به صندوق‌های رای نمی‌دانند، چه آنها که قصد رفتن از کشور دارند و چه آنها که دلسوخته از اقدامات سال‌های اخیر هستند و منزوی شده‌اند و… اگرهمه پا به عرصه انتخابات بگذارند و بر محور اعتدال و عقلانیت حرکت کنند، قطعا رای افراط گرایان شکسته خواهد شد و مجالی برای عرض اندام نخواهند یافت.

دوران پسا اسفند می‌تواند دورانی با طراوت عقلانیت باشد که در آن مجلس و دولت در کنار هم آینده اقتصادی و جایگاه کشور را در مناسبات جهانی تغییر دهند و روزهای پر از امید مردم را بیشتر از گذشته نمایند. با تمام محدودیت‌ها و علی رغم قدرت و نفوذ جریان افراط گرایی، اما بازهم می‌توان کشور را بر پایه تدبیر اداره کرد و در این مسیر مردم را امیدوارانه نسبت به آینده کشور همراه ساخت.

بخش نظردهی بسته شده است..