تدوین ۹ برنامه استانی در یزد برای تحقق سیاست های کلی

به گزارش یزدی نیوزچهارمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان به ریاست استاندار، دبیری رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان یزد، وباحضور سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری و اعضای این ستاد در سالن زنده‌یاد حمیدیا برگزار شد.

استاندار یزد در این نشست ضمن تشریح گزارش دیدار کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی فقط مربوط به دولت نیست و بخش خصوصی نیز در این امر مشارکت دارد که مطمئناً بخش‌ها و افراد دیگری از نهادهای کشور را با خود دخیل می‌کند.

سیدمحمد میرمحمدی افزود: اقتصاد مقاومتی ثروت آفرینی، فقرزدایی و عدالت اجتماعی را به همراه دارد و باروحیه‌ای جهادی اجرایی می‌شود.


وی اظهار داشت: قانون رفع موانع تولید و رقابت‌پذیری، تدوین راهبردهای اقتصاد دانش‌بنیان بر پایه اقتصاد مقاومتی، تهیه مجموعه اهداف و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، رایزنی با مراکز علمی و صاحب‌نظران اقتصادی ازجمله اقدامات دولت در استان و کشور در رابطه با اجرایی ساختن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.


میرمحمدی تصریح کرد: مهم‌ترین و ضروری‌ترین اقدامات ما در استان، تدوین برنامه‌های استانی با محوریت فصول مشخص سیاست‌ها و برنامه‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و دولت است.
عالی‌ترین مقام دولت تدبیر و امید در استان یزد ادامه داد: برنامه‌های استانی می‌بایست مبتنی بر برنامه‌های توسعه کشور و برنامه ششم باشد که بعد از تصویب بنیان اقتصاد مقاومتی را پی‌ریزی کند.
استاندار یزد در پایان بحث کاهش تکیه اقتصاد ایران بر فروش نفت را از جمله مهم‌ترین فصول اقتصاد مقاومتی عنوان و خاطرنشان ساخت: در برنامه ششم توسعه سعی شده تا جایی که امکان دارد تکیه اقتصاد از نفت کاهش یابد و مبنا بر تولید باکیفیت قرار گیرد تا کشور علاوه بر تکیه ‌بر توان خود از تکانه‌های اقتصادی در امان باشد.

اقتصاد مقاومتی، درون زا و برون گراست
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد و دبیر ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان نیز در ابتدای این نشست به بررسی اسناد بالادستی مرتبط با این موضوع پرداخت.
حمیدرضا نصیری زاده در این ارتباط به سخنان رهبر انقلاب اسلامی در این خصوص اشاره کرد و گفت: مجموعه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، در واقع الگویی بومی و علمی، برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی و متناسب با وضعیت امروز و فردای کشور است.
وی افزود: سیاست های اقتصاد مقاومتی قابل تکمیل و انطباق با شرایط گوناگون است و عملاً اقتصاد کشور را به حالت انعطاف پذیری می رساند و شکنندگی اقتصاد را در شرایط مختلف برطرف می کند.


این مقام مسئول بیان داشت: اقتصاد مقاومتی به معنای حصار کشیدن به دور کشور و اجرای کارهای تدافعی صِرف نیست، بلکه اقتصاد مقاومتی این امکان را می دهد تا کشور حتی در شرایط سخت، رشد و شکوفائی داشته باشد.
نصیری زاده گفت: اقتصاد مقاومتی الگوی علمی متناسب با نیازهای ایران است، ضمن اینکه باید گفت بسیاری از کشورها هم بعلت مشکلات اقتصادی اجتماعی خود، در پی اجرای این الگو بوده اند.
وی افزود: اقتصاد مقاومتی، به دنبال اقتصادی درون زاست در عین حال که برون گراست و در شرایط تحریم و غیر تحریم به کشور کمک می کند.


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد بسته و یا یک اقتصاد ریاضتی و جنگی و دولتی نیست، به دنبال توسعه بر پایه علم و دانش و برای تحقق نیازمند مشارکت مردم است و بر بهره وری نیز تاکید دارد.
این کارشناس اقتصادی در ادامه به توصیف اقتصاد درون زا پرداخت و گفت: در اقتصاد درون زا، رشد اقتصادی روز افزون، کسب و کارها بالنده و پر رونق، اتلاف منابع رو به کاهش و امنیت اقتصادی در آن زبانزد است.
نصیری زاده افزود: اقتصاد درون زا به دنبال نیروی انسانی با کارآمد با تولید سرانه مطلوب است و منابع بالقوه و بالفعل کشور برای تولید ارزش اقتصادی، بیشترین بهره را می برد.


رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی، به اقتصاد برون گرا هم اشاره کرد و گفت: اقتصاد برون گرا، تعامل با کشورهای جهان را فرصت می داند و اساس تعامل با جهان را در منافع دو سویه دنبال می کند.
حمیدرضا نصیری زاده گفت: در اقتصاد برون گرا، امنیت سرمایه گذاران و بازرگانان خارجی تضمین شده و حجم مبادلات تجاری با سایر کشورها رو به افزایش و هزینه مبادلات اقتصادی با آنان رو به کاهش است.


این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود، به نقاط ضعف اقتصاد کشورمان پرداخت و در این ارتباط افزود: نبود بخش خصوصی توانمند و خطرپذیر، کسری های بزرگ در بودجه، سهم اندک مالیات در بودجه، رکود تورمی، بهره وری ضعیف عوامل تولید و رتبه ضعیف در شاخص سهولت فضای کسب و کار، مداخله دولت در اقتصاد، وابستگی به درآمدهای نفتی، گستردگی اقتصاد غیررسمی، وابستگی تولید ملی به واردات مواد اولیه، عدم گسترش اقتصاد دانش بنیان و نوآوری و… از جمله مسائلی است که کشور با آن دست و پنجه نرم می کند.


دبیر ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد در ادامه سخنان خود به الزامات تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در کشور پرداخت و گفت: این مهم نیازمند عزم جدی مسئولان و فعالان بخش غیر دولتی است و لازم است سیاست های اقتصاد مقاومتی به برنامه ها و سیاست های اجرایی با برنامه زمانبندی مشخص تبدیل شود.
حمیدرضا نصیری زاده افزود: در این بین به هماهنگی میان بخش های گوناگون، رفع موانع قانونی و نظارت در همه سطوح نیازمندیم و باید گفتمان سازی، تعیین نقش هریک از دستگاه ها و پایش، ارزیابی و اطلاع رسانی مناسب در این خصوص صورت گیرد.


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، در ادامه، به مولفه های کلیدی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و اقتصاد مقاومتی را اقتصادی مردم محور، با کاهش وابستگی به نفت، اقتصادی دانش بنیان و با دیپلماسی فعال، با ثبات و رقابت پذیر، در فضایی شفاف و سالم، درون زا و برون گرا و عدالت بنیان توصیف کرد.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مسئول تلفیق برنامه های اقتصاد مقاومتی
این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به ارائه گزارشی پیرامون اقدامات صورت گرفته توسط دولت برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: تهیه نقشه راه اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، تدوین و تصویب برنامه های اقتصاد مقاومتی دستگاه های اجرایی و تعیین "شورای اقتصاد" به عنوان مرجع تصویب برنامه های اقتصاد مقاومتی، تعیین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به عنوان مسئول تلفیق برنامه های اقتصاد مقاومتی و نظارت بر اجرای آن ها، تصویب و ابلاغ برنامه های اقتصاد مقاومتی دستگاه های اجرایی در تابستان ۱۳۹۳ و انتشار مصوبات شورای اقتصاد در مجموعه ای تحت عنوان " مجموعه اهداف، سیاست ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی" از جمله این اقدامات است.
نصیری زاده افزود: دولت در این راستا، ۹۹ هدف، ۱۸۴ سیاست و ۶۹۳ برنامه را به تصویب شورای اقتصاد رسانده و ۱۱ برنامه ملی را ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی مورد تصویب قرار داده است.

برش استانی برنامه های اقتصاد مقاومتی
رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان یزد در پایان سخنان خود، ۹ برنامه استانی را بعنوان پیشنهاد برای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، بدین ترتیب اعلام کرد:
۱) ارتقای بهره وری با مسئولیت: سازمان مدیریت وبرنامه ریزی،
۲) پیشبرد برون گرایی اقتصاد با تاکید بر توسعه صادرات غیرنفتی با مسئولیت: اداره کل امور اقتصادی و دارایی،
۳) عدالت بنیان کردن اقتصاد و توسعه عدالت اجتماعی با مسئولیت: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی،
۴) برقراری انضباط مالی در بخش عمومی و قطع وابستگی بودجه به نفت با مسئولیت: سازمان مدیریت وبرنامه ریزی،
۵) شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد با مسئولیت: اداره کل امور اقتصادی و دارایی،
۶) ارتقای توان تولید ملی (درون زایی اقتصاد) با مسئولیت: سازمان مدیریت وبرنامه ریزی،
۷) توسعه اقتصاد دانش بنیان با مسئولیت: اداره کل صنعت، معدن و تجارت،
۸) برنامه گفتمان سازی و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی با مسئولیت: سازمان صداوسیما
۹) مردمی کردن اقتصاد با مسئولیت اداره کل امور اقتصادی و دارایی.


حمیدرضا نصیری زاده افزود: دستگاه های مسئول این ۹ برنامه، پس از تصویب به اتفاق دستگاه های همکار (تعیین شده) می بایست به ارائه طرح ها و پروژه های متناسب با اهداف و شاخص های تعیین شده برای تحقق برنامه های نه گانه اقتصاد مقاومتی بپردازند و در این خصوص برنامه عملیاتی با زمانبندی اجرا نیز ارائه نمایند.

گفتنی است در ادامه این نشست، درخصوص برنامه های استانی و شاخص های تعیین شده بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

خبرآنلاین

بخش نظردهی بسته شده است..