شاخص بورس استان یزد ۱۳ درصد رشد کرد

به گزارش یزدی نیوزرشد بازار سرمایه طی هفته‌های اخیر، نشان دهنده خوش‌بینی ایجاد شده در رابطه با بهبود وضعیت اقتصادی کشور در دوران پساتحریم است که به گفته مدیر عامل بورس منطقه‌ای یزد، عملا موجب بازگشت اعتماد به بازار بورس شده، به طوری که شاخص بورس استان ۱۳ درصد رشد کرده است.

بر اساس تجربیات گذشته، همواره بازار سرمایه تحت تاثیر اخبار پیرامون توافق هسته‌ای تا قبل از انتشار نتیجه آن، با رشد همراه می‌شد ولی بعد از آن افت می‌کرد، اما این بار خوشبختانه خاطرات تلخ آن روزها تکرار نشد و شاهد رشد تقاضا در بازار بورس هستیم.

پیش‌بینی آینده بورس
مدیر عامل بورس منطقه‌ای یزد از افزایش ۱۳‌درصدی شاخص بورس استان خبر داد و افزود: شاخص بورس استان از ۶۲ هزار به بیش از ۷۰ هزار رسیده است.
«علی‌اکبر جعفری ندوشن» با بیان این‌که شاخص بورس مهم‌ترین پارامتر برای ارزیابی وضعیت بازار بورس است، اظهار کرد: در دوران پساتحریم روند رشد حجم معاملات استان با شتاب بیشتری همراه بوده است.
وی عقیده دارد که با حل شدن مشکل سوئیفت بانکی و ورود پول‌های بلوکه شده به کشور، بانک مرکزی به این نتیجه خواهد رسید که زمان کاهش نرخ سود سپرده بانک‌ها فرا رسیده است.
جعفری افزود: این امر خود می‌تواند منجر به کاهش هزینه تولید برای صنایع و افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان شود و رونق اقتصادی از چرخ‌دنده‌های کوچک شروع شود و به کلیت اقتصاد کشور برسد.
وی اظهار کرد: حضور نقدینگی سرمایه‌گذاران خارجی حتی به صورت غیرمستقیم در بازار سرمایه، کاهش نرخ سود سپرده بانک‌ها و حل شدن مشکلات اقتصادی کشور دورنمای روشن و مثبتی برای بورس ایجاد کرده است.
این کارشناس بورس تاکید کرد: با بازگشت اطمینان سرمایه‌گذاران به روند بازار، رشد اصلی و منطقی بازار سرمایه را در سال ۹۵ شاهد خواهیم بود.
به گفته جعفری، در حال حاضر نیز اگر فعالان بازار استراتژی خود را تغییر دهند و نسبت حد ضرر و سود برای خود مشخص کنند، حاشیه امنیت سرمایه‌گذاری آنها افزایش‌ می‌یابد و نسبت ریسک به بازده افراد منطقی‌تر خواهد شد؛ چرا که امروز بازارسرمایه به شرایط خوش بینی پس از رفع تحریم رسیده است.

نزدیک شدن بورس استان به شرایط پایدار
مدیر عامل یکی از کارگزاران بورس استان نیز گفت: شرایط بازار بورس در دوران پساتحریم روند هیجانی به خود گرفته است؛ از این رو اگر افرادی که در بازار سرمایه خرید و فروش می‌کنند، منطقی نباشند، زیان می‌کنند.
«سیدعلی اصغر خبیری» افزود: با توجه به این‌که بازار هیجانی، روندها را تغییر می‌دهد، ممکن است بازار سرمایه، سهامی را که دارای شرایط مساعدی است، نامساعد کند یا برعکس جلوه دهد.
وی اظهار کرد: از این رو افرادی که در بازار سرمایه کار می‌کنند باید با الفبای بورس آشنا باشند تا عوارض کمتری از شرایط هیجانی بازار سرمایه متوجه آنها شود.
خبیری ادامه داد: البته افرادی که با الفبای بورس آشنا نیستند، هم می‌توانند از ابزارهایی که برای آشنایی افراد با بازار سرمایه فراهم شده است، استفاده کنند.
وی افزود: یکی از ظرفیت‌های عضویت در صندوق‌های مشاع این است که می‌تواند به جای خرید و فروش مستقیم سهام در بورس، سهام را به صورت مشاع خریداری کنند و اداره آن را به افراد متخصص دراین صندوق بسپارند.
مدیر عامل یکی از کارگزاران بورس استان گفت: این صندوق که روند منطقی و طبیعی دارد، بازدهی قابل دفاعی دارد و همواره سرمایه‌های افرادی را که مبتدی باشند، حفظ کرده است.
وی اضافه کرد: باید شرایط ورود به بازار سرمایه نیز برای افراد علاقه‌مند اما ناآشنا به بورس اطلاع‌رسانی شود. خبیری با بیان این‌که بازار سرمایه در هفته گذشته به چایداری نزدیک شده است، تاکید کرد: باید شرایطی فراهم شود که همه شرکت‌های بورس به بازدهی خوبی در پایان سال برسند و سهامداران را راضی نگه دارند.
وی ادامه داد: خوشبختانه ورود مردم استان به بازار سرمایه در مقایسه با میانگین کشوری ۵ تا ۶ درصدی، مطلوب است که نشان از آشنایی مردم استان با بازار سرمایه است.
خبیری اظهار کرد: مشارکت شرکت‌های یزدی در بازار سرمایه کمرنگ است؛ به طوری که تنها حدود ۱۰ شرکت یزدی در بورس فعال هستند؛ در حالی که این آمار در سایر استان‌های کشور به مراتب بیشتر است.
مدیر عامل یکی از کارگزاری‌های بورس استان با انتقاد از غفلت صاحبان صنایع از توانمندی‌های بازار سرمایه، ادامه داد: این شرکت‌ها می‌توانند از ابزار بازار سرمایه برای تامین منابع مالی بهره‌ بگیرند.
وی افزود: چند همایش با حضور صاحبان صنایع و مدیران صنعتی در استان برگزار شد ولی توفیقی در جلب نظر آنها به بازار سرمایه حاصل نشد در حالی که نمونه‌های موفقی از ورود شرکت‌های صنعتی به بازار سرمایه در کشور وجود دارد.
خبیری تاکید کرد: اگر صاحبان صنایع به سمت بازار سرمایه حرکت کنند، می‌توانند منابع مالی خوبی را در اختیار بگیرند.

اهمیت بازار سرمایه
مدیر عامل بورس منطقه‌ای یزد به کارکردهای اجتماعی بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: بازار سرمایه با کارهای متعددی در صدد جذب و هدایت منابع مالی حاصل از پس اندازهای شهروندان به سمت خریدار اوراق بهادار است. «علی‌اکبر جعفری» ادامه داد: مشارکت مردم در اقتصاد برای تشکیل سرمایه نباید از طریق پس‌انداز کردن به شیوه‌های بدوی در کالاهای فیزیکی و دارایی‌های مشهود باشد. جعفری گفت: گرایش به خرید مسکن اضافی، خودروی اضافی، لوازم منزل، سکه، طلا و عتیقه برای سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول ممکن است در کوتاه مدت برای شخص سودمند باشد اما از نگاه دانش مالی برای اقتصاد کشور مهلک است. وی با تاکید بر این‌که این دارایی‌ها غیرفعال و راکد هستند و ثروت خلق نمی‌کنند، اظهار کرد: بازار سرمایه همواره در صدد تبدیل این شیوه ناکارآمد سرمایه‌گذاری به روش‌های مناسب‌تر از جمله دارایی‌های مالی یعنی اوراق بهادار، سهام، حق تقدم اوراق مشارکت، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است. به گفته مدیر عامل بورس منطقه‌ای یزد با تغییر الگوی سرمایه گذاری سنتی در دارایی‌های فیزیکی به شیوه‌های نوین سرمایه‌گذاری که رهاورد بازار سرمایه پویا و کارآمد است، می‌توان از مخاطرات فراوانی که معمولاً خانواده‌ها از حیث تهدید بزهکاران مالی با آن روبه‌رو هستند، جلوگیری کرد.

همشهری

بخش نظردهی بسته شده است..