فعالیت ۱۸ انجمن میراث فرهنگی در یزد

به گزارش یزدی نیوزانجمن‎‎های میراث فرهنگی از سال‌1373 برحسب ظرفیت‎‎های موجود هر منطقه در مقوله میراث فرهنگی در استان‎‎ها، شهرستان‎‎ها، روستاها و بعضا در بخش‌های وابسته به میراث فرهنگی تشکیل می‌شود. این انجمن‎‎ها در زمره‎‎ تشکل‎‎های مردمی هستند که با هدف حفظ، نگهداری و مقابله با هرگونه تخریب آثار و بناهای تاریخی شکل می‎‎گیرند. هر چند در ۱۰ سال گذشته، این انجمن‎‎ها غیرفعال و تقریبا منحل شده بودند ولی با تغییر رویکرد دولت در حوزه میراث فرهنگی، در حال حاضر مجددا شاهد فعالیت این انجمن‎‎ها هستیم. در استان نیز با توجه به ظرفیت‎‎های مطلوب در مورد بافت تاریخی و میراث فرهنگی، ۱۸ انجمن میراث فرهنگی در مرکز استان، شهرستان‎‎ها، روستاها و بخش‎‎های مختلف استان تشکیل شده است. برای اطلاع از وظایف این انجمن‎‎ها و نوع فعالیت آنها با «محمد بهشتی‎‎نژاد» مسئول بازرسی و انجمن‎‎های میراث فرهنگی استان گفت‎‎وگویی داشتیم که مشروح آن را در زیر می‎‎خوانید.

  • انجمن‎‎های میراث فرهنگی با چه هدفی شکل گرفته‎‎اند؟

این انجمن‎‎ها بر حسب ظرفیت‎‎های هر منطقه، وظیفه حفظ و نگهداری آثارفرهنگی، فرهنگ‎‎سازی عمومی، جلوگیری از تخریب آثار و بناهای تاریخی و جذب مشارکت‎‎های مردمی و استفاده از ظرفیت‎‎های موجود در منطقه را بر عهده دارند. آنها می‌توانند با فرهنگ‎‎سازی از آثار تاریخی نگهداری کنند چرا که با توجه به نیروی انسانی اندک در میراث فرهنگی استان‎‎ها، شاید برکل آثار با ارزش گسترده نظارت دقیق نداشته باشند. از طرفی با توجه به فاصله بین شهرستان‎‎ها و ظرفیت آثار تاریخی، به نظر می‎‎آید حفاظت و نگهداری از این وسعت و حجم آثار و بناها بدون مساعدت و همکاری مردم میسر نخواهد شد لذا انجمن‎‎های میراث فرهنگی می‎‎توانند نقش کلیدی را در این زمینه برعهده بگیرند. همچنین این انجمن‎‎ها با شناختی که از قوانین میراث فرهنگی دارند می‎‎توانند مردم را با وظایف میراث فرهنگی آشنا کنند و در رابطه با حفظ و نگهداری و ارزش بناها به آنها مشاوره دهند. که در این حوزه اکنون ۱۸ انجمن میراث فرهنگی در استان فعالیت می‌کند.

  • اعضای انجمن میراث فرهنگی استان را معرفی کنید.

در استان ریاست انجمن بر عهده استاندار، در شهرستان و بخش مرکزی استان‎‎ها ریاست با فرماندار است و در روستاها و بخش‎‎ها نیز بخشداری‎‎ها مسئولیت این انجمن‎‎ها را بر عهده دارند. همچنین دبیری این انجمن‎‎ها به مدیران میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری واگذار شده است. دیگر اعضای مهم این انجمن‎‎ها در استان شامل شهردار، رئیس دانشگاه، رئیس دادگستری، مدیر کل آموزش و پرورش، مدیر کل راه و شهرسازی، شورای شهر، مدیر کل اوقاف و امور خیریه، مدیر کل صدا و سیما، مدیر کل محیط زیست و ۵ نفر از اعضای معتمد و علاقه‎‎مند به میراث فرهنگی است.

  • در رابطه با اهمیت عضویت آموزش و پرورش در انجمن‎‎ها بگویید.

آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد تربیتی می‌تواند از پایه، نسل جدید را با ارزش بناها، حفظ و نگهداری از آنها آشنا کند. به نظر می‎‎رسد که وقتی این بناهای ارزشمند به خوبی به دانش‎‎آموزان معرفی شوند، شاید دیگر بحث تخریب را در آینده نداشته باشیم.

  • نقش انجمن‎‎ها با توجه به سال خوشامدگویی به یزد، چیست؟

برای تحقق اهداف نامگذاری سال ۱۳۹۵ به عنوان سال خوشامدگویی به یزد، نیاز به زیرساخت‎‎هایی است؛ به طوری که بناهای تاریخی، گردشگری، جوامع محلی، مکان‎‎های اقامتی و ظرفیت    های استان، همگی باید آماده ارائه خدمات به گردشگران شوند. این انجمن‎‎ها با درگیر کردن مردم در این موارد و همکاری با میراث فرهنگی و دیگر نهادهای اجرایی استان می‎‎تواند در تحقق این مهم بسیار کارساز باشند.

همشهری

بخش نظردهی بسته شده است..