مرگ ۴۸ درصدی عابران پیاده در تصادفات یزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) رئیس پلیس راهور یزد با اشاره به مرگ ۴۸ درصدی عابران پیاده در تصادفات درون شهری یزد، اظهار کرد: سرعت رانندگی در استان به دلیل معابر عریض آن بالاست.

سرهنگ "منصور جمشیدی" در همایش اهدای نمادین ۵۰۰ کلاه ایمنی به معلمان و فرهنگیان استان با اشاره به آیه ۳۲ سوره مائده، گفت: خداوند در این آیه کریمه می‎‎فرماید؛ "هر کسی یک نفر را از مرگ نجات دهد، مانند آن است که همه مردم را حیات بخشیده است."

وی درادامه با بیان این که نام قدیمی شهر یزد، شهر دوچرخه ها بوده است، اظهار کرد: متاسفانه امروز شهر یزد دیگر نه شهر دوچرخه‎‎ها بلکه با آمدن تکنولوژی به شهر دوچرخه‎‎های موتوردار تبدیل شده است.

وی اظهار کرد: البته استان یزد یک استان کویری و همچنین یک استان صنعتی محسوب می‎‎شود لذا نوع وسایل نقلیه‎‌ای که مردم در این شهر با توجه به نوع معابر آن استفاده می‎‎کنند، متفاوت از سایر استان‎‎های کشور است و در حوزه آسیب‌پذیری داخلی از ترافیک بالایی برخوردار است.

رئیس پلیس راهور یزد در این خصوص نیز عنوان کرد: یزد دارای ۴۰۰ کوره آجرپزی در مرکز استان است که راه عبور و مرور آنها از داخل معابر شهری است. از طرفی دیگر حتی سیلوی گندم و غله استان نیز در داخل حوزه شهری است و اینها همه نوعی آسیب‌پذیری ترافیک هستند.

وی با بیان این که مبلمان ترافیک شهری با مبلمان جاده‎‎ای متفاوت است به گستردگی شهر یزد اشاره کرد و گفت: کل جمعیت استان یزد را می‎‎تواند در یک دهم این مساحت جای داد و به همین علت نیز معابر شهر عریض و طویل‏‏تر هستند و به تبع سرعت رانندگی در آنها بیشتر و آسیب‌پذیری در استان یزد نیز بالا‎‎تر است.

جمشیدی در ادامه ۵۰ درصد تلفات رانندگی در استان را مربوط به راکبان موتورسیکلت ذکر کرد و افزود: از طرفی نیز قریب  48 درصد مرگ و میرها در معابر داخل شهری نیز به عابرین پیاده اختصاص دارد که عمدتاً ناشی از سرعت بالای وسایل نقلیه است و دو درصد دیگر از تلفات نیز به واژگونی وسایل نقلیه در معابر شهری مربوط می شود.

وی ادامه داد: در طول ۱۰ ماهه سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، پنج درصد کاهش تصادفات فوتی و هشت درصد کاهش تصادفات جرحی روی داده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: خبر خیلی خوب این که در دیماه سال گذشته، برای اولین‌بار آمار تصادفات فوتی استان یزد ۵۰ درصد کاهش داشته و دلیلش هم در این خصوص اقداماتی بوده که انجام گرفته است.

وی در ادامه راه‌اندازی  پنج پاسگاه راهنمایی و رانندگی در مرکز استان یزد و راه‌اندازی و تجهیز و تقویت راهنمایی و رانندگی در شهرهای استان را از جمله اقدامات صورت گرفته برای افزایش امنیت ترافیک در استان ذکر کرد.

وی همچنین از اقدامات فرهنگی و گسترده‌ای در طول این ایام را راه‌اندازی و برگزاری اولین دوره کارشناسی تصادفات در استان بیان کرد.

وی به اجرای طرح نظام مند تردد کامیونها در شهر برای اولین بار در یزد خبر داد و افزود: طوری طرح اجرا شده که استانهای دیگر کپی از آن الگوبرداری کرده اند.

جمشیدی اصلاح هندسی و آرام سازی ترافیک در یزد با همکاری معاونت عمرانی استاندار، شهردار و کلیه مسئولین و کلیه فرمانداران و شهردارهای استان در ۹۰۰ نقطه استان و نیز نصب و راه‌اندازی ۱۹۸ دوربین کنترل تخلفات و کنترل سرعت در مرکز استان و شهرهای تابعه را از دیگر اقدامات راهنمایی و رانندگی استان برشمرد.

وی فرهنگیان را مهمترین قشر فرهنگساز جامعه خواند و گفت: معلمان سازنده تفکر نسل حاضر و نماینده جامعه هستند و تجربه کشورهای موفق در امور ترافیکی نیز استفاده از نیروی عظیم و قدرتمند فرهنگیان را نشان می دهد.

جمشیدی در پایان عنوان کرد: پلیس راهنمایی و رانندگی دست کمک و یاری بسوی فرهنگیان عزیز دراز کرده و امیوار است که با عنایت و همراهی و فرهنگسازی این قشر به دانش‌آموزان،جامعه شاهد کاهش حوادث ترافیکی باشد.

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..