عدم عقب‌نشینی از انتخابات جزو هویت اصلاح‌طلبی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) پس اعلام نظرات شورای نگهبان اکنون چشم امید اصلاح‌طلبان به بازگشت تعدادی از کاندیدهای مورد نظرشان به عرصه رقابت‌های انتخاباتی است. البته در ادوار گذشته انتخاباتی سابقه داشته که تا شب پیش از انتخابات برخی ردصلاحیت‌شدگان تاییدیه گرفته و در انتخابات حضور یافته‌اند. البته این سازوکار خصوصا از نظر زمانی کار اصلاح‌طلبان را مشکل می‌کند چراکه وضعیت لیست مورد نظرشان تا دقیقه نود نامشخص باقی می‌ماند. احمد حکیمی پور، دبیرکل حزب اراده ملت ایران با بیان اینکه معمولا چنین اتفاقی برای تعداد کمی از نامزدها می‌افتد تاکید می‌کند که جریان اصلاحات قابلیت حل این مشکل را دارد. همچنین این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ضمن اینکه معتقد است عدم عقب‌نشینی اصلاح‌طلبان نیز جزو مشی و هویت اصلاح‌طلبی است بیان می‌کند که تمام تلاش‌شان را برای ارایه لیستی با کیفیت و دارای هویت اصلاح‌طلبانه به کار خواهند بست.

         

    گفته شده که اصلاح‌طلبان هفدهم یا هجدهم بهمن می‌خواهند لیست مورد نظرشان را ببندند. در ادوار گذشته انتخاباتی برخی نامزدهای ردصلاحیت‌شده شب قبل از انتخابات تایید می‌شدند. تکلیف لیست اصلاح‌طلبان در این صورت چه خواهد بود؟ آیا این افراد بعدا در لیست قرار می‌گیرند و عده‌ای حذف خواهند شد؟

میزان تاییدی‌های دقیقه نود محدود است و به لیست کلی اصلاح‌طلبان چندان آسیب نخواهد زد. در صورت چنین اتفاقی این افراد به صورت موردی بررسی خواهند شد و تصمیم مورد نظر در قبال آنها اتخاذ خواهد شد. به هر حال قابلیت حل این مشکل وجود دارد. به طور طبیعی بنا شده بعد از شانزدهم لیست کلی بسته شود.

  شانزدهم یا هجدهم؟

بعد از شانزدهم تقریبا لیست بسته خواهد شد. ممکن است تا بیست و هفتم تعدادی از نامزدهای ردصلاحیت شده اصلاح‌طلب به میدان رقابت بازگردند. مساله پس از آن متفاوت خواهد بود که مورد به مورد بررسی خواهد شد.

  بنا شده که لیست تهران را تحت هر شرایطی ٣٠ نفره ببندند یا ممکن است تعدادی کمتر برای تهران ارایه شود؟ اکنون تعدادی از نیروها ردصلاحیت شده‌اند و ممکن است به تعداد کافی نیرو برای قرار گرفتن در لیست وجود نداشته باشد. در باب این مشکل چه راهکار و راهبردی وجود دارد؟

الزامی نداریم که لیست ٣٠ نفره ارایه کنیم. به هر حال لیست اصلاح‌طلبان باید قابلیت‌های لازم را داشته باشد. تلاش می‌شود جاهای خالی موجود در لیست را از افراد موجود که دارای شایستگی و قابلیت هستند، پر کنیم. به هر حال لیست اصلاح‌طلبان باید از میزانی از استانداردهای لازم برخوردار باشد. جاهای خالی از ثبت نامی‌های موجود و نیروهایی که بعدا تایید صلاحیت گرفته‌اند پر می‌شود. اما در نهایت تلاش بر این خواهد بود لیستی باشد که رای مردم را جلب کند.

  یعنی ممکن است از افراد درجه دوم و نیروهای خاکستری استفاده شود؟

بله. این مساله جزو راهبردهای ما است. وقتی عناصر اصلی به هر دلیلی نتوانستند وارد عرصه انتخابات شوند از افراد رده‌های بعدی استفاده می‌شود. حتی اگر چنین امکانی در برخی حوزه‌های انتخابیه نیز وجود نداشت در میان نامزدهای موجود در صحنه از کسانی که معتدل‌تر هستند و به مجلسی کارآمد و تقویت برنامه‌های مفید دولت کمک می‌کنند، حمایت خواهیم کرد و ما این افراد را از نظر دور نمی‌داریم.

  گفته شده در استان‌های مختلف و تهران از افراد خواسته شده تا رزومه خود را برای بررسی بیاورند. با توجه به تعهداتی که اصلاح‌طلبان از ابتدا برای هویت اصلاح‌طلبانه لیست خود به مردم داده‌اند، این تعهد اجرا خواهد شد؟

هویت اصلاح‌طلبی در برنامه‌ها و خط مشی و رفتار افراد نهفته است. اصلاح‌طلبان با انتخابات قهر نمی‌کنند و کنار نمی‌کشند. تلاش بر این است که با کاندیداهای اصلی خود در انتخابات حاضر شویم، اگر چنین نشد از دیگر کاندیداها با ترتیب اولویت حمایت خواهیم کرد. اگر در یک حوزه انتخابیه هیچ کاندیدایی از اصلاح‌طلبان وجود نداشت، از افراد معتدل استفاده می‌کنیم. این کار خود به معنای هویت اصلاح‌طلبی است. این خود مشی اصلاح‌طلبان است که به هر حال تسلیم نشده و عقب‌نشینی نکنیم. روش ما باید با بینش و منش مان یکی باشد. منش اصلاح‌طلبانه حضور ما در صحنه را حکم می‌کند. برای ما منافع ملی اولویت اول است و بر این اساس در انتخابات تمام قد حاضر می‌شویم. ازاین منظر حتی‌المقدور تلاش می‌کنیم برای تمام کرسی‌ها و همه حوزه‌ها نماینده داشته باشیم. اگر به هر دلیلی این اتفاق نیفتاد ضرورتی نداریم که لیست را به تعداد کافی ببندیم. تلاش ما این است که لیستی کامل و ٢٩٠ نفره در سراسر کشور بدهیم. در عین اینکه تلاش می‌کنیم هویت اصلاح‌طلبانه لیست نیز حفظ شود.

  اصلاح‌طلبان در انتخابات شورای شهر تجربه تلخی داشتند. از کجا می‌توان تضمین کرد که نیروهای خاکستری که با کمک اصلاح‌طلبان به مجلس دهم راه می‌یابند راه اصلاح‌طلبی را دنبال کنند؟ چه فاکتورهایی وجود دارد برای اینکه افراد به درستی شناسایی شوند؟

در شورای عالی سیاستگذاری این فاکتورها معیار‌بندی و دسته‌بندی شده است. البته به هر حال این واقعیت وجود دارد که همه این معیارها نسبی است. به نسبت باید بسنجیم چه کسانی را می‌توانیم در لیست قرار دهیم. تلاش شده که معیارها و شاخص‌ها سنجش پذیر باشد تا بتواند به شناسایی درست افراد کمک کند. این واقعیت وجود دارد که دست اصلاح‌طلبان در حال حاضر بسیار بسته است. بالاخره ما با دست باز نامزد انتخاب نمی‌کنیم و امکان چند درصدی خطا وجود دارد. اگر فضا همینقدر سخت باقی بماند مجبور هستیم با اقتضا‌های موجود کار کنیم. به هر حال در قضاوت باید انصاف داشت. همچنین اصلاح‌طلبان تعهد می‌کنند که منفعلانه رفتار نکنند. اینها که شما اشاره کردید در شرایط نرمال است. ما در شرایط نرمالی قرار نداریم. اصلاح‌طلبان در مضیقه‌هایی هستند. همین دست ما را می‌بندد و نمی‌توانیم با فراغ بال و استفاده از ظرفیت‌های قدرتمند اصلاح‌طلبانه به پیش رویم.

  بعد از ردصلاحیت‌هایی که اتفاق افتاد ممکن است پایگاه اجتماعی جریان اصلاح‌طلب ناامید شده و پای صندوق‌های رای حاضر نشود. اصلاح‌طلبان چه راهکاری دارند برای اینکه مردم را به رای دادن ترغیب کنند؟

ما شعار «امید و آرامش؛ رونق اقتصادی» را آگاهانه انتخاب کردیم. در هر شرایطی امید و آرامش‌مان را از دست نمی‌دهیم و این را از فعالین اصلاح‌طلب خواسته‌ایم که رفتاری مطابق با معیارهای سیاست ورزی نشان دهند و همچنین مردم را به شرکت در انتخابات ترغیب کنند. البته وضعیت‌های دشوار برای اصلاح‌طلبان آشناست و این نخستین باری نیست که با چنین وضعیتی مواجه هستیم. به عقیده من ما می‌توانیم با این وضعیت کنار آمده و آن را مدیریت کنیم. اینکه رقابت چقدر پرشور باشد در اختیار ما نبوده است. به دستگاه‌های مرتبط بستگی دارد که چقدر به شکل‌گیری رقابت واقعی و پرشور کمک کنند. اصلاح‌طلبان تا الان هر کاری از دست‌شان در این رابطه برمی‌آمده انجام داده‌اند و بعد از این هم در صحنه می‌مانند. به هر حال شرکت مردم در انتخابات تنها به اصلاح‌طلبان بستگی ندارد. تا آنجا که صدای‌مان به آنها می‌رسد خواهیم گفت که منفعلانه با انتخابات برخورد نکنند. از سوی دیگر مشی اصلاح‌طلب تنها در عرصه سیاسی نیست. اصلاحات جریانی است که در سطوح مختلف جامعه به‌شدت در حال پیشرفت و بالندگی است. حتی اگر حضور اصلاح‌طلبان در سیاست تعطیل شود به این معنا نیست که اصلاحات در زمینه‌های دیگر از جمله فرهنگی و اجتماعی تعطیل می‌شود. باید بپذیریم که در کشور ما امور به سمت اصلاحات پیش می‌رود. با حضور اصلاح‌طلبان در سیاست این اصلاحات قوی‌تر پیش خواهد رفت. بنابراین باید سختی‌ها را تحمل کنیم. صبر و بردباری لازمه سیاست‌ورزی درست است.

  تنها چند روز به موعدی که اصلاح‌طلبان برای ارایه لیست تعیین کرده بودند باقی مانده است. در حال حاضر در تهران و استان‌ها وضعیت بستن لیست تا کجا پیش رفته است؟

در حال انجام شناسایی‌های لازم در حوزه‌های مختلف هستیم. از طرفی نیز امیدوار هستیم که شرایط با توجه به رایزنی‌های بزرگان حل شود و تعداد خوبی از کاندیداهای اصلاح‌طلبان به صحنه برگردند. امیدواریم که این بازگشت به حدی باشد که ما بتوانیم لیستی در شأن اصلاح‌طلبان برای رقابت پیش رو ارایه کنیم. تا الان فقط در حد شناسایی کار پیش رفته است.

بخش نظردهی بسته شده است..