۲۳درصد جاذبه های گردشگری یزد ثبت ملی شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری یزد با اشاره به شناسایی ۶۷۵۰ جاذبه گردشگری تاریخی و طبیعی در این استان افزود: از این تعداد ۲۳ درصد یعنی ۱۵۹۰ مورد به ثبت ملی رسیده که آمار مناسبی در کشور است.

محمدمهدی شرافت در نهمین نشست ستاد سرمایه گذاری یزد درباره بررسی روند سرمایه گذاری در حوزه گردشگری در طول برنامه پنجم توسعه با اشاره به قابلیت های میراث فرهنگی این استان افزود: این استان در پنج محور یزد مرز کویر و کوهستان ، حسینیه ایران ، شهر همزیستی ادیان ، شهر نساجی سنتی ایران و پایتخت معماری ایران قابلیت های فراوانی دارد.

وی اظهار کرد: فرصت گردشگری ، میراث فرهنگی و سرمایه گذاری در این بخش فرصتی طلایی در دولت تدبیر و امید است که با توجه به رشد زیرساختهای آن در استان یزد نیازمند حمایت مدیران دستگاههای اجرایی استان است.
مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد اضافه کرد : در بخش گردشگر در ۶ ماه امسال حدود ۳۰۰ هزار گردشگر داخلی و ۳۸ هزار و ۴۱۴ گردشگر خارجی داشته ایم که در بخش خارجی در جایگاه سوم کشور قرار گرفته ایم.
شرافت از اشتغالزایی برای ۵۴۰ نفر در حوزه میراث فرهنگی و صنایع گردشگری خبر داد و اظهار کرد: در ۶ ماه امسال ۳۴ نشان ملی گرفته ایم در این مدت ۱۲۰ اثر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
وی با اشاره به دو محور اهداف میراث فرهنگی در برنامه پنجم توسعه گفت: هدف گذاری این سازمان در طول اجرای این برنامه جذب بیشتر تعداد گردشگران و کسب درآمد حاصل از ورود گردشگران خارجی بوده که خوشبختانه در مواردی نیز بیش از هدف گذاری ها محقق شده است.
این مسئول با اشاره به رشد بسیار بالای موافقت اصولی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری استان در سال پایانی برنامه خاطرنشان کرد: درخواست داریم برای اجرای طرحهای بزرگ کمیته ای خاص در استان تعیین شود تا مراحل دریافت مجوزها و شروع کار طولانی نشده و کارها با سرعت پیش رود.
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان نیز در این خصوص با تاکید بر اینکه بهتر است هرچه سریعتر شناسنامه گردشگری استان تدوین شود گفت: با توجه به زمینه های متعدد گردشگری و بافت گسترده تاریخی این استان لزوم تدوین شناسنامه گردشگری ضروری است.
محمدحسین ریاحی اضافه کرد: با تدوین شناسنامه گردشگری استان البته با ارائه سوابق مناسب می توان شناخت بیشتری برای انتخاب گردشگر در بازدید و تورهای گردشگری فراهم کرد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان هم با اشاره به پیشینه صنعتی استان و مهاجرپذیری یزد گفت: این استان شاهد ورود نیروهای غیربومی در عرصه صنعت و معدن بوده که آسیب هایی را به همراه داشته است.
علی نمازی با اشاره به لزوم ارائه راهکارهایی برای پیشگیری از ورود نیروهای غیربومی با توجه به فرآیندها و آسیب هایی که بعد از جذب مشخص می شود ، اضافه کرد: بهتر است علاوه بر تعیین محدودیت ها و تهدیدات گردشگری استان ، مقایسه تطبیقی با سایر استان ها در این زمینه برای کشف راهکارهای مناسب صورت گیرد.
دبیر شورای هماهنگی بانک های استان نیز با اعلام آمادگی بانک ها در امر سرمایه گذاری در حوزه گردشگری گفت: به اعتقاد کارشناسان موج ورود گردشگر با آغاز بکار دولت تدبیر آغاز شده و با به نتیجه رسیدن برجام موج بعدی آغاز خواهد شدولی متاسفانه امکانات و زیرساخت های استان یزد در این حوزه مناسب نیست.
محمدرضایی افزود: باید روندی در پیش گرفته شود تا ضمن افزایش سرعت سرمایه گذاری در این زمینه بتوانیم امکانات لازم را در استان فراهم کنیم ضمن آنکه در روند آمارگیری ورود گردشگران بویژه در حوزه سلامت به آمار کارمندان سایر استان که به یزد می آیند نیز توجه شود.
حمیدرضا نصیری زاده رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز در این جلسه شناسایی محدودیت های سرمایه گذاری در حوزه میراث فرهنگیو گردشگری و مقایسه تطبیقی مشوق های سرمایه گذاری در این بخش با سایر استانها را خواستار شد.
در ادامه جلسه لزوم توجه به ظرفیت کویرو تاغ زارها و اسب سواری در سرمایه گذاری ها ، لزوم روشن بودن و شفافیت بیشتر مشوق های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری و آموزش نیروهای بومی برای ورود جدی و اشتغال در این حوزه از سوی اعضا مطرح شد.
استان یزد یکهزار و ۶۰۰ اثر تاریخی ثبت شده غیر منقول و ۶۰۰ بنای تاریخی ثبت شده ملی دارد که میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.
یزد گنجینه ای از هنر، فرهنگ و تمدنی ایرانی را در خود دارد که از آن جمله می توان به بناهای مذهبی، بقعه، مساجد، حسینیه ها، زیارتگاههای زرتشتیان، خانه های تاریخی، آب انبارها، باغ های تاریخی ، بادگیرها و بازارچه ها اشاره کرد.
منبع: ایرنا

بخش نظردهی بسته شده است..