وضعیت کاربران ایرانی ICT چگونه است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) ،برای حرکت به سمت پیشرفت و توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات، افزایش کاربران در سطح بالای این خدمات ارتباطی از شاخص‌های موثر و ارائه این خدمات از وظایف دولت و سازمان‌های مربوطه است.

 

افزایش کاربران و سطح دسترسی آنها در زمینه شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله رادیو، تلویزیون، تلفن ثابت، تلفن همراه و اینترنت به نوعی از وظایف سازمان‌های مربوطه از جمله وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و محمود واعظی نیز به عنوان وزیر، گاهی درباره تعداد کاربران و افزایش آن‌ها آمارهایی ارائه می‌دهد.

 

در ماه‌های ابتدایی دولت یازدهم، واعظی از رتبه ۱۰۱ ایران در میان کشورهای دنیا و رتبه ۱۵ یا ۱۶ در سطح منطقه خاورمیانه در زمینه ارتباطات خبر داد.

 

بر اساس سرشماری کشوری صورت گرفته در سال ۱۳۹۰ کشور دارای ۹۶ هزار و ۵۴۹ روستا و آبادی است؛ بر اساس آخرین آمارهای رسمی که از سوی وزارت ارتباطات مطرح شده تا پایان سه ماهه اول سال گذشته ۴۸ هزار و ۶۸۹ روستا صاحب تلفن خانگی شده‌اند، البته مخابرات آماری متفاوت دارد و بنابر آنچه روی سایت این شرکت آمده تا پایان سال ۹۲ تعداد روستاهای بهره‌مند از تلفن خانگی بیش از ۵۲ هزار روستا بوده است.

 

دولت یازدهم در ارتباط با ارائه اینترنت به روستاها در موارد متعدد از تاکید بر تسریع این روند خبر داده و در اولین سال فعالیت‌های دولت، وعده داده شد که تا پایان سال ۴۰۰۰ روستا مجهز به اینترنت پرسرعت خانگی شوند که برای این مهم ۲.۱ میلیارد تومان نیز هزینه در نظر گرفته شده بود.

 

در این خصوص واعظی در تابستان ۹۴ از دسترسی به خدمات ایترنتی برای روستاهای بالای ۳۰ خانوار تا پایان سال و روستاهای بالای ۱۰ و ۲۰ خانوار تا پایان دولت یازدهم خبر داده و با اعلام اینکه سال گذشته ۸۰۰۰ روستای کشور به اینترنت مجهز شده‌اند، از هدف‌گذاری برای دسترسی ۳۰ هزار روستا تا پایان سال خبر داد.

 

از سوی دیگر عادل آذر – رییس مرکز آمار ایران – نیز درباره وضعیت خدمات ارتباطی با بیان اینکه ۱۱ میلیون و ۲۲۱ هزار کاربر اینترنت در کشور داریم، ضریب نفوذ اینترنت در سال ۹۰ را در جمعیت ۱۵ تا ۲۴ سال کشور حدود ۳۰ درصد اعلام کرده بود.

 

در خصوص آمارهای جهانی فناوری اطلاعات، حمدون توره – دبیرکل اتحادیه بین‌المللی مخابرات – در پاییز سال ۹۳ در خصوص کاربران تلفن همراه و اینترنت در جهان گفته بود: از سال۲۰۰۷ تا کنون تعداد مشترکان تلفن همراه در سطح جهان، از ۲.۶ میلیارد به ۳.۹ میلیارد نفر رسیده و در همین دوره، تعداد استفاده‌کنندگان از اینترنت نیز از ۱.۲ میلیارد به ۳.۹ میلیارد نفر افزایش یافته است.

 

اما سهم ایران از این میزان کاربری تا پایان سال ۱۳۹۳، بر اساس اطلاعاتی که درگاه پایش جامعه اطلاعاتی از سوی سازمان فناوری اطلاعات منتشر شد، استفاده ۶۱.۵ درصدی از تلفن همراه در کل کشور و دسترسی ۵۲.۴۷ درصدی جمعیت خانوارها به رایانه بوده و با ضریب نفوذ ۳۹.۳۵ درصدی، بیش از ۲۵ میلیون کاربر اینترنت (کاربر اینترنت با این معنا که هر فرد در سه ماه گذشته از اینترنت استفاده کرده باشد) در کشور وجود داشته است.

 

همچنین بر اساس این آمار در تهران به عنوان استان پیشگام از نظر شاخص‌های توسعه فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) تا پایان سال ۹۳، ۶۹.۲ درصد خانواده‌ها به رادیو، ۹۹.۳ درصد خانواده‌ها به تلویزیون، ۹۹.۶ درصد به تلفن ثابت و ۷۱.۲ درصد به تلفن همراه دسترسی داشته و کسانی که به رایانه دسترسی داشته‌اند ۵۸.۹ درصد و کاربران اینترنت با دسترسی در محل سکونت خود ۵۱.۳ درصد از خانواده‌های تهرانی بوده‌اند.

 

درحالی که در استان سیستان و بلوچستان به عنوان محروم‌ترین استان در توسعه فاوا، میزان دسترسی به تلفن ثابت ۸۲ درصد، رایانه ۲۲.۸ درصد و اینترنت ۱۸.۹ درصد بوده است.

 

همچنین بنا بر اعلام این سایت پس از استان تهران، به ترتیب استان‌های مازندران، سمنان، یزد و قم از نظر شاخص‌های توسعه فاوا در پنج رتبه نخست کشور قرار می‌گیرند و پس از سیستان و بلوچستان، استان‌های خراسان شمالی، کردستان، کرمان و کرمانشاه به ترتیب پنج استانی به شمار می‌روند که کمترین میزان توسعه در این زمینه را در سال‌های قبل شاهد بوده‌اند.

 

در تابستان سال جاری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه خدمات نسل‌های سه و چهار اینترنت به شهرهای مختلف کشور را تا پایان سال گذشته منجر به دسترسی بیش از ۲۰۰ شهر کشور به شبکه نسل سه و حدود ۷۰ شهر کشور تحت پوشش شبکه نسل چهار دانست.

 

طبق آمارهای واعظی از دستاوردهای وزارت ارتباطات، تعداد مشترکان ADSL کشور که در ابتدای دولت یازدهم حدود سه و نیم میلیون نفر بود به ۲۰ میلیون مشترک رسیده است.

 

همچنین طی دو سال گذشته تعداد استفاده‌کنندگان از خدمات اینترنتی تلفن همراه طبق گفته واعظی با ارتقای خدمات ارائه شده و گذر از نسل دو یا همان GPRS به نسل‌های بالاتر سوم و چهار با افزایش ۸۰ برابری، در اواخر تابستان ۹۴ به بالغ بر ۲۰ میلیون رسیده است.

 

با گسترش فناوری اطلاعات در جهان، کاربران اینترنت و اینترنت همراه در تهران و شهرهای پیشرفته کشور در حال افزایش هستند و شرایط رو به بهبود است، اگر چه هنوز هم بخشی از نقاط روستایی به این خدمات ارتباطی مجهز نشده‌اند و وعده‌های بهبود سرعت اینترنت و حل مشکلات موجود هنوز هم به طور کامل جامه عمل نپوشیده است.

منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..