افزایش ۹۰درصدی کشت دانه روغنی کلزا در یزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: در سال زراعی جاری سطح کشت کلزا به ۲۱۲هکتار رسید که نسبت به سال گذشته بیش از ۹۰درصدافزایش یافته است.

به گزارش تابناک یزد،فرجام فاضلی اظهارکرد: این طرح با توجه به برنامه ابلاغی از سوی وزارتخانه متبوع در خصوص کلزا و اهمیت کشت آن در تناوب زراعی و تامین روغن کشور، با همت کشاورزان اجرا شده است.
وی بابیان اینکه ازاین میزان سطح زیرکشت ۹۵هکتار آن درابرکوه اجرا شده است افزود: کشاورزان شهرستان ابرکوه از این طرح استقبال خوبی داشتند و این شهرستان مقام نخست رادراین زمینه داشته است.
فاضلی ادامه داد: دراجرای طرح کاشت محصول کلزا سازمان جهادکشاورزی استان با پرداخت ۲۰میلیون ریال درهرهکتار تسهیلات سرمایه درگردش برای خرید نهادهای کشاورزی ، توزیع بیش از ۵۵ تن انواع کود شیمیائی و یکهزارو ۵۷۲ کیلوگرم بذر اصلاح شده هویلا ، کشاورزان طرف قرار داد را در اجرای این طرح حمایت کرده است.
این مسوول بابیان اینکه استان یزد به دلیل شرایط مناسب اقلیمی و خاک حاصلخیز مستعد کشت دانه های روغنی از جمله کلزاست اضافه کرد: کشت کلزا بهترین تناوب برای گندم و جو بوده و رعایت این تناوب علاوه بر افزایش تولید سال آینده، آفات، بیماری ها و نیز علف های هرز را کاهش خواهد داد از این رو قبل از غلات کشت می شود.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان یزدبا اشاره به اینکه نرخ خرید هرکیلو گرم گلزا ۲۵۳۰تومان است خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود درموقع برداشت بیش از۲۰۰تن دانه های روغنی کلزا دراین استان برداشت وبه کارخانه های روغن کشی تحویل شود.
سالیانه ازسطح ۱۵۸ هزار و ۵۶۵ هکتار اراضی قابل کشت بیش از یک میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می شود.
منبع: ایرنا

بخش نظردهی بسته شده است..