در نشست علنی مجلس شورای اسلامی

مخالفت عجیب نمایندگان مجلس با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در ابرکوه و میبد در استان یزد!

نمایندگان مردم در خانه ملت، با کلیات لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی مخالفت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) به نقل از ایلنا، نمایندگان در نشست علنی مجلس شورای اسلامی ، با ۹۸ رأی موافق، ۷۹ رأی مخالف و ۲۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۱ نماینده حاضر در جلسه با کلیات لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی جدید مخالفت کردند.

براساس لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی جدید به دولت اجازه داده می‌شود:

الف) در استان‌های هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، گلستان (اینچه برون)، کردستان (بانه – مریوان) و سیستان و بلوچستان (سیستان) در محدوده جغرافیایی بر طبق نقشه‌های پیوست (ممهور شده به مهر دبیر شورای عالی مناطق آزاد) منطقه آزاد تجاری-صنعتی ایجاد نماید.

ب) اراضی نیمه شمالی جزیره هرمز به شرح نقشه پیوست که به تأیید ستاد فرماندهی کل قوا رسیده است به وسعت ۲۱کیلومتر مربع به هم پیوسته و راه اتصال دریایی آن به جزیره قشم به محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم ملحق می‌شود.

پ) در استان‌های آذربایجان غربی (سرو – ارومیه)، اصفهان (شاهین شهر)، البرز (دارویی برکت)، خراسان رضوی (خواف، قوچان)، زنجان (زنجان)، فارس (فسا)، قزوین (تاکستان)، کهگیلویه و بویراحمد (گچساران)، لرستان (خرم آباد) و یزد (ابرکوه، میبد) منطقه ویژه اقتصادی ایجاد نماید.

تبصره – مناطق آزاد مذکوردر مواد فوق در کلیه امور براساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری-صنعتی جمهوری اسلامی ایران مصوب  ۱۳۷۲/۶/۷ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن و مناطق ویژه اقتصادی مذکور در مواد فوق در کلیه امور براساس قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴/۹/۵ اداره خواهند شد.

در پایان رای‌گیری و پس از آن‌که نمایندگان به تصویب این لایحه رای منفی دادند، محمدرضا باهنر که برای ساعاتی ریاست نشست علنی امروز را برعهده داشت، اعلام کرد:‌ متاسفانه امروز هم این لایحه به تصویب نرسید اما هنوز فرصت داریم و درصورت نیاز پس از تصویب لایحه بودجه ۹۵ می‌توانیم دوباره این لایحه را در مجلس به بحث بگذاریم.

به گزارش ایلنا، پیش از این در نشست علنی روز یکشنبه ۲۹ آذرماه سال جاری، نمایندگان مجلس برای نخستین بار با تصویب کلیات این طرح مخالفت کردند که با اعتراض گروهی از نمایندگان و تهدید به ترک جلسه از سوی آن‌ها روبرو شد و این دومین بار بود که به اصرار این نمایندگان معترض، لایحه ایجاد مناطق جدید تجاری در دستورکار نمایندگان قرار گرفته‌بود.

بخش نظردهی بسته شده است..