توران‌پشت؛ روستایی به قدمت توران دخت ساسانی

تاخت‌وتاز معدن درمنطقه تاریخی توران‌پشت/ لرزش پایه‌های «تخت رستم»

تپه‌‎‎های آهکی، چشمه‌های جوشان، تخت‌رستم و محدوده ثبت شده توران‌پشت در فهرست آثار ملی، همه در کنار هم شرایط پذیرایی از طبیعت‌دوستان، علاقه‌مندان به موضوعات زمین‌شناسی و چشمه‌های آب گرم را فراهم کرده و در مجموع محدوده تاریخی توران‌پشت با بهره‌مندی از مجموعه‌ای از آثار تاریخی و طبیعی، ظرفیت تبدیل شدن ...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) این ظرفیت ارزشمند که در کمتر از نقطه‌ای از کشور یافت می‌شود، در سال‌‎‎های اخیر و با هدف توسعه معادن در استان، مورد تاخت‌وتاز شدید قرار گرفته ، به نحوی که فعالیت معدن سنگ در محدوده تاریخی توران‌پشت، موقعیت این منطقه را به شدت مورد تهدید قرار داده است.

روستای تاریخی توران‌پشت در فاصله ۶۰ کیلومتری جنوب‌شرق شهرستان تفت در میان کوه‌های شیرکوه قرار دارد.

توران‌پشت؛ روستایی به قدمت توران دخت ساسانی

قدمت این روستا به توران دخت ساسانی نسبت داده شده و شیخ جنید، پیرمراد، قدمگاه منسوب به علی ابن موسی الرضا (ع)، چهل دختران، بقایای آسیاب آبی و قلعه بزرگ از جمله آثار و اماکن تاریخی این روستا به شمار می‌روند.

قبرستان چندهزار ساله با سنگ نوشته‌های قدیمی، چشمه آب گازدار، قلعه جن، محل سکونت میراب ۱۲۰ ساله و غارهای تاریخی و چشمه‌‎‎های آهکی از دیگر آثار تاریخی طبیعی این روستا به شمار می‌رود که بنا به گفته مسئولان میراث فرهنگی و اسناد تاریخی، قدمت آن به هزاره چهارم پیش از میلاد بازمی‎‎گردد.

 

 

این محدوده با بهره‌مندی از این همه آثار تاریخی و طبیعی، در سال‌های اخیر مورد بهره‌برداری بی‌رویه و غلط معدنکاران قرار گرفته و آثار تاریخی موجود در این خطه را در آستانه نابودی قرار داده است.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که میراث فرهگی، صنایع دستی و گردشگری یزد به شدت نسبت به این موضوع انتقاد کرده و حتی در سفر معاون رئیس جمعور به استان، این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

بحث میراث فرهنگی یزد با ابتکار به نتیجه نرسید

موضوع معدن سنگ توران‌پشت به شکل ویژه در جلسه‌ای با حضور ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست و معاون رئیس جمهور و مسئولان صنعت و معدن و میراث فرهنگی یزد مورد بررسی قرار گرفت و گرچه صحبت‌های ابتکار و نتیجه کش‌وقوس بین نهادهایی چون میراث فرهنگی، صنایع و خانه معدن به تصمیم قطعی در این زمینه منجر نشده اما میراث فرهنگی استان بر روی مواضع خود در این زمینه ایستاده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد درباره فعالیت معدن در این منطقه اظهار داشت: فعالیت دوباره و تمدید مجوز این معدن، خیانت بود و نمی‌شود توجه به مسئله محیط زیست را در اولویت گذاشت اما مجوز معدن را نیز تمدید کرد که با خط مشی‌ها منافات دارد.فعالیت دوباره و تمدید مجوز این معدن، خیانت بود و نمی‌شود توجه به مسئله محیط زیست را در اولویت گذاشت اما مجوز معدن را نیز تمدید کرد که با خط مشی‌ها منافات دارد

محمدمهدی شرافت با انتقاد از بی‌توجهی به نظر میراث فرهنگی در زمینه صدور مجوز دوباره برای معدن سنگ توران‌پشت و لغو محدودیت‌های قبلی بیان داشت: انتظار چنین کاری را نداشتیم در حالی که برای همه روشن بود که فعالیت‌های معدنی توران‌پشت در کنار مجموعه تاریخی و ثبت شده‌ تخت رستم در حال انجام است و تهدید جدی برای چشمه‌ها و تپه‌های آهکی خواهد بود.

وی ادامه داد: با پیگیری‌های ما قرار بود این معدن تا پایان دوره در نظر گرفته شده برای مجوز، اجازه فعالیت داشته باشد اما به یکباره مطلع شدیم که مجوز فعالیت این معدن از سوی شورای عالی معادن تمدید شده است.

مجوز معدن توران‌پشت بدون هماهنگی تمدید شد

شرافت با بیان اینکه مکاتبات با شورای عالی معادن و رئیس سازمان محیط زیست کشور به عنوان عضو این شورا تاثیری نداشته است، عنوان کرد: ادامه فعالیت این معدن در هر سطحی که باشد، منابع طبیعی و ارزش‌های تاریخی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آنها را از بین می‌برد که باید هر چه سریع‌تر در این زمینه اقدام شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد اما دیدگاه دیگری دارد و به شدت از فعالیت صنایع و معادن استان دفاع می‌کند.

محمدرضا علمدار یزدی که این استان را صنعتی و معدنی می‌داند، بر این عقیده است که فعالیت‌ها  باید در چارچوب قانون و با نظارت انجام شود.

وی با بیان اینکه نباید با بهره‌برداری از معدن و راه‌اندازی صنایع مخالفت کرد، اظهار داشت: بهتر است با تشکیل کارگروه‌های کارشناسی، نظارت جدی‌تری بر فعالیت‌ها وجود داشته باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد گفت: بر اساس رای شورای عالی معادن، باید با اخذ تعهد از بهره‌بردار معدن توران‌پشت مبنی بر حفظ محیط زیست و جلوگیری از آسیب‌رسانی به محدوده ثبتی، فعالیت این معدن را بلامانع بدانیم.سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد، تعهدی محضری و رسمی که در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده از بهره‌بردار معدن اخذ کرده تا در چارچوب قانون حرکت کرده و آسیبی به محدوده‌های ثبتی میراث فرهنگی و محیط زیست وارد نکند

وی افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد نیز بر همین اساس، تعهدی محضری و رسمی که در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده از بهره‌بردار معدن اخذ کرده تا در چارچوب قانون حرکت کرده و آسیبی به محدوده‌های ثبتی میراث فرهنگی و محیط زیست وارد نکند.

علمدار یزدی تصریح کرد: ما به مدیران مرتبط با این موضوع به ویژه مدیرکل میراث فرهنگی در استان، این موضوع را اطلاع داده‌ایم.

وی بیان داشت: میراث فرهنگی نیز باید در این زمینه مباحث مربوط به خود را مهیا کند و نظارت‌ها را به گونه‌ای داشته باشد که مخل کار معدن نباشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت یزد تاکید کرد: بهره‌بردار معدن توران‌پشت در چارچوب قانون فعالیت می‌کند و در بازدیدهایی که با حضور مدیرکل میراث و کارشناسان این اداره کل از آنجا داشتیم، موردی که نقض قانون کند، مشاهده نشد.

رئیس خانه معدن یزد نیز خواستار کاهش تنش‌های موجود و تعدیل حساسیت‌ها شد و گفت: بهتر است به گونه‌ای برخورد شود تا حساسیتی در این زمینه وجود نداشته باشد.

 

سعید افضلی‌پور اظهار داشت: مجوز فعالیت این معدن بر اساس رای شورای عالی معادن تمدید شده که نماینده سازمان محیط زیست و نماینده منابع طبیعی نیز در این شورا حضور دارند ضمن اینکه برحسب نیاز و ضرورت، از دستگاه‌های دیگر نیز در این شورا دعوت می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تصمیم به تمدید فعالیت معدن با حضور نماینده عالی قوه قضائیه در این زمینه گرفته شده است، لازم بوده تا مستندات در این زمینه موجود باشد بنابراین تمدید مجوز فعالیت قانونی بوده است.

افرادی که مخالف فعالیت معدن توران‌پشت هستند مستندات خود را ارائه کنند

رئیس خانه معدن یزد افزود: باید کسانی که در این زمینه مخالف فعالیت معدن هستند، مستندات لازم را ارائه کنند که این موضوع ارتباطی با بهره‌بردار معدن ندارد و شورای‌عالی معادن با حضور نمایندگان دستگاه‌های ذیربط و قوه قضائیه تشکیل می‌شود و با بررسی همه جوانب رای صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: البته مباحثی که در این زمینه مطرح شده نشان از حساسیت دستگاه‌های استان در این مورد است که بهتر است با تعامل و مذاکره بین دستگاه‌های شاکی و بخش فنی و معدنی برای حل موضوع اقدام شود.

این فعال معدنی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا حتی در بین جنگل و یا نزدیک به شهر فعالیت‌های معدنی وجود دارد، اظهار کرد: در حالی این فعالیت‌ها انجام می‌شود که در تضاد با هم نیستند و چون اصولی و در چارچوب کار می‌کنند، مشکلی به وجود نمی‌آید.

وی عنوان کرد: تقاضای ما این است که به جای تعطیل شدن فعالیت معدن، با تعامل نسبت به رفع کاستی‌ها و حساسیت‌هایی که ایجاد شده اقدام شود تا هم اشتغال از بین نرود و هم دستگاه‌هایی که در این زمینه درگیر هستند به خواسته خود برسند و از آسیب منطقه نیز جلوگیری شود.

گرچه خواسته سازمان صنعت استان مبنی بر ادامه فعالیت معدن است و میراث فرهنگی مخالف فعالیت آن و به نظر می‌رسد هر یک از دستگاه‌ها توجیه خاص و دلایل خود را عنوان می‌کنند و هر دو خواستار رعایت قانون در این زمینه هستند، اما باید همه دستگاه‌های ذیربط در این زمینه به تعامل رسیده و در چارچوب قانون، وظایف خود را به درستی انجام دهند تا در این زمینه مشکلی پیش نیاید.مهر

بخش نظردهی بسته شده است..