کاهش ۲۱ درصدی حوادث و حریق در یزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) آمارها نشان‌دهنده کاهش ۲۱ درصدی حوادث و حریق در ۳‌ماهه سوم سال نسبت به ۳‌ماهه اول و دوم سال است.
تعداد حوادث و حریقی که در ۳‌ماهه سوم امسال در شهر یزد اتفاق افتاده، نویددهنده ارتقای ایمنی و افزایش آگاهی عمومی‌شهروندان درباره مسائل ایمنی است.
ماموران سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد در ۳‌ماهه اول و دوم امسال به طور متوسط به ۸۷۷ عملیات حریق و حادثه اعزام شدند در حالی که این آمار در ۳ ماهه سوم به ۶۸۸ حریق و حادثه کاهش یافته است. در نیمه نخست امسال ۹۴۴ حریق و ۸۱۰ حادثه در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد ثبت شده که این آمار در ۳ ماهه سوم به ۴۱۲ حریق و ۲۷۶ حادثه کاهش یافته است.

آمار حوادث و حریق‌های امسال
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد از کاهش ۲۱ درصدی حوادث و حریق در ۳‌ماهه سوم در یزد نسبت به ۳‌ماهه اول و دوم امسال خبر داد.
«سیدعباس میرشمسی» افزود: در نیمه نخست امسال ۱۷۵۴ حادثه و حریق شامل ۹۴۴ حریق و ۸۱۰ حادثه در شهر یزد وقوع یافته است. وی ادامه داد: تعداد حریق و حادثه استان در ۳ ماهه سوم امسال ۶۸۸ مورد شامل ۴۱۲ حریق و ۲۷۶ حادثه بوده است.
میرشمسی تعداد مجروحان ۶ ماه نخست امسال را ۱۰۲‌نفر و تعداد مجروحان ۳‌ماهه سوم را ۴۷ نفر اعلام کرد و افزود: در نیمه نخست امسال ۵ نفر و در ۳‌ماهه سوم سال نیز ۳ نفر در حوادث و حریق، جان خود را از دست دادند.  وی مجموع نجات یافتگان عملیات امداد و نجات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد را در مجموع ۲۲۵ نفر اعلام کرد و افزود: ۷۳ نفر از این افراد در ۳ ماهه سوم سال از حوادث و حریق نجات یافتند. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد، ارائه آموزش‌های برون‌سازمانی به شهروندان را در کاهش وقوع حوادث و حریق موثر دانست. وی یکی از طرح‌های موفق آموزشی را طرح «30 شب ۳۰ مسجد» که با استقبال گسترده همشهریان مواجه شد عنوان کرد و افزود: این طرح با ارائه آموزش‌های ایمنی به شهروندان در ماه مبارک رمضان در مساجد شهر اجرا شد.
میرشمسی گفت: در این طرح ۷۰۰ نفر از نمازگزاران و روزه داران در ۳۰ مسجد در نقاط مختلف شهر، با آموزش‌های مقدماتی تئوری و عملی آتش نشانی آشنا شدند. به گفته مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد در این طرح مربیان آموزشی این سازمان با حضور در مساجد، با ارائه آموزش‌های مقدماتی از قبیل شناخت آتش، روش‌های مقابله با آتش و کار با خاموش کننده‌های دستی، آموزش عملی کار با خاموش کننده‌ها را به متولیان مساجد و شهروندان ارائه کردند. وی با بیان این‌که شهروندان یزدی خواستار ارائه آموزش‌های بیشتر و تداوم این آموزش‌ها هستند، اظهار کرد: آگاهی مردم درباره ایمنی و اهمیت آن افزایش و سهل‌انگاری آنها در این زمینه به مراتب کاهش یافته است.

اهمیت آموزش برای ارتقای ایمنی
میرشمسی با تاکید بر این‌که آموزش حرف اول را در ارتقای ایمنی می‌زند، ادامه داد: تقویت نظارت‌های سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد به‌ویژه در ساخت و سازهای جدید و رعایت اصول ایمنی در کاهش حوادث و حریق در شهر موثر بوده است.
وی با اشاره به ضرورت دریافت تاییدیه ایمنی از سوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری در زمان صدور پایان کار پروانه‌های ساختمانی، این اهرم بازدارنده را در افزایش ایمنی ساختمان‌های شهر موثر دانست.
 مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد از اعزام اکیپ‌های پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری یزد به مجتمع‌های مسکونی برای ارائه آموزش‌های ایمنی خبر داد. وی گفت: نتیجه این تلاش‌ها کاهش حوادث و حریق و افزایش ایمنی در شهر است که امیدواریم این روند کاهشی در آینده نیز تداوم داشته باشد.

همشهری

بخش نظردهی بسته شده است..