ورود پول‌های‌کثیف به انتخابات

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) رئیس کل بانک مرکزی از آغاز رصد این بانک برای جلوگیری از ورود پول های کثیف به انتخابات اسفندماه امسال خبر داد و گفت: سیستم های ضدپولشویی نظام بانکی در حال پیگیری امور است.

ولی الله سیف، در پاسخ به این پرسش که بانک مرکزی چه اقداماتی برای جلوگیری از ورود پول های کثیف به انتخابات در دستور کار قرار داده است، افزود: نظام بانکی کشور دارای سیستم های پیشرفته ضد پولشویی است و در همین رابطه اقدامات لازم در حال انجام است.

وی اظهارداشت: در صورتی که موارد مشکوکی در زمینه ورود پول های کثیف به انتخابات مشاهده شود به طور حتم با آن برخورد و پیگیری های لازم انجام می شود.
 در گذشته هشدارهایی درباره احتمال ورود پول کثیف به عرصه انتخابات از سوی برخی از مقام های کشور مطرح و بر ضرورت توجه به این امر تاکید شده بود.

رئیس کل بانک مرکزی درباره ساماندهی تعاونی اعتباری غیرمجاز ثامن الحجج نیز گفت: بانک مرکزی اقدامات مقتضی را در این زمینه انجام داده و بزودی کار ساماندهی آن انجام می شود.
وی افزود: با برنامه های جدید بانک مرکزی برای موسسه های غیرمجاز، همه مشکلات در این بخش در آینده رفع خواهد شد.

به گزارش ایرنا، بانک مرکزی همسو با ساماندهی تعاونی اعتبار ثامن الحجج، بانک پارسیان را به عنوان بانک عامل برای بازپرداخت وجوه سپرده گذاران برگزیده و قرار است بزودی بازپرداخت وجوه مشتریان با اولویت قراردادن سپرده گذاران خرد، طبق یک برنامه زمانی مدون آغاز شود.

بر این اساس، در فاز نخست وجوه سپرده گذاران با موجودی سپرده تا سقف های ۳۰ میلیون ریال، ۵۰ میلیون ریال و ۱۰۰ میلیون ریال در سه مرحله پرداخت می شود. مشتریان دارای سپرده های بالاتر نیز در مراحل بعدی تعیین تکلیف خواهند شد.

رئیس شورای پول و اعتبار همچنین درباره برخورد با صرافی های غیرمجاز در بازار ارز نیز گفت: این برخورد برنامه جدیدی نیست و در پی پیاده سازی دستورالعمل بانک مرکزی در معاملات بازار ارز انجام شده است؛ براساس آخرین گزارش های، دریافتی ۱۳ صرافی پلمب شده است.

سیف همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات انجام شده برای جابجایی ۳۰ میلیارد دلار اموال بلوکه شده ایران با توجه به اجرایی شدن برجام و لغو تحریمها نیز، گفت: اقدامات موردنیاز برای واریز این پول ها به حساب های دیگر انجام شده اما برخی از طرف های مقابل برای این جابجایی درخواست دریافت توضیحاتی داشتند که در این زمینه اقدام لازم انجام شد.

بخش نظردهی بسته شده است..