عارغم صنعتی بودن استان یزد:

سقوط استان یزد به رسته استان‌های بیکار

رکود اقتصادی در سال جاری، روزهای سختی را برای کشور به ‌دنبال داشت و مسکن‌هایی همچون بسته خروج از رکود و تزریق نقدینگی هم چاره‌ساز آن نشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) هر آمار و ارقامی نیز که از شاخص‌های کلان اقتصادی منتشر می‌شود بیشتر عمق بحران رکود را نشان می‌دهد. اقتصاد ایران که در سال گذشته با پشت ‌سر گذاشتن رشد اقتصادی منفی توانسته بود به رشدی ۳درصدی دست پیدا کند طبق برآوردها در سال ۹۴ در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن رشدی یک‌ درصدی خواهد داشت و البته این پیش‌بینی سردمداران اقتصاد کشور است و نهادهای بین‌المللی برای امسال رشد اقتصادی منفی را تخمین زده‌اند. اما رکود فقط دامن تولید و رشد اقتصادی را نگرفته؛ وضعیت اشتغال نیز که قبل‌تر هم وضعیت نامطلوبی داشت و به‌ شدت آسیب‌پذیر شده ‌بود، کم‌کاری چرخ اقتصاد ضربه آخر را به آن زد؛ تا جایی‌که نرخ بیکاری در هر فصل ۹۴ عمیق‌تر شده و تعداد بیشتری از شاغلان از بازار کار کنار گذاشته شدند.

 به نقل از تعادل ، طبق تازه‌ترین اطلاعات مرکز آمار در پاییز امسال ۱۰/۷درصد از جمعیت فعال(شاغل و بیکار) بیکار بوده‌اند که این شاخص نسبت به پاییز ۱۳۹۳، ۰.۲درصد افزایش و نسبت به تابستان ۱۳۹۴، ۰.۲درصد کاهش داشته است. آن‌طور که از جداول آماری این گزارش برمی‌آید کماکان وضعیت اشتغال استان‌های محروم قرمز است و با اختلاف زیادی از کلان‌شهرها، نرخ‌های بیکاری بالا را به‌ خود اختصاص داده‌اند. استان کرمانشاه که تابستان امسال با نرخ بیکاری ۱۵درصد بیشترین جمعیت بیکار را در خود جای داده بود همچنان نه ‌تنها صدرنشین استان‌های بیکار است بلکه در فصل پاییز بیکارتر هم شده و نرخ بیکاری ۱۸درصدی را ثبت کرده است. این ‌درحالی‌ است که استان مرکزی به عنوان اشتغال‌زاترین استان، نرخ بیکاری ۵درصدی را به ‌خود اختصاص داده است. اما از میان استان‌ها بیشتر از همه وضعیت نرخ بیکاری استان یزد قابل توجه است. این استان که در پاییز سال گذشته با نرخ بیکاری ۶درصدی در دسته استان‌های اشتغالزا جا می‌گرفت، امسال با رشدی دو برابری به نرخ بیکاری ۱۲.۴درصد رسیده است. این آمار شاید گویاترین بازنمایی از ضربه رکود به اقتصاد باشد؛ زیرا استان یزد به عنوان یک استان صنعتی سال‌هاست که هم برای بومیان خود و هم مناطق همجوار شغل‌آفرینی می‌کند اما با رکود اقتصادی امسال بسیاری از واحدهای تولیدی آن یا تعطیل شده‌اند یا تولید واقعی بسیار کمتری از ظرفیت خود داشته‌اند. حاصل چنین فرآیندی خروج تعداد بسیار زیادی از شاغلان از بازار کار را رقم زده و استان یزد را به رسته استان‌های با نرخ بیکاری بالا سوق داده است.

طبق طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار در پاییز ۱۳۹۴، ۳۸.۱درصد جمعیت ۱۰ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند؛ یعنی در گروه شاغلان و بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل(پاییز ۱۳۹۳) ۰.۸درصد افزایش و نسبت به فصل گذشته(تابستان ۱۳۹۴) ‌0.8درصد کاهش یافته است. همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ساله حاکی از آن است که ۲۲.۷درصد از فعالان این گروه سنی در پاییز ۱۳۹۴ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ساله‌ نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل(پاییز ۱۳۹۳)، ۰.۹درصد افزایش و نسبت به تابستان ۱۳۹۴، ۰.۷درصد کاهش یافته است. بررسی سهم اشتغال ناقص نشان می‌دهد که در پاییز ۱۳۹۴، ۱۰.۵درصد جمعیت شاغل به دلایل اقتصادی(فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیشتر و…) کمتر از ۴۴ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این درحالی است که ۳۵.۹درصد از شاغلین ۱۵ساله و بیشتر، ‌49ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌اند. نتایج این گزارش نشان می‌دهد، نرخ مشارکت اقتصادی در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور حاکی از افزایش ۰.۸درصدی این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل و کاهش ۰.۸درصدی آن نسبت به فصل گذشته است.

بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در پاییز ۱۳۹۴ بخش خدمات با ۴۹.۸درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۲.۶درصد و کشاورزی با ۱۷.۶درصد قرار دارند. بررسی نرخ بیکاری

جوانان۲۴-۱۵ساله نیز حاکی از آن است که ۲۵.۴درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری جوانان ۲۴-۱۵ساله کل کشور نشان می‌دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته همچنین نسبت به فصل قبل ۰.۳درصد کاهش یافته است.

بررسی سهم شاغلین ۱۵ساله و بیشتر با ساعت کار معمول ۴۹ساعت و بیشتر نشان می‌دهد ۳۵.۹درصد شاغلین به طور معمول بیش از ۴۹ساعت در هفته کار می‌کنند. این شاخص که یکی از نماگرهای کار شایسته است، نشان می‌دهد در کشور سهم زیادی از شاغلین بیشتر از استاندارد کار می‌کنند.

بخش نظردهی بسته شده است..