مرمت خیابان‌های بافت تاریخی یزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: امیدواریم تا پایان سال شاهد اتمام طرح کف‌سازی و بدنه‌سازی خیابان قیام باشیم.

 

مصطفی فاطمی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تعمیر و مرمت خیابان‌های بافت تاریخی یزد اظهار کرد: مسیر گردشگری ما بین خیابان مسجد جامع تا زندان اسکندر نیز در حال بدنه‌سازی است که براساس برنامه‌ی زمان‌بندی، پیشرفت قابل قبول و خوبی تاکنون داشته است.

 

وی افزود: برای آماده‌سازی یزد برای سال ۹۵ که با عنوان "سال خوشآمدگویی به یزد" نامگذاری شده، زیرساخت‌ها باید فراهم شود که تاکنون اقدامات موثری در این رابطه انجام شده است.

 

فاطمی بیان کرد: در مجموع برای تامین زیرساخت‌های گردشگری استان، طرحی پنج ساله در قالب تعریف ۴۵۰ طرح در این رابطه، تدوین شده است که مشکلات ترافیکی و تامین پارکینگ در بافت تاریخی شهر یزد تنها یکی از این موارد است که باید در مدت پنج ساله، رسیدگی و مشکل آن رفع شود. بر طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا سال آینده، ۹۵ طرح زیرساختی در حوزه گردشگری باید آماده و مورد بهره‌برداری قرار گیرد که تاکنون ۴۵ مورد آن تکمیل و بهره‌برداری شده است.

 

وی با بیان اینکه در همین رابطه محورهایی که نیاز به رسیدگی دارند، مشخص و اعلام شده است، اظهار کرد: تامین پارکینگ در مجاورت اماکن گردشگری به ویژه در محدوده بافت تاریخی، امیرچخماق و مسجد جامع یکی از این مسائل بوده که نهایتاً مقرر شده است تا شهرداری فضایی را به این منظور در این مناطق خریداری کند. البته با توجه به زمان‌بر بودن ساخت پارکینگ، این مشکل تا نوروز سال آتی به احتمال زیاد پابرجا خواهد بود.

 

فاطمی تاکید کرد: خوشبختانه پارکینگ‌های درون محله‌ای به تعداد لازم در بافت تاریخی وجود دارد و در این مورد نیازی به ساخت پارکینگ‌های درون محله جدید احساس نمی‌شود.

 

وی درباره ترافیک محدوده اماکن گردشگری خاطرنشان کرد: ساختار شهری یزد به گونه‌ای است که با مشکل ترافیک مواجه هستیم لذا مقرر شده است تا در چشم‌انداز پنج ساله مذکور، محور سواره‌رو، دوچرخه و پیاده در بافت تاریخی تعیین شود و حتی در برخی از قسمت‌های بافت تاریخی، تردد خودرو نیز از سوی شورای ترافیک با محدودیت مواجه شود.

 

فاطمی با اذعان به مناسب نبودن تبلیغات شهری برای سال خوشامدگویی به یزد، اظهار کرد: البته ضعف شدید در فرهنگ‌سازی عمومی، تبلیغات گردشگری داخل شهری به ویژه در ارتباط با سال خوشآمدگویی به یزد است ولی سعی داشته‌ایم که استان یزد حضور خوبی در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی گردشگری در همین رابطه داشته باشد.

منبع: ایسنا

 

بخش نظردهی بسته شده است..