محمد رضا عارف:

از تمام حیثیتمان مایه می گذاریم تا پیروز انتخابات شویم

از تمام حیثیتمان مایه می‌گذاریم تا پیروز انتخابات شویم تا برنامه‌های جریانی که می خواهد دولت تدبیر و امید یک دوره‌ای باشد با شکست رو به رو شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) رئیس بنیاد امید ایرانیان تاکید کرد: جریانی تمام هدف خود را در زیر سوال بردن عملکرد دولت می‌داند و دائما می‌گوید باید دولت تدبیر و امید یک دوره‌ای باشد برای همین شخصا و تمام جریان اصلاح‌طلب در انتخابات اسفند از تمام حیثیتمان مایه می‌گذاریم تا پیروز انتخابات شویم تا برنامه‌های جریانی که می خواهد دولت تدبیر و امید یک دوره‌ای باشد با شکست رو به رو شود.

 
به گزارش روزنو،دکتر محمدرضا عارف در دیداری صمیمانه با اصحاب رسانه و دانش آموختگان علوم سیاسی ضمن استقبال ازسوالات و تحلیل‌های مطرح شده توسط حاضرین در جلسه به رویکرد اصلاحات  در شنیدن و پذیرفتن نقد اشاره کرد و گفت: برای اصلاح طلبان بحث پیرامون مسائل مختلف جامعه حیاتی است.جریان اصلاح طلب برای اینکه راه خودش و مسیر آینده انقلاب را روشن کند به بحث‌های چالشی  نیاز دارد.
اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای شاهکار کردند
وی در ادامه با اشاره به اجرایی شدن برجام، یادآور شد: باید به مناسبت اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران ،تشکر کنم از همه عزیزانی که این پروژه ملی و مهم را مدیریت کردند اعم از  وزیر محترم امورخارجه، کارشناسان خبره هسته‌ای و جناب آقای دکتر صالحی  که در یک پروژه سنگین انصافا شاهکار کردند. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد:دوستانی که در مذاکرات بین‌المللی شرکت کرده‌اند فضای این جلسات را درک می کنند.بخصوص در این دوره از مذاکرات که ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی رو به رو بود و اشتباهی که منافع ملی را به خطر بیاندازد از سوی تیم مذاکره کننده هسته‌ای صورت نگرفت.
تخطئه تیم مذاکره کننده هسته‌ای که به نوعی زیر سوال بردن امنیت ملی کشور است
وی در ادامه به اعتماد رهبر معظم انقلاب به اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای اشاره کرد و گفت:  مواضع رهبر معظم انقلاب در طول مذاکرات هسته ای بسیار شجاعانه و  راه گشاه بود و پشتوانه قوی  برای اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای بود. باورم بر این است که  در این مذاکرات دست آوردهای ارزشمندی داشتیم. البته می توان نقد هم صورت بگیرد البته نقد باید همراه با انصاف باشد نه تخطئه تیم مذاکره کننده هسته ای که به نوعی زیر سوال بردن امنیت ملی کشور است.
لازمه حضور حداکثری مردم برگزاری انتخاباتی رقابتی با حضور همه سلایق موجود در نظام است
رئیس شورای سیاست گذاری انتخاباتی  اصلاح طلبان در ادامه به انتخابات مجلس  اشاره کرد و گفت: در آستانه رویداد بزرگ انتخابات ۹۴ هستیم که با توجه به شرایطی که با آن روبرو هستیم باید دستور اصلی همه نخبگان و مسئولان کشور، حضور حداکثری مردم در انتخابات باشد. ما به حضور بالای مردم در انتخابات اسفند ماه نیاز داریم ،هم شرایط منطقه و هم  شرایط کشورمان ایجاب می کند که مردم در روز انتخابات حضوری با نشاط و چشم گیر داشته باشد که لازمه حضور حداکثری مردم برگزاری انتخاباتی رقابتی با حضور همه سلایق موجود در نظام است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به در پیش بودن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در  22 بهمن اشاره و خاطرنشان کرد:باید بدانیم ۲۲ بهمن امسال یک وضعیت خاصی دارد البته مردم هر سال در ۲۲ بهمن نشان می دهند که مسائل نظام وارزشهای آن را با عملکرد دولتها مرتبط نمی دانند .مردم می دانند که حضور آنان پشتوانه انقلاب است و امسال به صورت خاص با توجه به شرایط منطقه و ضرورت نقش آفرینی بیشتر کشورمان در حل و فصل مسایل منطقه ای در دوره پسا برجام باید حضورپرشورتری در راهپیمایی ۲۲ بهمن داشته باشند.
نتوانستیم سرمایه اجتماعی کسب شده در دوم خرداد را حفظ کنیم 
عارف در ادامه در پاسخ به سوالی که آیا اصلاح طلبان از اتفاقات گذشته درس می‌گیرند و این جریان برای بررسی عملکرد خود در انتخابات مجلس چه برنامه ای دارد گفت: به دلایلی ما نتوانستیم سرمایه اجتماعی کسب شده در دوم خرداد را حفظ کنیم اکثر فعالان جبهه اصلاحات وارد دولت و مجلس شدند و عملا از سرمایه اجتماعی که در دوم خرداد خلق شد غافل شدیم و نتیجه این غفلت در انتخابات ۸۴ بروز کرد.
رئیس بنیاد امید ایرانیان با اشاره به فلسفه تشکیل بنیاد باران  یادآور شد: در بنیاد باران که از مدیران دولت اصلاحات تشکیل شده است قرار بود آسیب شناسی دوران اصلاحات صورت گیرد جلساتی هم در ابتدا با این رویکرد برگزار شد ولی در ادامه آن آسیب‌شناسی که مد نظر بود انجام نشد.
برخی از چهره های جریان مقابل اصلاحات در محافل خصوصی به تدین و پایبندی اصلاح‌طلبان به ارزشها اذعان می کردند
وی با بیان اینکه رقیب جریان اصلاحات با ترفندهای مختلف تلاش می کرد به جامعه القاء کند که اصلاح طلبان از ارزشها فاصله گرفته اند،تصریح کرد: رقیب جریان اصلاحات با توجه به امکاناتی که در اختیار داشت از جمله صدا وسیما تلاش زیادی کرد  جامعه متدین کشور را به اصلاح طلبان بدبین کند در مقطعی هم  تا حدودی موفق شد. البته برخی از چهره های جریان مقابل اصلاحات در محافل خصوصی به تدین و پایبندی اصلاح‌طلبان به ارزشها اذعان می کردند ولی متاسفانه در سطح رسانه ای و در بین  افکار عمومی به گونه دیگری سخن می گفتند.
رئیس بنیاد امید ایرانیان ادامه داد: ما باید این نگرش را عوض می کردیم امکانات نیز در اختیار ما نبود به  این فکر افتادیم بنیادی را با محوریت جوانان راه اندازی کنیم  که اتاق فکری در یک پروسه طولانی و نه در یک انتخابات و نه در یک دوره برای تغییر این نگرش باشد به همین دلیل بنیاد امید ایرانیان را با همراهی نسل جوان راه اندازی کردیم و تا حدودی هم در اهداف خود موفق بودیم.
عارف با اشاره به وقایع انتخابات مجلس هشتم و انصرافش در آن مقطع زمانی به دلیل تبعیت از خرد جمعی ،یادآور شد: در انتخابات مجلس هشتم به دنبال رد صلاحیت بسیاری از اصلاح طلبان توسط هیات های اجرایی انصراف دادم . این کار از سوی من انجام شد ولی برخی دوستان در عرصه ماندند اینکه تا چه میزان این اقدام درست بود باید آسیب شناسی شود.
وقتی برای انتخابات سال ۹۲ شروع به برنامه ریزی کردیم  تنهای تنها بودیم
وی به انتخابات مجلس نهم اشاره کرد و گفت: در انتخابات مجلس نهم  در گروه امید ایرانیان معتقد بودیم می‌توان اقلیتی تاثیر گذار در مجلس داشته باشیم ولی در نهایت تصمیم گرفته شد لیستی از سوی اصلاح طلبان در آن انتخابات منتشر نشود و نتیجه این عملکرد را در مجلس نهم می بینیم که چگونه در برابر دولت قرار دارد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ ،خاطرنشان کرد: وقتی برای انتخابات سال ۹۲ شروع به برنامه ریزی کردیم واقعا تنهای تنها بودیم بسیاری از چهره های اصلاح طلب بی انگیزه بودند و تنها توانستیم طی جلسات متعدد با جوانان و دانشجویان که به دلیل حوادث ناگوار ۸۸ سرخورده شده بودند آنها را به صحنه بیاوریم و همین جوانان بسیاری از اصلاح طلبان را به میدان آوردند و در نهایت در انتخابات ۹۲ نتیجه گرفتیم.
وی افزود:بعد از ۲۴ خرداد بسیاری  از دوستان ما متوجه شدند  که راهبرد گذشته شان  صحیح پاسخگو نبوده است. اصلاح طلبان  نمی توانند از مسئولیت شانه خالی کنند و کنار بکشند .کنار کشیدن و عافیت طلبی در قاموس اصلاح طلبی نیست . در ذات اصلاح طلبی تحقق آرمانهای انقلاب و حاکمیت ارشها با  منش‌قانونی و رعایت قانون و مقررات و نگاه به آینده وجود دارد .
عارف تصریح کرد: در ۲۴ خرداد سال ۹۲ سرمایه اجتماعی جدیدی خلق شد .چگونگی حفظ این سرمایه مورد بحث بود. یک تجربه دوم خرداد پیش رو داشتیم که بعد از آن همه به قدرت ورود پیدا کردند و مسئولیت اجرایی گرفتند .به همین دلیل تصمیم بر این شد حداقل شخص خود من وارد قدرت نشود تا بتوانم با کمک دوستان این سرمایه اجتماعی را حفظ کنیم. با دکتر روحانی هم در این مورد صحبت کردم در بیرون از مجموعه دولت برای حفظ این سرمایه اجتماعی فعالیت کنم بهتر می توانم در خدمت کشور و دولت باشم چون می دانستیم آن سرمایه ای که به دست آورده ایم باید پایدار باشد خوشبختانه تاکنون موفق بودیم و این سرمایه اجتماعی در انتخابات اسفند به کمک جریان اصلاح طلب و اعتدال گرا خواهد آمد.
جریانی دائما می گوید باید دولت تدبیر و امید یک دوره‌ای باشد
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سوالی درخصوص ادامه فضای امنیتی در دانشگاه ها،گفت:آن فضای امنیتی که در دانشگاه ها حاکم بود هنوز در برخی از مراکز آموزش عالی ادامه پیدا کرده است که حتی رئیس جمهور محترم هم نسبت به تداوم این فضا گلایه کرده است و به نظرم اگر فضای امنیتی در دانشگاه ها ادامه پیدا کند با چالشهای مختلفی رو به رو می شویم و باید هر چه سریعتر فضای فرهنگی بر کلیه واحدهای آموزش عالی حاکم شود.
عارف در ادامه به برنامه اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس اشاره کرد و یادآور شد: اگر جریان اصلاح طلب عملکرد  منسجمی داشته باشد و مسئولان زمینه حضور اصلاح‌طلبان در رقابت انتخاباتی را مهیا کنند، تا ۷۰ درصد رأی می تواند  برای اصلاح طلبان باشد .
از تمام حیثیتمان مایه می گذاریم تا پیروز انتخابات شویم
وی ادامه داد: جریانی تمام هدف خود را در زیر سوال بردن عملکرد دولت می داند و دائما می گوید باید دولت تدبیر و امید یک دوره‌ای باشد برای همین شخصا و تمام  جریان اصلاح طلب در انتخابات اسفند از تمام حیثیتمان مایه می گذاریم تا پیروز انتخابات شویم تا برنامه های جریانی که می خواهد دولت تدبیر و امید یک دوره ای باشد با شکست رو به رو شود و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بتوانیم همان روند انتخابات سال ۹۲ را دنبال کنیم.
رئیس بنیاد امید ایرانیان در ادامه به ضرورت تشکیل شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان اشاره کرد و گفت: ضرورت و نیاز تشکیل شورای عالی سیاست گذاری در همه محافل اصلاح طلبی مطرح شد که باید همه با هم باشیم و سازوکاری که در این خصوص اندیشیده شد این بود که  شورای عالی سیاست گذاری تشکیل شود که در نهایت با تشکیل این شورا امیدواری برای همگرایی و وحدت اصلاح طلبان بیش از گذشته شد.
حق هیچکس در انتخابات از بین نرود 
وی با شاره به ثبت نام گسترده نخبگان در انتخابات مجلس،تصریح کرد: من نمی‌خواهم امتیاز حضور پرشور نخبگان در ثبت نام برای نمایندگی مجلس را به حساب خودمان بگذارم که به ما لبیک گفتند. فضای ارزشمند ، خوب، بانشاط و امیدواری که بر کشور حاکم شده است باعث شد بسیاری ازنخبگان وارد کارزار انتخابات شوند و این خیلی مایه امیدواری است و سرمایه ارزشمندی برای کشور است که هزاران نخبه در انتخابات اسفندماه ثبت نام کرده‌اند .
عارف به روند بررسی صلاحیت ها اشاره کرد و گفت:مقام معظم رهبری فرمودند حتی کسی هم که نظام و رهبری را قبول ندارد بیاید رأی بدهد. این سخنان این امیدواری را می دهد که بررسی صلاحیت ها در چارچوب قانون باشد و امیدوارم همه دست‌اندرکاران امر انتخابات با توجه به شرایط داخلی و بین المللی به گونه‌ای عمل کنند که حق هیچکس در انتخابات از بین نرود و کلیه اقدامات فقط براساس قانون باشد.
درگیر دامی که برخی رسانه ها برای ما پهن کرده اند نمی شویم 
وی  در خصوص سهم زنان در لیست های انتخاباتی نیز گفت: در خصوص بانوان  بحثی که مطرح است بحث کارشناسی و فنی است نمی شود ۵۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی و متخصصین کشور زن باشند ولی نقش آنها در مدیریت میانی به بالا دو یا سه درصد باشد نمی شود که بخواهیم در منطقه جایگاه اول را داشته باشیم ولی تنها به اکتفاء ۵۰ درصد نیروی متخصص مرد. پس زنان به عنوان یک وظیفه نه به عنوان یک امتیاز باید در صحنه انتخابات حضور داشته باشند.  به همین دلیل حضور قابل توجه زنان در انتخابات مجلس در دستور کار گفتمان اصلاحات به صورت جدی قرار دارد.
عارف با اشاره به سیاست های اصلاح طلبان است در پاسخ به تخریب‌های رسانه‌ای گفت: اصلاح طلبان به موضوعاتی که رسانه‌های  افراطی برای سرگرم کردن جریان اصلاح‌طلب مطرح می کنند واکنش نشان نمی دهند تفکر اصلاحات مشخص است. تفکر ناب انقلاب و تفکر امام(ره) است و همیشه در چارچوب قانون و نظام حرکت کرده ایم ما به رویکرد آرامش معتقدیم و درگیر دامی که برخی رسانه ها برای ما پهن کرده اند نمی شویم .مردم جواب آنها را در اسفندماه و در انتخابات خواهند داد.

۱ دیدگاه