مدیر مرکز تحقیقات دیابت:

نسل آینده یزدی‌ها در معرض خطر جدی هستند/ ۱۸درصد یزدی‌های بالای ۳۰ سال به دیابت مبتلا هستند

مدیر مرکز تحقیقاتی و درمانی دیابت یزد با بیان این که حدود 18 درصد یزدی‌های بالای 30 سال به دیابت مبتلا هستند، نسبت به روند افزایشی این آمار هشدار داد و تاکید کرد: نسل آینده یزدی‌ها به دلیل کم تحرکی و چاقی در معرض خطر جدی هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) دکتر "محمدرضا آقایی میبدی" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه یزد، دیابت را شایع‌ترین بیماری غددی در دنیا خواند و گفت: متاسفانه یزد جزو سه استان اول کشور در آمار بالای دیابت است به نحوی که در حال حاضر ۲۲ درصد از مردم استان با این بیماری دست به گریبان هستند.

وی با تاکید بر این که دیابت، نسل آینده یزد را تهدید می‌کند، تصریح کرد: متاسفانه نسل آینده یزدی‌ها به دلیل کم تحرکی و چاقی در معرض خطر جدی هستند و لذا موکداً توصیه می‌کنیم که با تغییر سبک زندگی از داشتن نسلی بیمار در آینده جلوگیری کنیم.

آقایی با بیان این که در حال حاضر حدود ۱۸ درصد افراد بالای ۳۰ سال در یزد به دیابت مبتلا هستند و این آمار رو به افزایش است، به یزدی‌ها توصیه کرد که بیشتر به ورزش و تحرک بژردازند و ضمن پرهیز از مصرف غذاهای شیرین، مواد غذایی کم چرب، کم نمک، سبزیجات و گوشت سفید را در برنامه غذایی خود داشته باشند.

مدیر مرکز دیابت یزد در مورد بیماری قند گفت: غالباً هر نوع ماده غذایی به جز سبزیجات برای سوختن در بدن به قند تبدیل می‌شود و زمانی که این قند وارد برای سوختن وارد سلول‌های بدن نشود و ترشح انسولین کم شود و واکنش بدن نسبت به آن از بین برود، قند موجود در خون درون رگ‌ها تجمع می‌کند و سلول‌ها گرسنه می‌مانند که تظاهرات بیرونی آن احساس گرسنگی کاذب در فرد بیمار است.

وی ادامه داد: معمولاً وجود قند خون بالاتر از ۱۸۰ تا۲۰۰ یا قند خون بالاتر از ۱۲۶ در دو بار آزمایش می‌تواند نشانه‌ای از بروز بیماری دیابت در افراد باشد، هر چند که اغلب پیش دیابتی‌‌ها در یزد نیز دارای قند خون ۱۰۰ تا ۱۲۶ هستند که مرز بیماری دیابت تلقی می‌شود.

آقایی با این حال توصیه کرد که افراد به ویژه سنین بالای ۳۰ سال منتظر علائم بیماری دیابت نمانند چرا که در اکثر افرادی که دارای قند خون ۱۲۶ تا ۲۰۰ هستند، بیماری قند بدون علامت است و بر همین اساس نیز پیش‌بینی می‌شود که در استان یزد ۱۰۰هزار بیمار دیابتی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به فعالیت‌های مرکز تحقیقات دیابت استان، گفت: در حالی که این مرکز در آذرماه سال گذشته ۲۹ هزار بیمار را تحت پوشش داشت، این آمار در تیرماه امسال به ۳۲ هزار نفر افزایش یافته است.

این مسئول، مرکز تحقیقات دیابت یزد را یکی از مجهزترین مراکز درمانی و تحقیقاتی دیابت در منطقه دانست و گفت: هم‌اکنون در این مرکز بیش از ۵۲ متخصص با تجهیزات پیشرفته در تشخیص و درمان دیابت فعالیت دارند.

وی پیشگیری، درمان و بیماریابی را عمده‌ترین و اولویت‌دارترین فعالیت‌ها در این مرکز عنوان و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این مرکز کلینیک‌های تخصصی لیزر چشم، مشاوره و روانشناسی، کلینیک تخصصی پایش سلامت، کلینیک‌های پیشگیری و توانبخشی زخم پای دیابت، کلینیک دندانپزشکی و بخش‌های نوار قلب، مشاوره و ژنتیک، مامایی، روانشناسی بالینی و مراقبت‌های پرستاری فعال هستند.

آقایی در پایان نیز با اشاره به ایجاد کلینیک طب سنتی در این مرکز، اظهار کرد: متاسفانه مردم آشنایی لازم با متخصصین طب سنتی ندارند و به وی‍ه در استان برای درمان بسیاری از بیماری‌ها در وهله اول برای دریافت داروی گیاهی به عطاری‌ها مراجعه می‌کنند در حالی که داروهای گیاهی در کنار درمان با دارو می‌تواند موثر باشد و توصیه داریم که به جای مراجعه سرخود به عطاری‌ها با متخصصان طب سنتی مشورت کنند.

 

بخش نظردهی بسته شده است..