سرانه پایین یزدیها:

مصرف میوه و سبزی از میزان استاندارد در یزد کمتر است/آبزیان هنوز جایگاه خود را در سبد تغذیه مردم یزد پیدا نکرده‌اند

در حال حاضر بر اساس مقایسه هرم غذایی یزد و هرم استاندارد تغذیه، مصرف نان، غلات و گوشت قرمز در این استان بیش از حد استاندارد است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) مسئول تغذیه مرکز بهداشت یزد گفت: در حال حاضر بر اساس مقایسه هرم غذایی یزد و هرم استاندارد تغذیه، مصرف نان، غلات و گوشت قرمز در این استان بیش از حد استاندارد است.

یوسف نقیایی طی نشستی با بیان اینکه در جامعه ما متاسفانه تعادل تغذیه به هم خورده و غذاهای مضر جای غذاهای سالم را گرفته‌اند، اظهار داشت: هرم غذایی استاندارد میزان مصرف موادغذایی را مشخص کرده در حالی که هرم غذایی استان یزد مغایر با این هرم است.وی عنوان کرد: بر اساس هرم غذایی استاندارد، نان و غلات باید در اولویت باشند و سپس و میوه و سبزی، شیر و گوشت‌ها در مرحله بعدی و قندها و چربی‌ها در راس هرم باید کم‌مصرف‌ترین مواد غذایی باشند.

نقیایی خاطر نشان کرد: متاسفانه این هرم در استان یزد با استانداردها فاصله دارد به نحوی که مصرف نان و غلات بیشتر از حد استاندارد است، مصرف میوه و سبزی از میزان استاندارد کمتر است و شیر و لبنیات نیز در دسته گروه‌های غذایی قرار دارند که کمتر و تقریبا نصف استاندارد مشخص شده استفاده می‌شوند.

مسئول تغذیه مرکز بهداشت یزد در مورد میزان مصرف گوشت‌ها نیز بیان کرد: هرم گوشت به ظاهر استاندارد است اما واقعیت این است که قالب گوشت مصرفی در استان یزد، گوشت قرمز است و آبزیان هنوز جایگاه خود را در سبد تغذیه مردم یزد پیدا نکرده‌اند.

وی، میزان قند و چربی مصرفی در استان یزد را نیز بیش از حد استاندارد دانست و افزود: باید در زمینه تغذیه در استان یزد به استانداردها برسیم و این امر به جز فعالیت بسیج‌گونه محقق نخواهد شد و امیدواریم رسانه‌ها در این زمینه همکاری نزدیکی داشته باشند.

نقیایی با بیان اینکه برخی مباحث تغذیه‌ای برای مردم سرگردانی به دنبال دارد، عنوان کرد: نظرات افراد، کارشناسان و پزشکان درباره مباحث تغذیه‌ای متعدد و گاه متفاوت است ضمن اینکه گاه حذف یک ماده غذایی نظیر نمک، ممکن است منجر به کمبود ید در بدن افراد شود بنابراین لازم است تغذیه با نگاه علمی و با توجه به ویژگی‌های هر فرد مورد توجه قرار گیرد.

تابناک

بخش نظردهی بسته شده است..