۵۵۰۰ زندانی جرایم غیرعمد آزاد شدند

no-thumbs

رئیس ستاد دیه کشور با اشاره به آزادی ۵هزار و ۴۶۸زندانی نیازمند در ۹ ماهه سالجاری گفت: مبلغ بدهی این زندانیان ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال بود که بخشی قابل توجهی از این مبلغ از سوی شکات گذشت شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) سید اسدالله جولایی با حضور در جلسه شورای معاونین مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام که به ریاست علی‌اکبر ولایتی در محل این مرکز تحقیقاتی برگزار شد، ضمن تشریح عملکرد این نهاد مردمی گفت: در اولین همایشی که به منظور آزادی زندانیان آبرومند جرائم غیرعمد در سال ۶۹ برگزار شد، آن زمان با پرداخت مبلغی معادل۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان نسبت به استخلاص افراد اقدام می‌شد، اما این روزها و در شرایطی که نظام مقدس اسلامی بیش‌ از هر موعدی بر موضوع توسعه همه جانبه تکیه و تمرکز دارد، تلاش جدی در پیشگیری از ورود ناخواسته این زندانیان با مبالغ تغلیظ شده در مورد دیه، یک تکلیف عمومی بر همه ما است.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با بیان اینکه طبق جدول ابلاغی در سال ۷۴ مبلغ ریالی یک دیه معادل ۳۶ میلیون تومان بود، تصریح کرد: این روزها به جهت عدم احساس تعهد از سوی نهادهای ذیربط فرهنگی و آموزشی، محکومان بسیاری با دیات سنگین و البته غیرقابل جبران روانه زندان می‌شوند که بیشتر این محکومیت‌ها را هم می‌توان جهل اشخاص نسبت به قانون و نبود یک اهرم بازدارنده فرهنگی اعلام کرد.

وی ادامه داد: این مجموعه حمایتی در کنار موضوع آزادی، هر چند با برپایی کمیته‌های راهبردی و پژوهشی  و جلب نظرات کارشناسان ارشد قضایی و انتظامی با ماهیتی مردمی در کاهش حداکثری مددجویان خود گام‌های خوبی برداشته و برای مثال در زمینه اصلاح قوانین مهریه و محکومت‌های دیه از حبس بسیاری از هموطنان پیشگیری کرده است، اما نباید غافل بود که فعالیت در حوزه آموزش و پیشگیری فراسازمانی بوده و نیازمند یک مشارکت عمومی است.

وی یادآور شد: ستاد در آغاز فعالیتش با جمع‌آوری کمک‌های مردمی تنها به فکر آزادی زندانیان نیازمند بود؛ اگر چه این فعالیت تا به امروز زمینه آزادی بیش از ۹۱ هزار زندانی را هم فراهم ساخته است اما این مؤسسه با مشاهده نسبت آیینه‌وار خروجی از زندان و ورودی به زندان‌ها در کنار رسالت اصلی خود علل این ورودی‌ها را نیز مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار داده و این پیگیری را در سال‌های اخیر  از قضاء جزو برنامه‌های راهبردی و اصلی خود ترسیم کرده است.

جولایی با تقدیر از بخشنامه‌های حبس‌زدای صادره از سوی رییس دستگاه قضاء گفت: در کاهش جمعیت کیفری هرچند اقدامات قانونی خوبی انجام شده اما موضوع آگاهی‌بخشی همچنان بایستی الویت اصلی ما باشد تا این نسبت موازی ورودی و خروجی به زندان شکسته شود. البته در این راستا بایستی از تمامی دلسوزان نظام بویژه مراجع عظام تقلید کمال تشکر را داشت که همسو با جریانات روز به بیان استفتائات راهگشایی در این زمینه پرداخته‌اند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور افزود: نظر صریح اکثر مراجع بزرگوار تقلید بر این است که زندانی کردن بدهکار غیربزهکار هرگز وجه شرعی نداشته و حبس هر کس تنها به دلیل عدم استطاعت مالی در پرداخت بدهی یا دیه، خلاف نص صریح متون اسلامی است.

جولایی، مردم نهاد بودن ستاددیه را بزرگترین مشخصه این مجموعه عنوان کرد و گفت: با تاکید موسسان همواره ستاددیه بر اصل مردمی بودن خود تکیه می‌کند و با وجود برخی کمبودها برای ابقای این موقعیت خود تلاش کرده و طی ربع قرن فعالیت همواره در تمامی حوزه‌ها از معتمدین حاضر در گروه‌های تحقیق گرفته تا اعضای کمیته‌های صلح و سازش همواره این افراد با نیت خالصانه و حتی بدون منافع مالی و شخصی در این حوزه به فعالیت می‌پردازند.

وی با اشاره به نحوه تامین منابع مالی مود نیاز برای آزادی محکومان واجد شرایط، افزود: با اتکای به همین اعتماد عمومی تنها در در ۶ سال اخیر یعنی از سال ۸۹ تا رمضان سالجاری نیکوکاران کشور با حضور در ۱۰۷۴ جشن گلریزان با اختصاص مبلغی معادل یک هزار و ۶۳۴ میلیارد ریال ستاددیه را در امر آزادی زندانیان جرائم غیرعمد همیاری کرده‌اند که این رشد کمی و کیفی در جلب مشارکت‌های انساندوستانه بیشتر به سبب همان ماهیت مردمی این نهاد است.

مدیرعامل ستاددیه کشور با اشاره به آزادی ۵ هزار و ۴۶۸ زندانی نیازمند در نه ماهه سال ۹۴ گفت: مبلغ بدهی این زندانیان ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال بود که بخشی از این اعتبار با مشارکت مردم نوعدوست ایران اسلامی در ۲۲۲ جشن‌گلریزان برگزار شده در سالجاری جمع‌آوری شده و مابقی بدهی نیز از محل کمک‌های مردمی پرداخت شده از طریق خودپردازها، سامانه هفت‌هشتاد، شماره حساب‌های بانکی اعلام شده از سوی ستاد و یا پرداخت آنلاین تامین شده است.

جولایی با تقدیر از همکاری خوب شکات پرونده‌های خصوصی تصریح کرد: همیشه تلاش برای رهایی یک زندانی تنها معطوف به کمک‌های خیرین خداجو نبوده و جالب است که در همین ۹ ماهه سال ۹۴ اولیاءدم، شکات و طلبکاران با چشم‌‍‌پوشی از ۴۱ درصد حقوق حقه خودشان در جهت آزادی این جمعیت تقریبا ۵۵۰۰ نفری زندانیان، از مبلغی معادل ۱۷۴ میلیارد تومان گذشت رضایتمندانه کرده‌اند.

تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..