پشت صادرات کاشی بی‌کیفیت در یزد کیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) مدیر کل گمرک استان یزد با بیان این که مهمترین تهدید صنعت کاشی و سرامیک، تولید و صادرات بی‌کیفیت است، اعلام کرد: برخی افراد فرصت‌طلب و واسطه‌گر پشت صادرات کاشی بی‌کیفیت هستند.

 "حسن یاسری" در نشست هم‌اندیشی گمرک و انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی کشور جهت رفع موانع تولید و صادرات این صنعت در گمرک یزد، با اشاره به اقدامات گمرک جهت تسهیل صادرات گفت: تشریفات گمرکی، صدور و دریافت مجوز و استعلام‌ها در گمرک یزد با هدف تسهیل صادرات الکترونیکی شده است.

وی ادامه داد: گمرک جهت حمایت از تولید صادرات محور در ارزیابی کالاها از ابزار مدیریت ریسک استفاده می‌کند، همچنین سیستم‌های مختلفی نظیر سامانه جامع امور گمرکی و سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک یزد راه اندازی شده است که نقش مهمی در شفافیت و تسهیل صادرات دارد.

یاسری با تاکید بر لزوم حمایت از صنعت کاشی، اظهار کرد: گمرک استان یزد، آمادگی دارد مشکلات تولیدکنندگان به ویژه تولیدکنندگان صنعت کاشی را پیگیری و تا حد امکان رفع کند.

مدیرکل گمرک استان یزد با اشاره به گلایه برخی از اعضای انجمن در خصوص صادرات کاشی بی‌کیفیت، گفت: نباید کشتی‌ای را که همه سرنشین آن هستیم، سوراخ کرد.

یاسری افزود: برخی افراد فرصت‌طلب و واسطه‌گر پشت صادرات کاشی بی‌کیفیت هستند، انجمن‌ها و اصناف باید در خصوص فعالیت این افراد و صادرات کاشی بی‌کیفیت کنترل های لازم را داشته باشند چرا که همواره نتایج کنترل‌های درونی بهتر از کنترل‌های بیرونی است.

"نصرالله شریف فرد" نایب رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی نیز در این نشست با بیان این که بیش از ۴۰ تا ۴۵ درصد کاشی کشور در یزد تولید می‌شود، اظهار کرد: برخی از مشکلات صنعت کاشی درون صنفی و برخی دیگر مربوط به بیرون صنف است.

وی مواردی نظیر کیفیت، تنوع و اندازه کاشی و تولید کاشی متناسب با سلیقه مشتری را از جمله مشکلات درونی صنف تولیدکنندگان کاشی ذکر کرد که باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.

شریف‌فرد در زمینه مشکلات برون صنفی صنعت کاشی به صادرات کاشی بی‌کیفیت اشاره و عنوان کرد: صادرات کاشی بی‌کیفیت به این صنعت لطمه وارد کرده است و باید جلوی برخی افراد که برای منافع کوتاه مدت اقدام به صادرات کاشی بی کیفیت می کنند را  گرفت.

وی با بیان این که اگر تحول جدی در زمینه صادرات کاشی کشور صورت نگیرد محکوم به نابودی هستیم، افزود: صنعت کاشی نیازمند حمایت همه جانبه دولتمردان است.

نایب رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی ادامه داد: بین سرمایه‌دار و سرمایه‌گذار فرق است، اقتصاد سرمایه‌دار، زیرزمینی است و دولت بر آن کنترلی ندارد اما سرمایه‌گذار سفره خود را پهن کرده و اتفاقاً چون سرمایه آن، آشکار و سفره وی پهن است، دولت به روش های مختلف فشار بیشتری به آن وارد می‌کند.

"احمد صلواتی" مدیر اجرائی انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی و سرامیک نیز در این نشست گفت: اکنون کاشی بی‌کیفیت لطمه‌های جبران ناپذیری به صنعت کاشی وارد کرده است بنابراین استاندارد و گمرک باید دقت بیشتری در زمینه کیفیت کاشی های صادراتی داشته باشند.

وی در ادامه به زیرساخت‌های توسعه صادرات در استان اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان نباید دغدغه حمل و نقل و یا واگن برای صادرات داشته باشند، باید زیرساخت‌های مورد نیاز جهت تسهیل و حمایت از صادرات فراهم شود.

"سعید رضا کریم نژاد" دببر انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی نیز در این نشست خواستار تدوین نظام‌نامه‌ای برای جلوگیری از صادرات کاشی بی‌کیفیت توسط گمرک، استاندارد و انجمن صنفی تولیدکنندگان کاشی شد.

وی خاطرنشان کرد: ناوگان حمل و نقل و هزینه‌های مرتبط با آن از جمله مشکلات صادرکنندگان کاشی است که سبب افزایش قیمت تمام شده صادرات کاشی می‌شود.

منبع: ایسنا

 

بخش نظردهی بسته شده است..