مشاهده جغد طلایی برای اولین با ر در استان یزد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مهریز از مشاهده جغد طلایی برای اولین بار در استان یزد خبر داد.

در طی مطالعات پایش حیات وحش در منطقه کلوت های سرخابی، در نزدیکی چشمه ای به همین نام دوربین تله ای کار گذاشته شده بود که از یک قطعه جغد طلایی (Strix butleri) عکاسی شد. پس از بررسی عکس ها توسط کمیته ثبت پرندگان ایران، این پرنده جغد طلایی تشخیص داده شد و به علت کمیاب بودن این پرنده در ایران، با ماگنوس راب، پرنده شناس و متخصص جغدها، مشورت شد و صحت این شناسایی مورد تایید قرار گرفت. این مشاهده پایه گذار سومین گزارش ثبت شده از این پرنده در کشور و اولین گزارش در استان یزد است. این جغد پیش از این تنها از حوالی مشهد در خراسان رضوی و منطقه جم در بوشهر گزارش شده بود.

منطقه کلوت های سرخابی در چهل کیلومتری جنوب شهر یزد واقع است و از دو سال  گذشته اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد و اداره محیط زیست شهرستان مهریز با همکاری مردم محلی از آن حفاظت می کنند.
لازم به ذکر است دوربین گذاری در منطقه کالمند با همکاری تشکل های زیست محیطی ( میراث پارسیان) ، جوامع محلی و نیز همرایان روستای دهنو انجام پذیرفت.

بخش نظردهی بسته شده است..