شایع‌ترین انحرافات جنسی چیست؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) انحراف جنسی یا پارافیلی وضعیت روانشناختی است که مشخصه آن جذب شدن جنسی به اشیاء یا افراد به صورت غیر طبیعی و ناهنجار است.

در پارافیلی، برانگیختگی و لذت جنسی بستگی به تخیل و وارد شدن در روابط جنسی دارد که غیر معمول و افراطی است. پارافیلی ممکن است پیرامون یک سوژه خاص (کودک، حیوان، لباس زیر) یا یک عمل خاص (نمایان کردن خود، تحمیل کردن درد) باشد. بیشتر موارد پارافیلی در مردان خیلی شیوع بیشتری دارند. محور پارافیلی معمولا بسیار اختصاصی و بدون تغییر است.

مشخصه پارافیلی، تمایل شدید نسبت به رفتار یا سوژه ای خاص است تا حدی که فرد برای لذت جنسی به آن رفتار یا سوژه وابسته است. پارافیلی شامل رفتارهای جنسی می شود که اجتماع آنها را غیر معمول، ناهنجار یا زننده می داند.
 

 
 
به ترتیب نزولی شایع ترین انحرافات جنسی عبارتند از؛

پدوفیلی (فعالیت جنسی با کودک معمولا ۱۳ ساله یا کم سن تر)، اِکسهیبیشنیسم یا عورت نمایی (نمایان کردن اندام تناسلی به غریبه ها)، وُیریسم یا چشم چرانی (مشاهده فعالیت های خصوصی دیگران بدون اطلاع آنها) و فروتریسم یا مالش جنسی (لمس کردن یا مالیدن خود به فردی بدون رضایت او).

انحرافات جنسی کم شایع تر عبارتند از؛

فتیشیسم یا یادگار پرستی (استفاده از سوژه های بی جان)، مازوخیسم جنسی (اعمال رنج و تحقیر به خود)، سادیسم جنسی (اعمال رنج و تحقیر به دیگری) و فتیشیسم مبدل پوشانه (پوشیدن لباس جنس مخالف).

برخی از این رفتارها غیر قانونی بوده و فرد مبتلا ممکن است تحت پیگرد قانونی و مجازات قرار بگیرد. همچنین دسته ای از پارافیلی به نام پارافیلی طبقه بندی نشده (Paraphilia Not Otherwise Specified) وجود دارد که در هیچ یک از گروه های نامبرده قرار نمی گیرد؛ مانند افرادی که درگیر فعالیت جنسی با افراد مرده، ادرار، مدفوع، تنقیه و تماس های تلفنی موهن می شوند.
 

 

علائم پارافیلی یا انحراف جنسی

هرچند بسیاری از موارد پارافیلی به نظر افراطی یا عجیب و غریب می رسند، اگر شدت این رفتارها را کاهش دهید و به رفتارهای کم شدت تبدیل کنید، درک آن آسانتر می شود. برای مثال تماس تلفنی موهن و مبتذل در صورتی انحراف جنسی محسوب می شود که تنها راه برانگیختگی یا لذت جنسی برای فرد باشد. اغلب رفتارهای دیگر نامبرده نیز همینطور است؛ به این صورت که در حد کم آن طبیعی و قابل درک است اما در پارافیلی فرد برای لذت جنسی به این رفتار یا عمل خاص وابستگی روانشناختی دارد.

عوامل ایجاد پارافیلی

هنوز دقیقا مشخص نیست چرا برخی دچار پارافیلی می شوند.

–    روانکاوان معتقدند فردی که پارافیلی دارد، رفتاری را تکرار می کند که به عادت جنسی که در کودکی او را برانگیخته می کرده، بازمی گردد.

–    رفتارگرایان بیان می کنند که پارافیلی در فرایند شرطی سازی شکل می گیرد. سوژه های غیر جنسی در صورتی که به طور مکرر با فعالیت جنسی خوشایند همراه شوند، به برانگیزاننده جنسی تبدیل می شوند. و به ویژه فعالیت جنسی خاصی (مانند نمایان کردن اندام تناسلی، اجابت مزاج، فعالیت جنسی با حیوانات) که لذت جنسی شدیدی ایجاد می کند، می تواند باعث شود فرد این رفتار را ترجیح دهد. در برخی موارد به نظر می رسد عوامل زمینه سازی مانند اشکال در برقراری رابطه با افراد دیگر در این امر نقش دارند.

–    مدل های یادگیری رفتاری پیشنهاد می کنند کودکی که قربانی یا شاهد رفتارهای جنسی نامناسب بوده است، یاد میگیرد آن را تقلید کرده و بعدا این رفتار را در خود تقویت می کند.
–    مدل های جبرانی پیشنهاد می کنند این افراد از ارتباط های جنسی طبیعی در اجتماع محروم بوده اند و بنابراین به دنبال لذت بردن از گزینه های دیگری رفته اند که از نظر اجتماعی قابل قبول نیست.

–    مدل های فیزیولوژی بر ارتباط بین هورمون ها، رفتار و دستگاه عصبی مرکزی با توجه ویژه به نقش پرخاشگری و هورمون های جنسی مردانه تمرکز دارند.

درمان ها و داروها

رویکردهای درمانی شامل روانکاوی، هیپنوتیزم و تکنیک های رفتار درمانی است. به تازگی گروهی از داروها به نام آنتی آندروژن مورد استفاده قرار می گیرند که به میزان چشمگیری هورمون تستوسترون را موقتا کاهش میدهند و همراه با انواع دیگر درمان به فرد کمک میکنند. این داروها در مردان میل جنسی را کاهش می دهند و دفعات تخیل ذهنی تصاویر برانگیزاننده جنسی را کم می کنند. این امر باعث می شود فرد بتواند بدون این که حواسش به واسطه فشار درونی پارافیلی پرت شود، بر مشاوره و درمان تمرکز کند. شواهد روزافزون نشان می دهند که ترکیب دارو درمانی با درمان رفتاری شناختی می تواند مفید و مؤثر باشد.

منبع: psychologytoday

 

بخش نظردهی بسته شده است..