پیوند گردشگری و میراث فرهنگی در چهره یزد هویدا است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد گفت : پیوند میان گردشگری و میراث‌فرهنگی به طور کامل در شهر یزد قابل مشاهده است.

به گزارش تابناک یزد، محمدمهدی شرافت، شهر یزد را مینیاتوری از بافت تاریخی گردشگری ایران توصیف کرد و افزود: فضای تاریخی استان یزد در حد خود بی نظیر است که پیوند دو حوزه بزرگ میراث فرهنگی و گردشگری به ویژه در هتل ها و اقامتگاه های سنتی استان چشمگیر است.

وی با اشاره به معرفی بافت تاریخی یزد برای ثبت جهانی در سال ۲‎۰‎1‎6به آغاز سیاستی جدید در حوزه میراث فرهنگی اشاره کرد و عنوان نمود: با ثبت این بافت ارزشمند در فهرست جهانی یونسکو، شهر یزد می تواند به عنوان الگو و نمونه ای شایسته‌ در سطح جهانی مطرح گردد.

این مقام مسئول ارائه کاربری مناسب و در خور، پس از حفظ و مرمت بناها را از مباحث قابل تأمل عنوان کرد که می تواند برطرف کننده مسایل و مشکلات این بافت تاریخی و منحصر گردد.

وی سیاست واگذاری امور و تقسیم فعالیت‌ها و بهینه کردن در حوزه میراث فرهنگی را از اولویت کاری این اداره کل معرفی کرد و اظهار داشت: مشارکت مردمی و بخش خصوصی در اولویت برای نجات میراث فرهنگی کشور مطرح است.

شرافت افزود: میراث فرهنگی استان یزد از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است که با ویژگی‌های اقلیمی خاص و مردمان سخت کوش و تلاش‌گر در تعامل با طبیعت توانسته اند آثاری کم نظیر و درخور توجه را خلق نموده و آنها را به عنوان میراثی گرانبها برای نسل حاضر به یادگار بگذارند.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد از انجام عملیات مرمت ۱۶۷ اثر تاریخی در شهر یزد از سال ۹۲ تاکنون که با مشارکت مردم، مالکان و دولت صورت گرفته خبر داد و خاطرنشان ساخت: از میان یک هزار و پانصد و هشتاد و نه اثر ثبت شده استان، یک هزار و پانصد و سی و چهار اثر غیرمنقول، بیست و هفت اثر طبیعی، پنج اثر منقول و سی و دو مورد به آثار ناملموس تعلق دارد.

این مقام مسئول از اقدامات انجام شده در حوزه صنایع دستی استان را آموزش و تجهیز کارگاه‌های هنرآموزان و صنعتگران صنایع دستی برای جلوگیری از منسوخ شدن رشته ‌های صنایع دستی و احیای رشته‌ های بومی از جمله دارایی بافی و کاربافی عنوان کرد و افزود: امید است با برنامه ریزی و هماهنگی کارگاه های زنده آموزش رشته های بومی استان راه اندازی و علاقمندان بتوانند مهارت های لازم را در این کارگاه ها کسب نمایند.

قدس

بخش نظردهی بسته شده است..