یک کنشگر میراث فرهنگی:

بافت تاریخی یزد در معرض خطر است/ فعالان مدنی به دلیل همسویی با دولت ملاحظه‌کار شده‌اند

یک کنشگر میراث فرهنگی یزد با اشاره به اینکه بافت تاریخی این شهر در معرض تهدید است، گفت: در حال حاضر شاهدیم که فعالان مدنی به دلیل همسویی با دولت ملاحظه‌کار شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) امیر ترقی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط  با مشکلات موجود در بافت تاریخی یزد گفت: مشکلات، تخریب‌ها و یا تعرض‌هایی که گاه به گاه در بافت تاریخی رخ می‌دهد، تنها مربوط به عملکرد اداره کل  میراث فرهنگی یا عملکرد یگان حفاظت میراث فرهنگی نیست، بلکه نحوه عملکرد مدیریت شهری یعنی شهرداری، شورای شهر و دیگر نهادهایی که متولی برخی اماکن تاریخی هستند، نیز بسیار تاثیرگذار است.

وی ادامه داد : برای نمونه برخی از آب انبارها، بادگیرها و بناهای یزد جزو موقوفات است که مرمت و حفاظت از آنها بدون همکاری اداره اوقاف ممکن نیست، در حالی که شاهدیم گاهی مشکلاتی در این بخش ها ایجاد می‌شود و دستگاه‌های متولی در این زمینه با یکدیگر اختلاف نظر پیدا می‌کنند.

این فعال میراث فرهنگی اظهار کرد: علاوه بر این مسائل نبود نیروهای متخصص حوزه میراث فرهنگی در شهرداری، اختلاف نظر بین بخش‌های مختلف و نبود بودجه نیز بر مشکلات بافت تاریخی افزوده است، همچنین مردم نیز آموزش لازم برای حفاظت از بافت تاریخی را ندیده‌اند، زیرا هیچ گاه بودجه‌ای برای آموزش مردم در نظر گرفته نشده است تا مردم را متوجه ارزش این بافت تاریخی کند؛ برای مثال همه می‌دانند که یک قالی متعلق به دوران صفوی را نباید دور بیاندازند، زیرا دارای ارزش و قیمت است، اما هیچ کس به مردم این آموزش را نداده که بافت تاریخی نیز همین ارزش را دارد .

ترقی‌نژاد اظهار کرد: دولت هم هنوز میراث فرهنگی را جدی نگرفته و در این مدت ترجیح داده است که به بهبود وضعیت اقتصادی و رونق کارخانه‌ها بپردازد  و در واقع به نظر می‌آید که دولت از این گنج نهفته در دل شهرهای تاریخی همچنان غافل است.

وی تصریح کرد: مشکل دیگر ما تغییر رفتار نهادهای مدنی است؛ در دولت قبل نهادهای مدنی به خوبی پیگیر مسائل بودند و در موارد لازم انتقادات خود را نسبت به دولت اعلام می‌کردند، اما از آنجا که اکنون فعالان مدنی و دولت در برخی موارد همسویی پیدا کرده‌اند، احساس می شود که فعالان میراث فرهنگی، ملاحظه کاری می‌کنند. در حالی که در مورد مباحث میراث فرهنگی؛ سیاسی کاری یا ملاحظه کاری پذیرفته شدنی نیست. اکنون با روحیه‌ای که بر نهادهای مدنی حاکم شده است، دیگر فعالیت آنها را همانند قبل شاهد نیستیم.

ترقی‌نژاد افزود: برای نمونه در دولت قبل شاهد بودیم که برای حضور ۳ روزه لودرها در بافت تاریخی و تخریب ۳ خانه تاریخی فعالان مدنی بسیار اعتراض کردند، اما در دولت جدید گاهی شاهد تخریب‌های بیشتر و حضور یک هفته‌ای لودرها در بافت تاریخی بودیم، در حالی که واکنش فعالان مدنی دیگر مانند قبل نبود و یا فعالیت‌هایشان انعکاس سال‌های قبل را نداشت که در این زمینه نیز از نظر من دولت مقصر است.

این کنشگر میراث فرهنگی با بیان اینکه بافت تاریخی یزد در حال از دست دادن یکپارچگی خود است، اظهار کرد: به بهانه اینکه مردم را در بافت تاریخی نگه دارند، برخی  بخش‌های بافت را تخریب می‌کنند و پارکینگ‌های درون محله‌ای می‌سازند  که این مساله یکپارچگی بافت را تهدید می‌کند، یکی از ویژگی‌های بافت تاریخی یزد، کوچه‌های باریک یا همان کوچه‌های «آشتی‌کنان» آن است؛ اما وقتی برای تردد ماشین  در دل بافت، پارکینگ ساخته می‌شود، چگونه قرار است؛ شکل این کوچه‌ها حفظ شود.

وی با بیان اینکه آموزش‌های عملی و بومی در دانشگاه‌ها به متخصصان معماری و شهرسازی داده نمی‌شود، به تاکید رهبری بر ترویج سبک الگوی اسلامی- ایرانی سبک زندگی اشاره کرد و گفت: معماری بافت تاریخی شهر یزد دقیقا بر اساس همین سبک الگوی اسلامی ـایرانی است، در حالی که به این مسائل توجه چندانی  نمی‌شود.

ترقی نژاد در ارتباط با تاثیر این مشکلات بر پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد افزود: همه این موارد ذکر شده در ثبت جهانی یزد تاثیر می‌گذارد، همانطور که در گذشته نیز شاهد چنین مواردی بودیم؛ برای نمونه شاهد بودیم که بادگیرها ی یزد  به ثبت جهانی نرسید، زیرا وقتی بازرس یونسکو میبیند که  اقدام عملی برای حفاظت ‌از این بادگیرها صورت نمی‌گیرد، بدیهی است که ثبت این پرونده را به تعویق می‌اندازد، اکنون نیز اگر  قرار است؛ به طور مداوم  خسارات مادی و معنوی به بافت تاریخی یزد برسد؛ طبیعی است که ثبت آن با مشکل روبرو می‌شود.

بخش نظردهی بسته شده است..