بحران آب در ۳۵۰ دشت کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) رئیس انجمن زمین شناسی ایران گفت: از ۶۰۹ دشت کشور وضعیت ۳۰۰ تا ۳۵۰ دشت ، ممنوعه و بحرانی است.


سروش مدبری در زنگ اندیشگاه سلسله کرسی های آزاد اندیشی با موضوع تامین آب، وضعیت موجود و راهکارهای پیش رو در قالب توسعه پایدار، به اقلیم خشک و آسیب پذیری ایران اشاره و اظهارکرد: ایران بالاترین سرانه مصرف آب دنیا را دارد و بهترین راهکار برای حل بحران آب، مدیریت مصرف و تغییر الگوی مصرف است.

وی افزود: سال ۱۳۳۵ برای هر ایرانی حدود ۷ هزار مترمکعب سرانه آب وجود داشت، ولی هم اکنون این سرانه با جمعیت ۷۰ میلیونی به ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ مترمکعب رسیده است که اگر درست مصرف نشود در آینده، با افزایش بی رویه جمعیت و مصرف بی رویه آب، این میزان در سال ۱۴۰۴ به ۱۵۰۰ مترمکعب می رسد که در این صورت با بحران آب مواجه خواهیم شد.

مدبری با بیان اینکه بیشتر آبها از منابع سطحی و زیرزمینی تامین می شود، افزود: با این برداشت بی رویه با کاهش سطح آبخوان ها مواجه می شویم.

وی به وجود حدود ۷۰۰ هزار چاه آب در کشور اشاره کرد و افزود: حدود ۵۰ میلیارد مترمکعب آب از آبهای زیرزمینی برداشت می شود.

وی با بیان اینکه حدود ۵۵ درصد از منابع آب کل کشور از طریق آبهای زیرزمینی تشکیل می شود، خاطرنشان کرد: فقط بین ۴ تا ۵ هزار حلقه چاه در کشور مسدود شده است.

مدبری خاطرنشان کرد: حدود ۴۱ هزار رشته قنات در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود چهار میلیارد مترمکعب آب تامین می کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اگر برداشت آب به طور درست صورت گیرد به هیچ وجه با کمبود آب مواجه نمی شویم.

مدبری گفت: در کشور حدود شش میلیارد مترمکعب مازاد برداشت سالانه آب، ۱۱۰ میلیارد مترمکعب کسری ذخیره استاتیک و سالانه حدود یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر کف شکنی در چاه ها انجام می شود.

وی یکی از گریزها برای تامین آب را سدسازی بیان کرد و افزود: با مطالعات انجام شده از حدود ۶۴۷ سد درحال بهره برداری کشور، تعداد سدهای کشور به یکهزار و۳۳۰ سد می رسد.
وی خاطرنشان کرد: ایران به عنوان سومین کشور سدساز در دنیا معرفی شده است.

مدبری اظهار داشت: بیشترین میزان آب دربخش کشاورزی و صنعت مصرف می شود که با تغییر کاربری آب و استفاده بهینه می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد.

منبع: ایرنا

 

بخش نظردهی بسته شده است..