افزایش جعل و کلاهبرداری در کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) معاون مبارزه با جعل و کلاهبردای پلیس آگاهی ناجا از افزایش کلاهبرداری‌های تلفنی، پیامکی و تحت پوشش شرکت‌های لیزینگی خبر داد.

 
سرهنگ رهبریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا این‌باره گفت: متاسفانه علیرغم هشدارهای داده شده شاهد افزایش کلاهبرداری‌های تلفنی و پیامکی در سطح جامعه بوده‌ایم و این شیوه از کلاهبرداری همچنان قربانی می‌گیرد.
 
وی همچنین به کلاهبرداری تحت پوشش شرکت‌های لیزینگی نیز اشاره کرد و افزود: افراد سودجو تحت پوشش شرکت‌های لیزینگی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کنند، در این خصوص لازم است شهروندان توجه داشته باشند که صرف ثبت شرکت و داشتن شماره ثبت برای فعالیت این شرکت‌ها کافی نیست و تنها آن دسته از شرکت‌های لیزینگی مجاز به فعالیتند که مجوز فعالیت از بانک مرکزی را داشته و نامشان نیز در سایت بانک مرکزی درج شده باشد.
 
معاون مبارزه با جعل و کلاهبردای پلیس آگاهی ناجا درباره اینکه در سال‌جاری میزان جرائم جعل و کلاهبرداری چقدر در کشور افزایش داشته نیز گفت: آمارهای ما نشان می‌دهد که در حوزه جعل و کلاهبرداری افزایشی حدود ۱۵ درصدی داشته‌ایم.
 
وی با بیان اینکه عمده کلاهبرداری ها در قالب فروش مال غیر، پیش فروش آپارتمان و خودرو، امور بازرگانی و تجاری و همچنین انجام امور اداری، اجاره مال غیر و… انجام می‌شود، درباره کلاهبرداری‌های تلفنی و پیامکی اظهار کرد:‌ در این شیوه کلاهبرداران از طریق تماس تلفنی با شهروندان و با استفاده از چرب زبانی، انتساب خود به دستگاه های دولتی، نظامی و… درخواست خرید کالا یا خدماتی را کرده یا با ارسال پیامک برنده شدن در قرعه کشی و … مالباختگان را به پای دستگاه خودپرداز کشانده و با گمراه کردن مردم حساب آنان را از طریق انتقال وجه به روش کارت به کارت خالی می‌کنند.
 
رهبریان همچنین تصاحب غیرقانونی اموال و وجوه مردم، پیش فروش اقساطی خودرو و آپارتمان و … را از دیگر شیوه‌های کلاهبرداران بر شمرد و افزود: در چنین مواقعی توصیه همیشگی پلیس این است که شهروندان باید از هر اقدامی از مراجع ذیصلاح استعلام‌های لازم را انجام داده و سپس اقدام به انعقاد قرارداد کنند.
 
وی با اشاره به افزایش آمار کلاهبرداری و جعل در کشور گفت: با این وجود، پلیس آگاهی ناجا توانسته درصد بسیار بالایی از اینگونه جرایم را کشف و به همان نسبت افزایش در وقوعات، افزایش کشفیات نیز داشته باشند اما باید توجه داشت که هوشیاری مردم سهم زیادی در جلوگیری از افزایش وقوع چنین جرائمی دارد.

بخش نظردهی بسته شده است..