هشدارجراح یزدی به سونوگرافی سه و چهار بعدی

no-thumbs

یک جراح متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ انکولوژی زنان در یزد گفت: سونوگرافی سه و چهار بعدی بدلیل امواج و اشعه زیاد آن برای جنین خطرناک و عوارض دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) مژگان کریمی زارچی سوختگی بافت جنین، افزایش درجه حرارت جنین و اختلالات شنوایی را از جمله عوارض این سونوگرافی اعلام کرد و افزود: این نوع سونوگرافی مانند این است که جنین در داخل دیگ آبجوش با درجه حرارت بالا قرار گیرد.

وی با بیان اینکه هنوز خطرات سونوگرافی یاد شده شناسایی نشده است اظهار کرد: همچنین در برخی مطالعات مشخص شده موجب اختلالات رفتاری و اجتماعی بعد از تولد در جنین می شود.
کریمی زارچی اظهار کرد: مادران و خانواده ها باید آگاه باشند و از اصرار بر انجام اینگونه سونوگرافی ها خودداری کنند.
این متخصص با اشاره به اینکه سونوگرافی مورد اشاره در برخی مواقع ضروری نیست اظهار کرد: مادران باردار غافل از این هستندکه این سونوگرافی ، روشی خیلی مناسبی برای شناسایی بیماری های مهم یا تغییرات شکل جنین نیست بلکه فقط برای شناسایی شکاف کام یا اختلالات در شکل صورت جنین کاربرد دارد.
وی با بیان اینکه ضرورت انجام سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی را تنها پزشک متخصص زنان می تواند تشخیص دهد اظهار کرد: زمانی این سونوگرافی لازم است سونوگرافی معمولی و دوبعدی مشکوک باشد و پزشک تجویز کند.
این متخصص با بیان اینکه متاسفانه انجام سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در بین خانواده ها و مادران باردار بعنوان یک مد تلقی شده است افزود:خانم های باردار بدون اینکه منتظر نظر پزشک باشند، درخواست سونوگرافی سه بعدی می کنند و با توجه به اینکه این کار با هزینه های گزاف همره است حاضر به انجام ان هستند.
وی افزود: برخی مادران باردار با انجام سونوگرافی می خواهند اطلاعات بهتری در مورد فرزندشان به دست می آورند و یا برخی آنها برای عکس گرفتن و گذاشتن آن در آلبوم تولد فرزندشان درخواست این روش تشخیصی می دهند مادران باید آگاه باشند که با این کار سلامت جنین را به خطر می اندازند.
کریمی زارچی از مادران باردار خواست که از تکرار سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی در طول بارداری پرهیز کنند و تنها به سونوگرافی دوبعدی اکتفا نمایند.
منبع: ایرنا

بخش نظردهی بسته شده است..