در یک نشست خبری مطرح شد:

ادعای مدیرعامل چادرملو: مجلس سهم استان یزد از بهره مالکانه معادن را حذف کرد/بهره مالکانه حدود دوهزار میلیاردتومان سرمایه را از استان یزد خارج کرد

مدیرعامل چادرملو گفت: در سال 93 با اعتراض و پیشنهاد ما مبنی بر 15 درصد فروش، در کمیسیون تلفیق با 25 درصد توافق شد که نمایندگان استانهای ذیربط بجای آنکه کمک کنند و خواهان افزایش سهم 20 درصد خود باشند متاسفانه اصرار بر افزایش بهره مالکانه داشتند و آن را 30 درصد پیشنهاد دادند که مورد تصویب قرار گرفت. ...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز)  محمود نوریان در جمع خبرنگاران استان یزد با انتقاد از تصویب قانون بهره مالکانه افزود: خروج این مقدار سرمایه از چادرملو به خارج از استان و خزانه در واقع به معنای بی نصیب شدن یزد از سرمایه گذاری های چادرملو است.
وی اظهار کرد: در سال ۱۳۹۲، ۹۴۸ میلیارد تومان ، سال ۹۳ مبلغ ۶۳۶ میلیارد تومان و امسال نیز با اصلاح بند ۵۵ قانون مبلغ ۳۴۰ میلیارد تومان بهره مالکانه پرداخت کرده ایم و ظاهرا این روند همچنان برای سالهای آتی ادامه دارد.
به گفته مدیرعامل چادرملو در سال ۹۲ با تصویب بهره مالکانه در قانون بودجه حدود ۵۰ درصد فروش شرکت به عنوان بهره مالکانه باید به حساب خزانه واریز می شد که ۲۰ درصد آن سهم استان بود.
نوریان اضافه کرد: در سال ۹۳ با اعتراض چادرملو و گل گهر و پیشنهاد ما مبنی بر ۱۵ درصد فروش، در کمیسیون تلفیق با متقاعد شدن اعضای کمیسیون با ۲۵ درصد توافق شد که نمایندگان استانهای ذیربط بجای آنکه کمک کنند و خواهان افزایش سهم ۲۰ درصد خود باشند متاسفانه اصرار بر افزایش بهره مالکانه داشتند و آن را ۳۰ درصد پیشنهاد دادند که مورد تصویب قرار گرفت.
مدیرعامل چادرملو ادامه داد: با این وجود سهم استان بطور کامل حذف شد و در نتیجه استانهای یزد و کرمان که ذینفع موضوع بودند از حق انتفاع آن محروم شدند.
وی درباره دلیل اختلاف مبلغ اعلامی بدهی این شرکت گفت: این بدهی مربوط به مابه التفاوت بهره مالکانه سال ۹۲ و ناشی از ابهامات فراوان در متن بند مورد نظر است که مقداری از آن را پرداخت کردیم و باقیمانده آن را نیز قرار است در طول سال ۱۳۹۵ پرداخت کنیم که رقم بدهی ما پس از رفع مغایرت و نهایی شدن در سال ۱۳۹۵ پرداخت خواهد شد و چک های آن در یک جلسه توافقی در تهران داده شده است.
نوریان تصریح کرد: در سال۹۲ نیز شرکت چادرملو طبق محاسبات خود و براساس برداشتی که از قانون داشت ۵۱۳ میلیارد تومان از عوارض بهره بردای خود را پرداخت کرد اما طرف مقابل مدعی است که حدود ۳۰۰ میلیارد عوارض به کنسانتره مصرفی در گندله سازی هم تعلق می گیرد که در این رابطه با نامه ای به رئس مجلس خواستار تشریح موضوع شدیم.
وی اضافه کرد: در پاسخ ما معاونت قوانین مجلس به تاریخ سوم تیرماه امسال اعلام کرده که 'حق انتفاع مستناد از بند ۵۵قانون بودجه ۱۳۹۲ کل کشور صرفا ناشی از حق انتفاع حاصل ازفروش سنگ آهن دانه بندی و یا کنستانتره می باشد لذا حق انتفاع مذکور مشمول مقدار تولید فروخته نشده سنگ آهن دانه بندی و کنستانتره نمی شود. '
این مسئول یادآور شد: بر اساس بند ۵۵ قانون اساسی ، بهره مالکانه (حق انتفاع) در سال ۹۲ به گندله تعلق نمی گرفت که در سال ۹۳ با رفع بخشی از ابهامات ۳۰درصد به گندله هم تعلق گرفت و امسال نیز این بهره برای گندله ۱۸درصد ، دانه بندی ۲۵ درصد ، کنستانتره ۲۱ درصد و آهن اسفنجی ۱۶درصد تعیین شده است.
نوریان ادامه داد: بخش اختلافی ما در پرداخت این مبلغ مربوط به کنسانتره ای است که ما در اردکان به گندله تبدیل کرده ایم و این نامه را به دیوان محاسبات داده ایم تا نتیجه را بررسی کنند با این حال از ابتدای سال ۱۳۹۵ چک داده ایم تا اگر نظر ما تایید نشد بدهی تسویه شود.
مدیرعامل چادرملو یادآور شد: در کنار این همه بدهی که در رسانه ها مطرح می شود ما هم اکنون ۱۲۰۰ میلیارد تومان از فولادی ها طلبکاریم و با وجود وضعیت رکود بازار طبیعتا این بدهی نیز عادی است ضمن آنکه ما که بخش خصوصی هستیم و سهامدار داریم، باید اقتصادی فکر و از حقوق آنان دفاع کنیم.
وی تکید کرد: سعی کرده ایم در آمدهایمان را در استان هزینه و سرمایه گذاری کنیم که تکمیل زنجیره تولید برای جلوگیری از خام فروشی در اردکان ، با تولید ۲میلیون تن فولاد در۱۰سال و یک کارخانه در ابرکوه گویای این مسأله است.
نوریان درباره وضعیت این شرکت نیز گفت: در ابتدایی که به چادرملو آمدم ۵۰میلیارد تومان سرمایه این شرکت بود با سه خط تولید و سالانه چهار میلیون و ۲۰۰ تن کنستانتره و امروز علاوه بر پنج خطه شدن چادرملو میزان تولید به ۱۰.۵ میلیون تن کنسانتره و ۳.۴ میلیون تن گندله رسیده و سرمایه شرکت نیز ۱۸۰۰میلیارد تومان شده و شرکت چادرملو با تولید ۲ میلیون تن فولاد جزو شرکتهای مطرح فولادی درآمده و قسمت مهمی از آرزوی دیرین استان یزد را به عنوان قطب سوم فولاد کشور محقق کرده است.
وی اضافه کرد: ضمن آنکه اشتغال چهار هزار نفر بصورت مستقیم و سه برابر این تعداد به صورت غیرمستقیم ، کارخانه گندله سازی ، و دو مجموعه آهن اسفنجی به اضافه یک نیروگاه برق و یک کارخانه در ابرکوه گویای رشد چشمگیر این مجموعه در سالهای اخیر است.
این مسئول درباره مصرف آب و مشکلات زیست محیطی چادرملو نیز خاطرنشان کرد: هم اکنون قسمت مهمی از مصرف آب این معدن از دشت سپیدان است که آب شور با EC 30 هزار دارد و بعد از تصفیه و شیرین سازی در مجموعه ۱۰۰ میلیارد تومانی این شرکت وارد مدار تولید چادرملو می شود ضمن آنکه پیگیر انتقال آب خلیج فارس نیز هستیم و هیچگونه مشکلی برای محیط زیست و مناطق محافظت شده استان نداشته ایم.
مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو در استان یزد، ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی شهر یزد، حاشیه کویر ساغند قرار دارد.
این شرکت در زمان شروع با سرمایه گذاری بانک سپه و شرکت ملی فولاد ایران تاسیس شد و در حال حاضر نیز سهامداران شرکت عبارتند از: شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و سایر سهامداران بخش حقیقی و حقوقی است.

بخش نظردهی بسته شده است..