افزایش قیمت‌ میوه‌ در آستانه شب یلدا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) قیمت‌ها در بازار میوه و تره‌بار با نزدیک شدن به اواخر فصل پاییز و قرار گرفتن در آستانه شب یلدا،‌ در برخی اقلام روند افزایشی پیدا کرده و برخی محصولات همچون هندوانه، خرمالو و تا حدودی هم انار کم‌یاب شده‌اند.

بازار میوه و تره‌بار که در ماه‌های اخیر با ثبات نسبی در قیمت‌ها همراه بود طی روز‌های اخیر و با نزدیک شدن به شب یلدا با تغییراتی در قیمت‌ برخی اقلام روبرو شده است که هندوانه، خرمالو، انار، موز، پیاز و گوجه فرنگی، بادمجان و کدو از جمله این اقلام هستند.

اما هندوانه که پس از تابستان، در آخرین روز پاییز بیشترین مصرف را دارد، این روز‌ها عرضه آن در میوه‌فروشی‌ها بسیار کم و در برخی مغازه‌ها نایاب شده است و قیمت آن در مغازه‌هایی که عرضه می‌شود به حدود ۴۰۰۰ تومان رسیده است.

همچنین قیمت این محصول در مغازه‌های عمده‌فروشی به گفته رییس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان، به کیلویی ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان رسیده است.

البته طبق تاکید مهاجران دلیل افزایش قیمت هندوانه، بارش تگرگ و کاهش کاشت این محصول در دزفول و میناب به عنوان قطب‌های ذخیره‌سازی هندوانه شب یلدا است و احتکار این محصول در کار نیست.

وی این را هم گفته که اگر در شب یلدا بارندگی باشد، قیمت هندوانه به همین صورت باقی خواهد ماند اما در صورتی که هوا خوب باشد شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

همچنین در میان سایر اقلام میوه، هر کیلوگرم سیب درجه یک ۵۰۰۰ تومان، پرتقال درجه یک ۵۰۰۰ تومان، نارنگی درجه یک ۵۰۰۰ تومان، خیار گلخانه‌ای ۴۰۰۰ تومان و کیوی ۵۰۰۰ تومان است. گریپ فروت و انگور نیز کیلویی ۳۰۰۰ تومان فروخته می‌شود و همچنین هر کیلوگرم میوه به ۸۰۰۰ تومان قیمت دارد.

۲ برابر شدن قیمت خرمالو!

خرمالو نیز که در هفته‌های گذشته حدود ۳۰۰۰ تومان قیمت داشت اکنون به کیلویی ۷۰۰۰ تومان رسیده است. همچنین موز هم کیلویی ۳۴۰۰ تومان بود که به ۴۰۰۰ تومان افزایش یافته است.

در میان انواع تره‌بار هر کیلوگرم سیب‌زمینی ۱۵۰۰ تومان، کلم ۲۰۰۰ تومان و شلغم و چغندر ۲۰۰۰ تومان فروخته می‌شوند. همچنین قیمت گوجه فرنگی درجه یک به ۶۰۰۰ تومان افزایش یافته و پیاز نیز از کیلویی ۱۲۰۰ تومان به ۲۰۰۰ تومان رسیده است. کدو و بادمجان نیز از کیلویی ۲۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰ تومان افزایش یافته است.

البته به گفته برخی از فروشندگان میوه و تره‌بار وضعیت عرضه میوه در فصل پاییز قابل قبول بوده و در مقایسه با سال قبل شرایط مطلوب‌تری داشته است و به لحاظ عرضه مشکل چندانی وجود نداشته است. اما به گفته آن‌ها وضعیت تقاضای میوه نسبت به عرضه قابل قبول نبوده و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.
 

انواع میوه (هر کیلوگرم)

متوسط قیمت

سیب درجه یک

۵۰۰۰ تومان

سیب درجه دو

۲۰۰۰ تومان

پرتقال درجه یک

۵۰۰۰ تومان

پرتقال درجه دو

۲۰۰۰ تومان

نارنگی درجه یک

۵۰۰۰ تومان

نارنگی درجه دو

۳۰۰۰ تومان

خیار بوته‌ای

۳۰۰۰ تومان

خیار گلخانه‌ای

۴۰۰۰ تومان

انار درجه یک

۵۰۰۰ تومان

انار درجه دو

۲۰۰۰ تومان

موز

۴۰۰۰ تومان

کیوی

۵۰۰۰ تومان

گریپ فروت

۳۰۰۰ تومان

خرمالو

۷۰۰۰ تومان

انگور

۳۰۰۰ تومان

سیب فرانسوی

۶۰۰۰ تومان

لیمو شیرین

۴۰۰۰ تومان

به

۸۰۰۰ تومان

 

بخش نظردهی بسته شده است..