بهمراه تصویر:

چند خودروی کلکسیونی خاص در یزد/ اولین ژیان وارداتی ایران

یک شهروند خوش ذوق یزدی کلکسیونی از چند خودروی ژیان خاص شامل یکی از اولین خودروهای ژیان وارداتی به ایران ، ژیان مهاری وارداتی و با بدنه کاملا فایبر گلاس و ژیان آکا به صورت استیشن را جمع آوری کرده که این خودرو ها را می توان از بهترین و سالم ترین خودروهای کلاسیک این مدل ها نامید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز)  به نقل از عصر ایران اتومبیل فرانسوی سیتروئن(یا همان ژیان) در سال ۱۳۴۷ توسط شرکت سایپا در ایران مونتاژ شد.

ودروی ژیان در فرانسه با نام دوژوو معروف است، دو ژوو در زبان فرانسوی به معنای ۲ اسب است که بیانگر قدرت دو اسبی این خودرو در مقیاس فرانسوی است.

شرکت سیتروئن طی سالیان متمادی یا ایجاد تغییراتی مدل های جدید ژیان را به بازارها معرفی کرد تا بالاخره آخرین مدل آن در سال ۱۹۹۰ به جهان خودرو معرفی شد.

در ایران نیز با وجود مزایای ژیان تولید این خودرو پس از سال ۱۳۵۷ به تدریج متوقف شد به گونه ای که شرکت سایپا رنو ۵ را جایگزین این خودرو کرد. پس از آن نیز پراید جایگزین رنو ۵ شد.

محمد علی اردانی هم وطن خوش ذوق یزدی در کلکیسون خود تعدادی از بهترین و سالم ترین خودروهای ژیان را جمع آوری کرده است که در زیر به آن پرداخته شده است.

خودروی زیر یک ژیان دژوو مدل ۱۹۵۹ میلادی است که به صورت وارداتی به ایران وارد شده است.به گفته مالک این خودرو با توجه به اینکه تولید ژیان در شرکت سایپا سال ها بعد انجام شده لذا این خودرو را که بدنه و موتور آن مربوط به ژیان های اولیه تولید شده در فرانسه است را می توان یکی از اولین مدل های تولیدی سیتروئن فرانسه نامید که به صورت بسیار سالم نیز نگهداری شده است

بخش نظردهی بسته شده است..