تفکیک جنسیتی به تور‌ها می‌رسد؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) هر چند برنامه تورهای گردشگری که شهروندان را به کویر مرنجاب می‌برد به حالت عادی بازگشته است، اما سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان تنها یک ماه فرصت دارد تا نسبت به آنچه« ساماندهی تورهای گردشگری» خوانده می‌شود اقداماتی انجام دهد، وگرنه ممکن است تفکیک جنسیتی به تورهای گردشگری برسد یا اینکه برنامه تورها برای سفر به کویر لغو شود. 

 
پس از صدور دستور رئیس کل دادگستری اصفهان برای برخورد قاطع با تورهای مختلط در کویر مرنجاب، یکشنبه ۲۲ آذر شورای تامین شهرستان آران و بیدگل وارد شور شد و سرانجام به این تصمیم رسید که ورود تورهای گردشگری به کویر مرنجاب فعلا به حالت عادی و متعارف خود بازگردد و اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان نیز تا یک ماه آینده طرح ساماندهی مرنجاب را تهیه کند و به اجرا بگذارد.
 
دستور دادستان اصفهان فعلا متوقف شد
 
روز گذشته مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان ریشه این اتفاقات دامنه‌دار را در دولت قبل واکاوی می‌کند و معتقد است: باید روی تعامل جامعه محلی و گردشگران بیشتر و بهتر کار کرد. فریدون الهیاری، مرنجاب را از جمله مناطقی می‌داند که بدون برنامه‌ریزی یا حتی با وجود آن گردشگران را جذب می‌کند و ادامه می‌دهد: همین ظرفیت باعث شد مرنجاب در دولت قبل مصوبه منطقه نمونه گردشگری را دریافت کند، منطقه‌ای که می‌طلبید برایش زیرساخت ایجاد شود؛ اما به سرنوشت دیگری دچار شد. او معتقد است: اگر هر یک از دستگاه‌های دخیل در مرنجاب تاکنون به وظیفه خود عمل می‌کردند، با این همه ناهنجاری مواجه نبودیم. الهیاری در ادامه به برگزاری جلسه‌های متعدد در استان اصفهان برای به مشارکت طلبیدن سایر دستگاه‌ها برای ساماندهی مرنجاب اشاره می‌کند و می‌گوید: هریک از آن دستگاه‌ها توجیه خود را برای انجام ندادن وظیفه‌شان داشتند، برای همین امکانات فراهم نشد. بعد از آن هم با حضور معاون گردشگری کل کشور، جلسه دیگری در اصفهان برگزار شد که بهبود راه منتهی به کاروانسرا و کویر مرنجاب، ایجاد امکانات امدادی و بهداشتی و ساماندهی گردشگران در دستور قرار گرفت. در آخرین جلسه هم برنامه‌ریزی خوبی شد، ما هم پیگیر مصوبات بودیم که متاسفانه در محرم با گزارش‌هایی و سپس دستور دادستان مواجه شدیم. مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به حوادث رخ داده در هشتم محرم که بهانه صدور دستور دادستان آران و بیدگل شده، اضافه می‌کند: محرم امسال فیلم‌ها و عکس‌هایی از کویر مرنجاب منتشر شد که عده‌ای را خشمگین کرد و قرار بود مقابل خانه امام جمعه آران و بیدگل تجمع کنند، با فرماندار آن شهرستان صحبت شد که شرایط را مدیریت کند، پس از این صحبت‌ها فکر می‌کردیم مشکل حل شده، اما با حکم دادگستری اصفهان مواجه شدیم که مستقیم به شهرستان ابلاغ شده بود. اواضافه می‌کند: صدور این حکم با روزهای تعطیل مصادف شد، اما ما پس از آن تلاش کردیم در جلسه‌ای با حضور مقامات آران و بیدگل به بررسی وضعیت بپردازیم. الهیاری شرایط همیشگی مرنجاب را غیرطبیعی و غیرعرفی نمی‌داند و اضافه می‌کند: ما در روزهای عادی که اتفاقا نیروی انتظامی در منطقه نیز حضور نداشت، بازدیدهایی از مرنجاب داشتیم که در آن زمان شرایط کاملا بدون حاشیه و مشکل بوده است. او در ادامه بیان می‌کند: منظور ما این نیست که در مرنجاب همه‌چیز طبق ضوابط انجام می‌شود، اما وقتی با پهنه وسیعی از منطقه و تجمع پراکنده مسافران روبه‌رو هستیم، حتما باید انتظار اتفاقاتی را داشته باشیم. این را هم نمی‌گوییم که تخلفی نشده، اما معتقدیم اگر عده‌ای در گوشه‌ای برای گرفتن عکس‌های شخصی کشف حجاب کرده‌اند و متخلف شناخته شده‌اند، آن عده هم که عکس‌ها و فیلم‌های دیگران را پخش کرده‌اند، مرتکب خلاف بیشتری شده و باید با آنها برخورد شود. به گزارش ایسنا، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان در تشریح جلسه‌ای که روز یکشنبه در شهرستان آران و بیدگل با حضور فرماندار و امام جمعه این منطقه برگزار شد، می‌گوید: مساله تقریبا حل شد. طبق تصمیم، قرار شد طی مکاتبه با دادستانی آران و بیدگل، تا یک ماه آینده روند ورود تورهای گردشگری به کویر مرنجاب به حالت عادی و متعارف خود بازگردد و اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان در این مدت نیز با همراهی سایر دستگاه‌ها، طرح ساماندهی کویر مرنجاب را از هر نظر، خدماتی و اجتماعی آماده کند و وظایف هر یک از بخش‌های مرتبط نیز مشخص شود تا به وضعیت ناهماهنگ و نابسامان موجود در مرنجاب خاتمه داده شود.
 
دخالت سازمان‌ها به فعالیت صنعت توریسم
 
هر از چند گاهی ممکن است اتفاق‌هایی در گوشه و کنار کشور بیفتد که مغایر با برخی از ارزش‌ها باشد، اما این موضوع چیزی نیست که بتوان آن را به همه ابعاد قضیه و سازمان مربوطه تسری داد. در چند سال اخیر با وجود تاکیدات بی‌شماری در زمینه ارتقای گردشگری در کشور باز برخی هم‌میهمانان به جای توجه به میراث فرهنگی و اماکن تفریحی و تاریخی کشورمان ترجیح می‌دهند مسافرت به خارج از کشور را تجربه کنند. این امر نه تنها برای میراث فرهنگی کشور با قدمت کهن و وجود آثار باستانی و اماکن تفریحی بکر چندان رضایت بخش نیست، بلکه منجر به خروج ارز و بروز دیگر نارسایی‌ها می‌شود. مدیر عملیات یک تور گردشگری که برنامه‌هایی برای سفر به کویر مرنجاب نیز دارد، درباره کم و کیف رفتار با گردشگران مرنجاب به «آرمان» می‌گوید: مساله اخیر گردشگران مرنجاب را به هیچ عنوان نمی‌توان به یک اتفاق محدود کرد، بلکه این نارسایی به دلیل درگیری‌های موجود بین جامعه گردشگری، جوامع محلی و… بروز کرده است. میلاد محسنی می‌افزاید: این معضل در هر موقعیتی به اشکال مختلف بروز می‌کند، اما این اقدام به هیچ عنوان توجیه‌کننده رفتار‌های نامتناسب برخی گروه ها، آژانس‌ها و گردشگران نیست. برای مثال اگر جرم یا هرگونه اقدام خلاف قانون در یک جامعه رخ دهد به معنای زیر سوال بردن قوانین در آن جامعه نیست. به گفته او مسئولیت هر یک از این اتفاقات به سازمان مرجعی تحت عنوان سازمانی به نام میراث فرهنگی و گردشگری مربوط می‌شود و این سازمان با نظارت و بررسی‌ها می‌تواند فعالیت تورها و آژانس‌ها را رصد کرده و در صورت بروز هرگونه کم و کاستی متخلفان را توبیخ کند. در ضمن هر یک از تورها و آژانس‌ها از سازمان گردشگری و میراث فرهنگی مجوز فعالیتشان را اخذ می‌کنند، اما در صورت بروز هرگونه کم و کاستی در فعالیت تورها مسئولان از دیگر سازمان‌ها یا حتی مسئولان محلی وارد عمل شده و به خود اجازه دخالت در فعالیت تورها را می‌دهند. محسنی می‌گوید: فعالیت آژانس‌ها و تورها می‌تواند در ارتقای صنعت توریسم و شناسایی نقاط دیدنی کشور ثمر بخش باشند، اما با وجود این شرایط آژانس‌ها می‌توانند بدون هیچ حاشیه‌ای به برگزاری تورهای خارج از کشور بپردازند؛ این اقدام باعث خروج سالانه رقم قابل توجهی ارز از کشور می‌شود. به گفته او در چند سال اخیر تعاریفی همچون توسعه پایدار، حفاظت از میراث مادی و معنوی و منابع طبیعی برای احیای صنعت توریسم مطرح شده است، اما با این تفاسیر هر از چند گاهی به دلیل عدم تعامل سازنده بین گردشگران، افراد محلی، نبود زیرساخت‌های نامناسب و مشکلات موجود بین سازمان‌ها در برخی مواقع شاهد چنین اتفاق‌هایی هستیم که این امر باعث دلسردی فعالان جامعه گردشگری کشور می‌شود.

بخش نظردهی بسته شده است..