لودری که در یزد نفرین ابدی گذشتگان پشت سرش ماند:

ثبت جهانی یزد درمعرض خطر/تاریخ یزد زیر چرخ‌های غول آهنی/یکپارچگی بافت تاریخی یزد در حال از بین رفتن است

پرونده‌ی ثبت جهانی یزد در حالی تکمیل می‌شود که لودر قرار گرفته در بخشی از این بافت،‌ مساحتی گسترده از منطقه‌ی همجوار مسجد ملااسماعیل یزد را در طول یک هفته‌ی گذشته تخریب کرد، تخریبی که نفرین ابدی گذشتگان را با خود همراه دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) بیش از یک هفته‌ قبل در بخشی از زمین‌ها و کنار خانه‌های تاریخی باقیمانده در محله میرقطب یزد، ‌در همجواری مسجد بزرگ «ملااسماعیل» و در حاشیه‌ی جنوبی امامزاده «جعفر» یک لودر نقش نگهبان را بازی می‌کرد و این نگهبانی بالاخره با تخریب حجم وسیعی از این بخش از بافت تاریخی یزد به سرانجام رسید، بافتی که قرار است پرونده‌ی ثبت جهانی‌اش تکمیل‌تر شود،‌ پرونده‌ای برای تخریب‌ها!

 

به نظر می‌رسد «تاریخ یزد زیر چرخ‌های غول آهنی» دوام نیاورد و بدتر از تخریب‌های دو سال گذشته که به دنبال طرح توسعه‌ی امامزاده جعفر یزد بودT چیزی حدود سه خانه تخریب شد، حالا این اتفاق در ابعاد گسترده‌تر اما در ۱۰۰ متری امامزاده جعفر و پشت یکی از بزرگترین مساجد تاریخی دنیا در همان بافت و فقط چند متر آن‌طرف‌تر به صورت یک فاجعه رخ داده است.

 

امیر ترقی‌نژاد،‌ دوستدار میراث فرهنگی یزد که ابعاد تخریب جدید را به چشم دیده است، در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا،‌ این درصد تخریب را بسیار گسترده‌تر و بزرگ‌تر از تخریب‌های دو سال گذشته می‌داند و تاکید می‌کند: در این اقدام جدید چند برابر تخریب‌های دو سال گذشته بافت تاریخی یزد با خاک یکسان شده است.

 

او با اشاره به حضور این لودر از بیش از یک هفته‌ی گذشته در این منطقه از بافت تاریخی یزد، ادامه می‌دهد: این ابزار تخریب در یکی دو روز گذشته از منطقه خارج شد، اما پشت سرش تخریبی در ابعاد گسترده رخ داده است.

 

وی با تاکید بر این نکته که امکان تخمینِ تعداد خانه‌ها و مساحت زمین‌های تخریب شده وجود ندارد، بیان می‌کند: بافت تاریخی یزد به عنوان یکی از یکپارچه‌ترین بافت‌های تاریخی کشور مطرح است، ‌اما در وضعیت کنونی به نظر می‌رسد این یکپارچگی در حال از بین رفتن است، در حالی که پرونده‌ی ثبت جهانی آن از چند سال پیش در دست تهیه بود و خبرهای خوشی برای فرستادن آن به یونسکو به گوش می‌رسد.

بخش نظردهی بسته شده است..